Volvo míří do stáje Srnín

23. 6. 2009 Kateřina Návojová Autor fotek: Katka Návojová
/data/imgs/00005274l.jpg
/data/imgs/00005274l.jpg

Na opřetickém kolbišti se dne 20.6.2009 uskutečnil již třetí ročník závodů, jehož hlavní cenou je automobil značky Volvo. Jednalo se o nejlépe dotovanou soutěž letošního roku, a to na stupni L**.

Otevřela tím šanci na úspěch velikému počtu jezdců - do samotné soutěže se jich přihlásilo 92, což byla po celé závody největší účast.

Na startu nechyběli oba vítězové předešlých ročníků - juniorka Chiara Szitášová a Martin Šoupal.

Před začátkem soutěže se do auta značky Volvo, které stálo na kolbišti, vložil tajný čas - v rozmezí 59-64 sekund - 64 sekund byl stanovený čas parkuru. Jezdci, kteří tak o toto auto chtěli bojovat, museli dojet v rozmezí časů 59-64 sekund. Na kontě pak museli mít zároveň 0 trestných bodů.

Pokud by měl někdo totožný čas s tajným časem, stal by se ihned novým majitelem Volva. To se však nestalo, přestože nejblíže času byl Luděk Smaha, jenž měl rozdíl pouhých 0,1 sekundy. Došlo tak na výběr finálové sestavy - 10 dvojic. Do zadaného limitu se časem vešlo 31 jezdců, z čehož se vybralo právě 10, kteří byli nejblíže tajnému času - 62,22.

Při soutěži tak bylo třeba mít štěstí - a trefit se co nejblíže tajnému času. Další díl štěstí bylo nutné k výhře auta - vzhledem k tomu, že výhra byla pouze jediná, jezdci neměli co ztratit. Proto mnoho riskovali a pouze dvě dvojice si zachovali čisté konto i ve finále - Michaela Šínová s La Landor Interkonix (JS Equitana) a Kamil Papoušek s Baxterem (JO Srnín o.s). A byl to Kamil, který nad juniorskou jezdkyní zvítězil rozdílem jedné sekundy.

"No, parkur v základním kole se mi nezdál těžký. Více méně je to o náhodě nebo dobré orientaci trefit se do limitu mezi 59-64 sec. Pak už je to jen o štěstí, jaký je napsaný čas (tajný). Kamil jel hned jako první a jel opravdu rychle a díky tomu, že za druhé a další místo není nic, tak logicky jezdci s chybou vzdávali. Já chybu neudělala a snažila jsem se chytit Kamila. Bohužel vteřina rozhodla. Přesto si myslím, že závody byly povedené. Na jiné atmosféře závodů má velkou zásluhu Aleš Suchánek - bez pochyby nejlepší komentátor. Celkově závody docela příjemné. Povrch na kolbišti taky slušný," sdělila nám Michaela Šínová.

Soutěž L** měla dva vítěze - základní kolo se jelo na čas, za což byl taktéž slušný peněžní obnos. Mnoho jezdců s více koňmi se proto snažilo volit taktiku: s jedním rychle pro peníze, s druhým koněm pomaleji pro auto. Tato varianta se podařila pouze Sergeji Motyginovi, avšak nejrychlejší čas a vítězství spadlo do kapsy Martinu Šoupalovi na Ladison Geofin (Geofin Equiteam o.s). Dvojice dosáhla času 47, 86.

Vrcholu dne předcházely i jiné soutěže, v první soutěži dne (do 110 cm) se dařilo Tomáši Průšovi na Tango 8 (JK Chadeva), v soutěži o 10 cm vyšší pak dominoval Ondřej Potluka a Land Master (TJ JS Montar).

Po vrcholné soutěži dne se uskutečnil ještě závod na výšce do 130 cm. Zde se dařilo opět Kamilu Papouškovi, tentokrát na Le Voltr.

Nedělní den se v Opřeticích rozdávali medaile v rámci oblastního mistrovství pro jezdce na pony. V kategorii 8-12 let zvítězila mělnická jezdkyně Marie Hrudková na Fík 2, druhou kategorii 13-16 let pak vyhrála Tereza Lešetická a Jitřenkou 4 (JS Řitka).

„V Opřeticích se mi moc líbilo, během celých závodů panovala výborná atmosféra. Samotná soutěž o Volvo už je spíše o štěstí, které mi bohužel chybělo. Parkur mi přišel postavený úměrně k soutěži L, mnoho dvojic dokončilo parkur s čistým kontem a tak o postup do finále rozhodovaly skutečně setiny sekund," sdělila Jana Perníčková, startující ve finále o Volvo s Orion 8 (JK Heroutice).

Kompletní výsledky všech soutěží najdete v přiloženém PDF souboru pod článkem.

Podobné články

Jen necelé dva týdny po zakončení parkurové Global Champions 2022 jsou známy termíny a místa konání dalšího ročníku. Ten nabídne jednu zbrusu novou…

iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…