Víkendové komentáře z ČSOB CSIO****W Poděbrady

Přinášíme vám poslední komentované zpravodajství z ČSOB CSIO****W Poděbrady 2006. Zpráva tentokrát shrnuje nejdůležitější soutěžní program obou víkendových dnů.

Francouzské finále mladých koní

Sobotní program zahájilo finále 6 a 7letých koní Volkswagen Youngster Tour. Do vyvrcholení soutěže mladých koní se kvalifikovalo 33 dvojic a za ČR to byli V. Tretera (QUALITA, LASSY), J. Skřivan (TORA), A. Opatrný (REBEKA), P. Vachutka (WINSTON-G), J. Luža (SHERLOCK HOLMES-S), R. Drahota (CANDILLORD), O Nágr (DOVER), J. Štětina (FREDERICUS-S) a O. Pospíšil (JUP).

Soutěž vyvrcholila rozeskakováním osmi dvojic a ČR zde zastupoval pouze V. Tretera. Ten však dvakrát chyboval, a tak na něho mezi nejlepšími dvojicemi zbylo pouze osmé místo. Zvítězil Francouz Sylvian Montigny na MANHATTAN ISLAND a stejný jezdec obsadil i druhé místo na LAURIER DE HERE H.N.

 

Malá runda do Polska

K závěrečné soutěži koní startujících v malé túře, která byla vypsána jako Cena České jezdecké federace, nastoupilo 45 dvojic. Do rozeskakování se probojovalo 13 koní a ani zde další pětice jezdců nechybovala. Nejrychlejší byl Polák Lukasz Jonczyk na RISOPTIN, který zajel rozeskakování s notnou dávkou štěstí a na hranici únosného rizika. Naděje pro české barvy udržovali Jiří Papoušek na CHABLIS 121-T a Zoltán Toth s ESEJ. Bohužel oba naši zástupci v rozeskakování chybovali a obsadili 10. resp. 12. místo.

 

Poslední místa do GP obsazena

Po obědě pokračoval program druhou kvalifikací na závěrečnou nedělní Grand Prix ČSOB. Soutěž byla velmi technicky postavena a překvapivě dělala jezdcům značné potíže. Bez trestných bodů se podařilo překonat kurs pouze třem dvojicím, český jezdec mezi nimi bohužel nebyl. K rozeskakování však nastoupili pouze dva koně, protože Francouz Kevin Staut na KRAQUE BOOM odstoupil. Nakonec se z vítězství radovali Švédové díky Niklasovi Jonssonovi na AMORINA, jenž bezchybnou jízdou potvrdil svůj přehled ze základního parkuru. Druhý skončil Ir Eddie Moloney na CHATSWORTH DAN.

 

217 cm zůstalo nepokořeno

Vyvrcholení sobotního programu obstarala soutěž ve skoku mohutnosti. Tu se v Poděbradech daří dobře organizovat a stejně tomu bylo i letos. Zásluhu na tom mají určitě i skvělí moderátoři Miroslav Červený, který řídil soutěž z věže, a Radovan Šalek, ten byl s mikrofonem na kolbišti. O mediálně největší pozornost soutěže se jistě zasloužily především společnosti ČSOB a Pojišťovna ČSOB, které se zavázalyjezdci, jemuž se podaří překonat výšku 217 cm, věnovat zvláštní prémii - automobil Volkswagen Caddy.

Na startu se seřadilo deset dvojic a základní kolo na výšce 168 cm zvládlo sedm koní bez chyby. Bohužel hned na počátku vypadli naši Martin Matějka s COVER GIRL a Veronika Macánová na LISETTE. Třetím chybujícím pak byl Belgičan Henk Clabots.

Ve druhém kole již byla zeď na výšce 188 cm. Zde začala soutěž nabírat obrátky, protože celá sedmička startujících překonala zeď výborně. Druhé rozeskakování se již přiblížilo hranici dvou metrů a zeď byla vystavěna do výšky 198 cm. Zde se však lámal chleba! Dva jezdci přeci jen nakonec zajistili i třetí rozeskakování. K radosti publika, které udržovali oba moderátoři ve varu, to byl vedle Poláka Jaroslawa Skrzyczynskeho na AMANITA i Aleš Opatrný s FARADAY. Třetí rozeskakování již zvedlo zeď na výšku 208 cm. V napínavém duelu se však ani jednomu z jezdců nepodařilo zeď překonat, a tak soutěž měla nakonec dva vítěze.

Tím však tato show neskončila. O závěr odpoledne se postaral sponzorský dar. Mimo hodnocenou soutěž dostali zájemci o čtyřkolovou prémii šanci pokusit se překonat český rekord. Nabídky využili tři jezdci. Rudi Helsen na CARTANO (BEL), Jaroslaw Skrzyczyski na AMANITA (POL) a Jo Pay na RILEY (GBR). Ani tentokrát se však nikomu skok překonat nepodařilo a prémie Volkswagen Caddy zůstala doma.

 

Grand Prix ČSOB putuje do Maďarska

Velkou cenou Československé obchodní banky, a. s. vyvrcholily dnes odpoledne čtyřdenní mezinárodní skokové závody ČSOB CSIO****W Poděbrady. Do hlavní soutěže se kvalifikovalo rovných padesát dvojic, z nichž třináct dokázalo překonat parkur „olympijského“ stavitele Olafa Petersena bez trestných bodů. K radosti všech přítomných mezi nimi byli i dva čeští zástupci Zdeněk Žíla a Aleš Opatrný, oba startující na koních stáje Mustang s.r.o. Štěstí však v rozeskakování na čas nestálo na jejich straně, Zdeněk Žíla inkasoval trestné body za shození překážky dvakrát a Aleš Opatrný dokonce čtyřikrát. Obsadili tak jedenáctou resp. dvanáctou pozici před Francouzem Kevinem Stautem, který utrpěl na třetí překážce od konce pád.

Bezchybný výsledek zopakovalo v rozeskakování šest jezdců, nejrychlejší čas měl hned první z nich, maďarský jezdec Balász Horváth s koněm Frederik. „Tohoto koně jezdím první sezonu, v loňském roce na něm v Poděbradech startoval ještě jiný jezdec,“ svěřil se Horváth. „Chtěl bych vyslovit velké díky pořadatelům za perfektní organizaci, vše fungovalo tak jak má a byla zde skvělá atmosféra,“ nešetřil při tiskové konferenci lichotkami na adresu firmy Golem, která se organizačního zajištění CSIO****W z pověření ČJF ujala již třetím rokem.

S těsným časovým rozdílem skončil za maďarským reprezentantem Natale Chiaudani s Da Zara Hariane D´authieux z Itálie a z třetího místa se radoval Line Raaholt s Royal Son-Z z Norska.

Podobné články

Jen necelé dva týdny po zakončení parkurové Global Champions 2022 jsou známy termíny a místa konání dalšího ročníku. Ten nabídne jednu zbrusu novou…

iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…