Velká cena C-E-T v Lysé nad Labem pro Novotného

22. 3. 2015 Tisková informace Autor fotek: Kateřina Návojová

Jakub Novotný v sedle Perryho 1 svým prvním startem nejen v rámci Jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem, ale zcela prvním v sezoně 2015, dosáhl v neděli 22. března na vítězství ve Velké ceně Czech Equestrian Teamu. Jediný dokončil obě kola bezchybně.

Jakub Novotný a PerryHlavní skokovou cenou, která uzavírala celý pětidenní Jezdecký festival v Lysé nad Labem, byl parkur stupně ST** (140 centimetrů) hodnocený s finále pro desítku nejlepších. Zatímco první kolo Zdeňka Krpely dokázalo překonat šest jezdců bezchybně, ve finále se to podařilo pouze dvěma účastníkům. Přitom jako jediný si dvě nuly na konto připsal Jakub Novotný a Perry 1. „Byl to sice risk přijet až na poslední soutěž, neboť tato hala je přeci jen specifická, ale s Perrym jsme toho již spolu hodně zažili a věřil jsem, že si to můžeme dovolit," popsal vítěz. „Naším cílem bylo překonat základní kolo bezchybně a mít tak dobrou pozici do finále. To se podařilo a jsem moc spokojený, jak to dopadlo," doplnil. Jeho další přípravy budou směřovat na venkovní kolbiště a cílem budou Velké ceny v rámci Českého skokového poháru či mistrovství České republiky.

Po prvním místě ve Velké ceně Czech Equestrian Teamu sahal také vítěz sobotní závěrečné soutěže a reprezentant právě Czech Equestrian Teamu, Jaroslav Hatla s Caramouchem Z. Ti předvedli nejrychlejší jízdu prvního kola a nastupovali tak do finále jako poslední. Přestože v něm dosáhl na lepší čas než Jakub Novotný, chyba na dvojskoku ho připravila o vítězství. Musel se tak spokojit i s tak pěkným třetím místem, neboť taktéž s jednou chybou a nejlepším časem ve finále se jako druhá umístila Naghmeh Khanjani a Caecilia R. Během dne se dařilo ještě Markétě Míkové, která s Pay Day jako nejmladší jezdkyně celého startovního pole zvítězila v soutěži L**. Na parkuru stupně S** nikdo nestačil na posledního startujícího Petra Koželuha s Wouterem.

Fabrizio SigismondiJiž pátý a zároveň finálový nedělní den nabídl také dopolední program, během něhož se závodilo v drezurním obdélníku až do stupně TT, Grand Prix jedoucí se jako volná sestava na hudbu. Ozdobou těchto drezurních soutěží byl úřadující mistr České republiky Fabrizio Sigismondi, který se v sedle Trevise Jospo představil právě v nejnáročnější úloze, v níž s přehledem zvítězil. Od rozhodčích dostal hodnocení 70,041 %. „Trochu jsem se obával, jak bude můj kůň na halu, světla a hlavně diváky reagovat, ale bylo to skvělé. Moc se mi to líbilo a kůň se choval velmi dobře. Určitě se sem rád vrátím i další rok," popsal vítěz hlavní drezurní soutěže, která se jela jako cena České jezdecké federace. V ní druhé místo obsadila Alena Ticová a Counter-Star, tedy stejná dvojice, která dosáhla na tuto příčku i v předešlé soutěži IM jedoucí se taktéž jako volná sestava. Nejlepší s téměř 69 % byla Petra Parašínová a Santini Boy. Ve zbylých dvou úlohách se dařilo Haně Vašáryové se So Easy V (SG/2009) a jezdkyni Valeriya Belozerskih s Handiness (vJ/2009).

Drezurní a parkurové soutěže tak uzavřely druhý ročník Jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem, který probíhal ve dnech 18. - 22. března. Opět se těšil velké divácké návštěvnosti a také několika významných hostů (např. Josef Váňa, Bolek Polívka, Veronika Žilková či Martin Stropnický), kteří si nenechali ujít alespoň jeden den těchto pětidenních závodů, které nabídly oficiální soutěže ve čtyřech jezdeckých disciplínách pod hlavičkou České jezdecké federace.
Jezdecký festival mohli sledovat nejen diváci na výstavišti v Lysé nad Labem, ale také u televizních obrazovek, resp. u monitorů. Celých pět dní totiž dění přenášela Česká televize na svém webovém portálu. Všechny on-line přenosy jsou zpětně k dispozici k zhlédnutí ze záznamu prostřednictvím i-Vysílání ČT. Navíc ČT Sport odvysílá ve středu od 11.00 hodin hodinový sestřih z této akce.

Video záznamy ČT Sport z Jezdeckého festivalu

Nestihli jste některou část živého vysílání České televize z Jezdeckého festivalu 2015 na výstavišti v Lysé nad Labem? Nevadí! Internetový kanál ČT Sport nabízí jen několik desítek minut po skončení jednotlivých částí programu vše z video záznamu!

Videa z konkrétních soutěžních dní si můžete prohlédnout na níže uvedených odkazech. Jedná se o nezkrácené záznamy on-line přenosů. Délka pořadů je tak v řádech několika stovek minut. Je však možné posouvat na různé části záznamu...

Generálku na Velkou cenu ovládl v Lysé Hatla

Jezdecký festival v Lysé nad Labem nabídl při čtvrtém závodním dnu v sobotu 21. března soutěže ve voltiži a skocích. Na nejvyšším parkuru, který byl pozvánkou a generálkou na nedělní Velkou cenu, zvítězil po rozeskakování Jaroslav Hatla a Caramouche Z.

Jaroslav Hatla a Caramouche Z„Myslím, že to je nejlepší kůň na parkury, kterého jsem kdy měl," popsal vítězný jezdec. Ten jako první dokázal překonat závěrečný sobotní parkur na výšce 135 centimetrů bez shození a čekal, zda bezchybný výkon někdo zopakuje a uskuteční se tak rozeskakování. Nakonec se to podařilo až poslední startující Andree Halíkové s koněm Maryland. V rozeskakování dokázal olympijský reprezentant Jaroslav Hatla opět dokončit bez chyby na překážkách a čekal na odpověď druhé jezdkyně. Ta jela od prvních metrů rychleji, ale po chybě na třetí překážce kurzu bylo o vítězi rozhodnuto. „Rozeskakování jsem jel na čistotu a ne na čas, to se nám třeba podaří během sezony, zatím se musíme ještě víc sehrát," popsal Jaroslav Hatla. „Caramouche skákal skvěle už ve čtvrtek a dnes to potvrdil. Užil jsem si to s ním a už se těším na zítřek," doplnil vítěz. Ten by se s tímto koněm rád podíval i na mistrovství České republiky ve skocích, přestože jeho hlavní disciplínou je všestrannost.

Jaroslav Hatla nebude s Caramouche Z chybět ani v nedělní Velké ceně, kde bude na startovní listině figurovat i druhá umístěná Andrea Halíková. Ta by měla startovat nejen s Marylandem, ale i Goodwins 007. Pro třetí příčku si v sobotu dojel nejrychlejší jezdec s jednou chybou Miloslav Vítek a Roxy Star.
V rámci odpoledního programu se uskutečnily ještě soutěže L* a S*. V obou dokázala nejrychleji a bezchybně dokončit Klára Svobodová, díky čemuž si připsala na konto dvě prvenství. Na parkuru L* zvítězila s koněm Czelzi a ve vyšším parkuru na ní nikdo nestačil se Salinou 1.

Dopoledne patřilo disciplíně voltiž, kde se uskutečnily čtyři soutěže jednotlivců a jedna určená pro skupiny. Nejpočetnější kategorií byla pro juniorky B, kde se sešlo na startu deset účastnic. Nejlepší výkon se známkou 6,727 bodů podala Barbora Obluková z TJJ Lucky Drásov. Na dalších dvou místech skončily zástupkyně JK Voltiž Albertovec, a to Lucie Kubíková a Vanesa Krištofová. V juniorkách A si těsně pro první místo dojela Kateřina Grygarová (6,343 bodů) před Terezou Viktorínovou (6,327 bodů) a Kateřinou Hervertovou (5,758 bodů). V seniorech-ženách podala nejlepší výkon Barbora Komárková. V mužích se na startu sešli pouze dva muži, lépe si vedl Marek Hablovič. V jediné skupinové soutěži se dařilo nejvíce juniorům z TJJ Lucky Drásov, kteří s náskokem porazili dvě albertovské skupiny.

Páteční čtyřspřeží v Lysé vyhrál Petr Vlašic

Vítězství nejen v závěrečném kole seriálové soutěže Jump and Drive Winter Tour 2015 v kategorii čtyřspřeží, ale i celkové vítězství získal Petr Vlašic. Pátek 20. března byl v Lysé nad Labem při Jezdeckém festivalu celý zasvěcen právě spřežení.

Petr VlašicDesítka účastníků soutěže čtyřspřeží se postarala o napínavý závěr závodního dne. Do finálového kola v nejnáročnější kategorii spřežení nastupoval z nejvyšší příčky žebříčku Petr Vlašic. Na Josefa Hroudu si držel jen dvoubodový náskok a vzhledem k dvojnásobnému bodovému zisku velmi záleželo na každé jízdě. Petr Vlašic si však o nejlepší místo již výrazně řekl prvním kolem, kde podal nejlepší výsledek a do druhé jízdy nastupoval v pozici lídra. V něm se hodně účastníků zlepšilo a jezdilo velmi dobrá kola, avšak Petr Vlašic měl dostatečný náskok. I přestože podruhé nezajel tak rychle a inkasoval i trestné vteřiny za shození, celkový součet časů mu stačil na vítězství v posledním kole. „Bylo pro mě důležité porazit Josefa, i kdyby byl jen o místo horší než já, stačilo by mi to. Tak jsem si hlídal hlavně jeho," popsal vítěz. „Mně zde kurs trasy vyhovoval. Koně jsou těžšího typu a nejsou tak rychlí, takže potřebuji jezdit techničtější kurzy. Mým cílem je jezdit halové závody, tak se snažíme, aby to šlo co nejlépe," doplnil. Finálovou čtyřku vítěze tvořili koně Iboja, Bubin, Filip 11 a Ferda 8.

Druhé místo v Lysé nad Labem získal Jiří Nesvačil junior, což ho v celkovém žebříčku posunulo až na druhou pozici. Třetí celkově skončila Kateřina Sklenská, která nasbírala stejný počet bodů jako Josef Hrouda, který před finále figuroval průběžně na druhém místě. V případě rovnosti bodů však rozhodoval vyšší příděl z finálové soutěže, a v ní se Kateřině Sklenské dařilo více.

Vyvrcholení seriálu měly na programu i soutěže jednospřeží a dvouspřeží. V obou kategoriích se vedoucím jezdcům před finále podařilo celkové vítězství udržet, jistotu měl však jen Václav Coufalík. Ten mezi dvojspřežími potvrdil svoji dobrou formu během celé halové sezony a i v Lysé nad Labem si dojel s dvojicí koní Linda 36 a Lybie pro první místo. O celkovém vítězi tak nebylo pochyb.

Zato v jednospřeží si pro páteční vítězství dojel Aleš Klička s Oktávou 1 a vedoucí jezdec žebříčku Pavel Drbohlav musel čekat, zda mu i druhá finálová příčka bude na celkové vítězství stačit. Přitom Pavel Drbohlav nastupoval se svými dvěma koňmi do druhého kola finále s nejlepšími výsledky a na soupeře si držel slušný náskok. V obou případech si však výrazně pohoršil a nakonec skončil druhý. To mu na celkové vítězství v seriálu stačilo. Druhou pozici celkově obsadil Jiří Ziegler a díky 20 bodům z finále se do elitní trojky dostal i Aleš Klička.

Během dne se uskutečnily ještě dvě hobby soutěže, které však měly jediného vítěze. Tím se jak v hobby jednospřeží, tak i hobby dvojspřeží stal Michal Kořínek.
V sobotu se pokračuje v Lysé nad Labem nejen odpoledními skokovými soutěžemi, ale o dopolední program se postará disciplína voltiž.

Podrobné informace naleznete na webových stránkách www.jezdeckyfestival.cz.

Podobné články

Jen necelé dva týdny po zakončení parkurové Global Champions 2022 jsou známy termíny a místa konání dalšího ročníku. Ten nabídne jednu zbrusu novou…

iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…