VC Litomyšle 2010 v rukou juniora

15. 6. 2010 Kateřina Návojová Autor fotek: Kateřina Návojová

Český skokový pohár se po kole na Ptýrově přesunul do Litomyšle (11.-13. 6. 2010). Tedy do míst, kde před deseti lety vznikla myšlenka ČSP z hlavy Jiřího Skřivana, který zde byl nejen hlavní organizátor, ale také se mu dařilo v sedle Mercedes 1. Vše klapalo, jak mělo, a na neděli se i to počasí umoudřilo...

Soutěže probíhaly ve třech dnech, tedy od pátku do nedělního vrcholu. O výsledcích jsme vás informovali již průběžně, takže ve zkratce. Již v pátek se sešlo slušné startovní pole a pořadatelé tak zahájili soutěžní den již dopoledne oproti původním plánům. Nejvíce se dařilo Kateřině Veselovské s Avenou 1, která v soutěží 120/130 cm nenašla přemožitele a v soutěži 130/140 cm získala třetí příčku. Klisnu Avenu 1 sedlala na závodech prvně. Večer po skončení se jezdci utkali ve fotbale Čechy vs. Morava. Po napínavém a vyrovnaném souboji došlo za stavu 2:2 na penalty. V těch se nakonec více dařilo Čechům a utkání vyhráli.

V sobotu v soutěži L* na čas byla úspěšná Kristýna Stonejková s Vidinou 1. Klisna opět předvedla své bojovné srdce a chuť závodit. Ve vítězství tak proměnily další svůj letošní start, stejně jako na pražském kolbišti v S** při VC Prahy. Soutěž S* se stala kořistí Vladimíra Maláka na Kashmir. V soutěži ST* s rozeskakováním se nejvíce dařilo Jiřímu Lužovi, kterému to již skákalo velmi dobře na CSI Hradec Králové-Ptýrov. Večer opět skončil společenským utkáním, tentokrát v bowlingu.

A jdeme do finále...

Kristýna Stonjeková - Vidina 1Po úmorných předchozích dnech se počasí na nedělní finálový den umoudřilo a teploty již nebyly tak vysoké. V neděli se jely celkem tři soutěže. První dvě (L** a S**) byly pro nejlepších 40 jezdců z předchozích dnů. V soutěži L** se o vítězství popraly dvě juniorky a vítězně ze souboje opět vyšla Kristýna Stonjeková s Vidinou 1. Tereza Veselá s Graf Liviem neměla štěstí na posledním skoku. Před ním to Grafovi podjelo a přestože louka byla prosypána pískem a příjemně pružila, pravděpodobně připravila dvojici o vítězství. V soutěži S** se vítězství také dostalo do rukou juniora, konkrétně Jana Zwingera a Sisi 5. Startovali ve finále z výhodného posledního místa a suverénně si dojeli pro vítězství. Janu Zwingrovi se dařilo po celé tři dny a zaslouženě vyhrál 4. kolo DaJ Cupu.

Před Velkou cenou (T**) se diváci pobavili nejvíce za celé soutěžní dny. V doprovodném programu totiž vystoupila dvojice Michal Mundil a hlasatel Aleš Suchánek. Společně s chladnokrevníkem Čendou předvedli divákům voltiž XXL. Z výtečného komentáře hlavního rozhodčího Radovana Šalka se diváci dozvěděli, že se dvojice snaží na poslední chvíli o kvalifikaci na Jezdecké hry do Kentucky či na OH 2012. A Michal s Alešem nenechali nikoho na pochybách o svých kvalitách - především těch hereckých. Lonžoval je Petr Eim, který se se skupinou TJ Lucky Drásov taktéž předvedl v doprovodném programu. Do třetice předjely plným tribunám předvést ukázku dámy v sedlech se starokladrubskými koňmi. To sloužilo také jako pozvánka na plánované MČR začátkem července v areálu na Suché.

Videonahrávku úžasného XXL voltižního vystoupení vám přináší HorseTV zde :o)

Před začátkem VC Aleš Opatrný tipoval, že by bezchybně mohlo dojet kolem pětice jezdců. Největší chyták viděl v trojskoku, kdy byla vzdálenost mezi druhým a třetím skokem kratší. Přestože zde většina koní do břeven zavadila, bariéra spadla jen v několika případech. A tady udělal Aleš Opatrný jedinou chybu na parkuru v sedle Carusa 279. Jako prvnímu se podařilo bezchybně dojet Janu Zwingerovi, který potvrdil s koněm Al Campo výbornou vzrůstající formu. Po dobrých výsledcích z CSIO Lamprechtshausen (především Poháru národů) byli jednou ze tří dvojic, kteří dokázali dojet bezchybně základní kolo. Následovali ho Jiří Skřivan a Aleš Opatrný, oba se svými druhými koňmi.

voltiž XXLZ celkového počtu 25 dvojic se do finále dostalo 10. V něm se představili jezdci s 0 až 8 trestnými body. „Parkur je opět o něco delší. Obvykle končí desítkou, tady je zase pár skoků navíc. To byl problém hlavně předchozí dny, když panovalo vedro. Parkur je postaven na mírách, většina skoků je do oblouků. Největším problémem na parkuru je, že se musí pořád cválat, většina skoků je postavena na distanci do oblouku a není místo na odpočinek", zhodnotil Jan Buben. Dle popisu je patrné, že se dvojice Robert Smékal a Václav Drbal opět o něco přiblížila zahraničním trendům na parkuru, což je velmi dobře. Na trase bylo několik nově zakoupených překážek s různými motivy.

Finále čítalo sedm skoků. Nejvíce se chybovalo na dvojskoku, který zbyl z původního trojskoku a skákal se v opačném směru. Další chyby přišly na kolmém skoku, který byl vůbec nejvyšším - měřil 159 cm.

Jan Zwinger nikam nespěchal a pohlídal si bezchybné konto. Vedl před posledním startujícím Alešem Opatrným. Ten sahal s koněm Quorum G na své první letošní vítězství ve VC, avšak chyba na dvojskoku jim přiřkla druhé místo. Z vítězství se tak radoval Jan Zwinger. „ Nemohu tomu uvěřit. Je to moje první vítězství a jsem samozřejmě nadšený." Tím skončila Velká Cena Litomyšle.

V čele finálové čtyřky je stále Ludvík Jandourek, avšak po bezbodovém kole se jeho náskok podstatně snížil. Těsně za ním je Martin Šoupal, třetí Jiří Papoušek a o čtvrté místo se dělí Barbora Tomanová a Petra Charvátová.

Další kolo proběhne koncem června v Opavě.

Kompletní výsledkové listiny najdete ve článku Výsledkový servis: VC Litomyšle.

 

Podobné články
iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…

ČTK České noviny

Praha - Parkurovou Super Grand Prix v pražské O2 areně vyhrál Daniel Deusser s koněm Scuderia 1918 Tobago Z. Blízko k triumfu ve vrcholné…