Ukončení halové sezóny v Hradištku

30. 3. 2010 Kateřina Návojová Autor fotek: Kateřina Návojová

Závody v Hradištku u Sadské byla oficiálně ukončena halová sezona 2009/2010. Poslední březnovou neděli 28.3.2010 se zde konal čtvrtý závěrečný díl seriálu Elite-tour. O zájem jezdců opět nebylo nouze. Limitovaný počet 200 jezdců celkem do čtyř soutěží byl zaplněn ještě před uzávěrkou přihlášek. Proto: kdo se přihlásil pozdě, měl smůlu.

Slunečné počasí střídavě s deštěm jezdcům povětšinou nevadilo, protože druhé hale, sloužící pro opracování koní, již chybělo málo do úplného dokončení. Především střecha stála a chránila jezdce před občasnými, avšak vydatnými přeháňkami.

Pro většinu dvojic to byly jedny z prvních letošních startů, což bylo poznat i na výsledcích. Mnoho jezdců volilo zcela správně pomalejší parkury příjemné pro koně.

Lamborghini a žolíkV první soutěži se nejvíce dařilo Tereze Urbánkové s Maxmiliánem. Dvojice není na tomto kolbišti žádným nováčkem a jsou poctivými účastníky i předešlých dílů Elite-tour. Tereza s Maxmiliánem zajela nejrychleji a bezchybně druhou fázi, která byla velmi spletitá. Nabízela mnoho zkrácení trasy v obratech, spoustě jezdcům však točitá trasa zamotala hlavu a měli problémy se na opakující překážky z první fáze dostat dle správného pořadí na první pokus.

Druhá soutěž do 120 cm se žolíkem byla nejvíce žádaná a počet jezdců se vyšplhal k číslu 75. Žolík byl tradičně vyplněn zespoda bazénkem a z vrchu dvěma bariérami. Skok byl tedy „prázdnější" a postaven na celkem dlouhé distanci po posledním obratu. Hodně jezdců riskovalo. Nejvíce štěstí měl Miloslav Vítek s koněm Aktér. Všechny obraty a nájezdy byly překonány s velkým rizikem, jezdec však odhadl dobře schopnosti své a koně. Přestože se i další jezdci snažili první místo atakovat, nikomu se to nepodařilo.

Třetí soutěž stupně S** se jela s rozeskakováním. Největším sítem pro jezdce byl skok číslo tři, celkem nenápadný kolmý skok skákaný k divákům. Byl postavem na diagonále a velkým problémem zřejmě bylo delší cválání před ním. Mnoho jezdců mělo problémy s odhadem správného odskoku. Do finále se nakonec probojovalo 15 dvojic, startovalo v něm pak 13. Další dvě čekal ještě start v závěrečné soutěži. Napínavé rozeskakování přineslo vítěze Martina Šoupala a klisnu po Comero Cornadu-K. Dvojice předvedla velmi pěkný plynulý parkur. Každým startem se dvojice zlepšuje.

Jiří Luža, Rebel-SDo závěru dne soutěži ST** bylo přihlášeno 19 dvojic. V soutěži opět s rozeskakováním se očekával velký souboj ve finále. Zvlášť poté, co již dva z první čtveřice jezdců přešli bezchybně, jsme očekávali početné startovní pole. Následující dvojicím se však alespoň jedna chybka vloudila a k jezdcům Jiří Luža a Ludvík Jandourek se přidala s čistým štítem už jen Lucie Poláková. Krátké, avšak napínavé rozeskakování přineslo vítězství Jiřímu Lužovi. S koněm Land Rebel S startoval na nevýhodné první pozici v rozeskakování. Nasadil však laťku skutečně vysoko, bezchybným a rychlým časem zajel svoji finálovou a taktéž vítěznou jízdu. Atak jezdců o lepší čas se nepodařil, druhá Lucie Poláková s Carosem i třetí Ludvík Jandourek s ABC Cataro Wepol měli pomalejší čas a navíc jednu chybu.

Pořadatel závodu Michal Špaček byl s průběhem závodů opět spokojen. Při dekorování druhé soutěže se na kolbišti objevil i jeden z českých krasobruslařů Tomáš Verner. Přestože se mu poslední sezony tolik nedaří, titul mistra Evropy a několikanásobné starty na OH mu nikdo neodepře. A snad se jeho forma opět vyladí a zazáří na závodech v příští sezóně. „Tomáše Vernera jsme pozvali coby jednu ze známých osobností v České republice. Myslím si, že krasobruslení má k ježdění celkem blízko. Vedle individuálního sportu je zde taktéž potřebná souhra a preciznost. Vzhledem k Tomášově nadšení ho na koňských akcích zřejmě nevidíme naposledy", komentoval Michal Špaček. A Tomáši Vernerovi se zde skutečně líbilo. Nejen, že vyzkoušel chodit s ošatkou a nabízet koním oves, ale zajímal se např. o výšky skoků a rekordy, které koně dokázali přeskočit.

Výsledkové listiny všech soutěží bnajdete přiložené pod článkem.

Podobné články
iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…

ČTK České noviny

Praha - Parkurovou Super Grand Prix v pražské O2 areně vyhrál Daniel Deusser s koněm Scuderia 1918 Tobago Z. Blízko k triumfu ve vrcholné…