MC Litomyšle 2009: Triumf Denisy Tošovské
Jak již čtenářům napověděla pozvánka, sobotní den 25.7. se v areálu Suchá u Litomyšle uskutečnila tradiční Malá cena. Už od loňska se koná v tomto areálu, který se pyšní novým povrchem. A ten je letos velmi vytížený.
Samotná Malá cena byla již od středečního večera v ohrožení. Přes areál se přehnal přívalový déšť, který za sebou nechal polovinu kolbiště pod vodou. „Voda v nádrži vedle kolbiště se vylila poprvé od doby, co tu máme stáje. Překvapilo mě to," komentovala stav dění Miroslava Skřivanová. Hromy s kroupy však druhý den vystřídalo slunečno. K večeru se opět přihnaly přeháňky, avšak v menším rozsahu a tak kolbiště zase odolávalo. Ani páteční den příliš nepřál samotným závodům, avšak odhodlaní pořadatelé se činili a nad nepříznivými podmínkami zvítězili - a na účastníky čekal kvalitní povrch.
Počet přihlášek do soutěží se značně zvedl po dohlášení domácích a některých opozdilců - a tak na pořadatele čekal perný den. Ráno se natěšení účastníci začali sjíždět, nedlouho poté nad areál zavítal opět déšť.
První soutěž do 100 centimetrů proběhla celkem poklidně, počasí bylo ještě příjemné. Skoky byly postavené na lehké úrovni a začínající jezdci či koně mohli mít příjemný pocit z dobrých parkurů. Nejrychleji se nakonec prokázala dvojice Anna Michejdová - Royal Coraddo (SZeŠ Lanškroun). I na parkuru Z na limitovaný čas nebyla přichystána žádná záludnost. Velmi pěkný výsledek se povedl Micheale Špičákové v sedle koně Goyathlay. Dvojice opět reprezentovala SZeŠ Lanškroun a od daného času je dělilo pouhých 0,5 sekundy.
V průběhu soutěže ZL se již počasí opět rozpomnělo. Pořadatelé navrhovali přerušit soutěž, avšak do posledního možného okamžiku se sami jezdci rozhodli pokračovat. Až po skutečném lijavci se jezdci uchýlili čekat do haly a pokračování závodů bylo ohroženo. Čekalo se na vyjasnění a poté na techniku, jak si poradí s rozvodněným povrchem. Miroslava Skřivanová a další domácí jen lomili rukama nad zničenou chloubou areálu - novým povrchem. Ten se již v některém místě promíchal s podložím a vůbec to s ním nevypadalo dobře. Jiří Skřivan však byl názoru, že není třeba závody rušit, zbylou polovinu ZL, ale ani L. „Opravdu horší povrch je jen u skoku 7 (překážka ČJF), kde kůň při odskoku i doskoku nemá dobrý podklad. Zbytek překážek však stojí dobře, jezdci cválají louží jen tehdy, najedou-li zešikma například do dvojskoku. Jestliže však nebudou zkracovat, přesně kaluž objedou."
Někteří lidé se raději odhlásili, neboť nabyli pocitu, že se závody jistě zruší. Povrch však příliš neklouzal a i dle mého názoru bylo možné na něm akákat. Na vyšší úrovni by to bylo horší, ale do L to ještě bylo přípustné.
Pro 10 nejlepších jezdců bylo připraveno finále soutěže ZL, ve které se nejlépe dařilo Ondřeji Šrámkovi - HelaH Strojmotiv (JO TJ Primátor Litomyšl), jenž předvedl nejrychlejší jízdu.
Do boje o Malou cenu se na start postavilo 33 dvojic, přičemž jsme se dočkali díky vyrovnaným výkonům i rozeskakování. V něm měla jasně navrch Denisa Tošovská jezdící koně Rudolfa Skřivana. Té se dařilo se všemi třemi koňmi, které předvedla v rozeskakování a promyšlenou jízdou je přiváděla k nejlepším výkonům. Dobře odhadla, kde je důležité se příliš nehonit, a kde naopak zrychlení nevadí. Nejrychleji nakonec zajela s Asteres, druhá skončila s mírným odstupem na Far Away a třetí příčku si zajistila v sedle Ankary 2. Jezdkyně se zkušenostmi především z KMK reprezentuje JPS Vanice.
Po všechny parkury se jezdci setkávali se stejnými překážkami, přičemž největší problém dělal žluto-hnědo-bílý skok se zešikmenými stojany. Mnoha koním (i jezdcům)se příliš nezamlouval. Obávaným skokem byla také překážka šedé barvy se znakem ČJF. Ta však ve finále problémy tolik nedělala. Pár koní ještě zaváhalo na červených silnějších stojanech, jinak většinu kurzu absolvovali bez problémů. Skoky si diváci mohou pamatovat z brněnského závodiště, neboť jak jsem již avizovala, v roli stavitele zavítal do areálu Robert Smékal.
Galerie
Kühner je šampionem Global Champions Tour 2024. V Rabatu triumfoval Aznar
Finálovou soutěž parkurové série Longines Global Champions Tour 2024 vyhrál v marockém Rabatu Španěl Eduardo Alvarez Aznar a celkově skončil těsně…
Prague Lions skončili v GCL 2024 pátí. Kvalifikace jim utekla o jeden bod
V marockém Rabatu v pátek vyvrcholila základní část parkurové série Global Champions League. Tým Prague Lions obsadil ve finále devátou příčku a o…