Skokové ME Mannheim: Nizozemská převaha a ženský triumf mezi muži

4. 9. 2007 redakce Jezdectví Autor fotek: em2007.de

(Plné znění textu ze zářijového Jezdectví) Mistrovství Evropy se po čtyřech letech opět vrátilo do Německa, tentokrát do bádensko-virtemberského Mannheimu. Prvotřídní jezdecký stadion vynikal zejména skvělým povrchem, pískovou směsí s textilií, kterou pořadatelé zválcovali a zalévali tak dokonale, že koně dle vyjádření řady jezdců nad překážkami přímo létali. Pružný a přitom zcela soudržný a nebořící se podklad by měl být vzorem pořadatelům našeho CSIO v Praze a experti radí: „válcovat a válcovat“.

S největším záluskem na zlato přicestoval do Mannheimu zejména domácí tým, který toužil po hattricku – německé družstvo zvítězilo v letech 2003 i 2005 a také v jednotlivcích je tento šampionát za posledních deset let v německých rukou: s jedinou výjimkou roku 1999, kdy vyhrála Alexandra Ledermann, vyhráli ME Ludger Beerbaum (1997 a 2001), Christian Ahlmann a Marco Kutscher. A právě obhájce posledního titulu letos nebyl ani nominován – jeho Montenderovi se obnovilo zranění a minimálně do konce roku nebude startovat. Německý tým proto obhajoval pouze titul družstva ve složení M. Ehning – Noltes Küchengirl, Ch. Ahlmann – Cöster, M. Michaels-Beerbaum – Shutterfly a L. Beerbaum zvolivší starého pardála Goldfevera.


Největším soupeřem Němců samozřejmě od začátku hrozili být mistři světa z Nizozemí, kteří toužili dokázat, že loňský triumf v Cáchách nebyl náhodný. Černým koněm mistrovství pak bylo Švýcarsko, na poslední chvíli ochuzené o účast zraněného B. Mändliho, kterého nahradil P. Schwizer. M. Fuchs se již předem rozhodl nestartovat v týmu, vzhledem k problémům Nirmette na vodních prvcích.


Českou republiku přijeli hájit pouze jednotlivci – Aleš Opatrný s Cartouchem a Veronika Macánová s Pompösem.


Honební zahájení – modrý šok pro domácí tým

Do prvého kola mistrovství nastoupil rekordní počet účastníků: 82 jednotlivců, z nichž většina patřila do celkem 18 družstev. Honební soutěž byla výborně postavená, skýtala několik alternativ s delšími trasami a jinými překážkami a pro jedince chtivé dobrého počátečního umístění nabízela mnoho možností zariskovat. Šok však nastal hned s prvním startujícím německého týmu – Marcus Ehning v sedle Noltes Küchengirl měl nejprve chybu a o skok později klisna prudce zastavila před dvojskokem z atypických modrých desek připomínajících delfíny. Překvapený Marcus vůbec nepřemýšlel nad překonáním alternativy a po opravě skoku dvojskok znovu najel – a klisna opět odmítla. Dvojice byla vyloučena a německý tým byl rázem pod obrovským tlakem. Na stejné překážce, části B, bohužel dvakrát odmítl skočit i Pompös V. Macánové, zato A. Opatrný překonal s Cartouchem parkur s jedinou chybou a ve velmi dobrém čase, který nakonec znamenal 25. příčku.


Zbytek německého týmu nakonec tlak ustál a přes chybu Ch. Ahlmanna, který však zajel vynikající čas, se po prvém dni usídlil na čele žebříčku (5,18 tr.b.) před Švýcary (7,13) a Nizozemci (7,37). Mezi jednotlivci vedla po prvém dni po super výkonu Christina Liebherr s L.B. No Mercy (Libero H), která překonala i skvělý čas L. Beerbauma na Goldfeverovi (Grosso Z). Šestnáctiletý hřebec prožívá dle Ludgerova vyjádření druhé jaro. Na třetí příčce obrovským způsobem překvapil Rakušan Stefan Eder na Cartierovi PSG (Cantus) – mohutný holštýn již sloužil U. Kirchhoffovi, W. Melligerovi či J. Smithovi a nikde nenašel důvěru – až mladý Rakušan využil neočekávané rychlosti velkého koně, která mu díky skvělé technice předních nohou plně vyhovuje.


Den druhý: Nizozemí atakuje

Stavitelka parkuru Christa Jung brala ohledy na mohutné startovní pole s účastníky z jezdecky méně rozvinutých zemí, mezi něž bohužel zatím musíme počítat i ČR, a její prvé kolo Poháru národů překonalo 27 dvojic čistě plus několik dalších jen s penalizací za čas. Naše dvojice bohužel opět neuspěly, V. Macánová byla vyloučena a A. Opatrný po neposlušnosti koně nakonec nasbíral 19 tr. bodů a klesl z nadějné pozice až za 60. příčku. Na pořadí týmů ani jednotlivců se vpředu nic nezměnilo, přestože průběh byl dramatický – Küchengirl po suverénních třech čtvrtinách parkuru opět nečekaně a dvakrát odmítla poslušnost, tentokrát před trojskokem v často vídaných německých barvách a bylo zcela jasné, že její problém netkvěl ve strachu z „delfínů“. Německé družstvo ovšem ukázalo týmového ducha a hlavně klid, Všichni ostatní členové absolvovali s nulou a družstvo zůstalo ve vedení před dotahujícími Nizozemci, kteří zajeli čtyři nuly. V jejich týmu zaujal zejména mladý syn stříbrného olympionika Alberta Voorna Vincent, který v sedle Audi’s Alpapillon Armanieho (Aldato) zajel vynikající stylové výkony, přestože byl z družstva jediný neověnčený zlatem z Cách – nahradil P. Raymakerse. Švýcaři klesli vinou jediného tr. bodu Cantuse pod N. Schurtenbergerem na třetí příčku.


Tragický hrdina dne: Marcus Ehning

Páteční ráno a novinové články se téměř výhradně týkaly selhání jednoho z největších favoritů mistrovství. Marcus se přesto odvážně postavil médiím již necelou hodinu po druhém vyloučení na ME. Tlak na již dost zničeného jezdce ještě zvýšil dost nepovedený pokus opravit Küchengirl na opracovišti ve čtvrtek večer, kdy odmítala poslušnost i před výrazně nižší kombinací, v pátek ráno se již klisně dařilo o něco lépe. Překážky parkuru však stály stejně jako ve čtvrtek, jen byly dosti výrazně zvýšeny či rozšířeny, což Ehningovi nedávalo mnoho šancí. Klisna měla chybu hned na prvním skoku a bylo vidět, že je psychicky zcela z formy, nejprve udělala další chybu a poté opět odmítla skočit trojskok, Marcus pak skočil jedničku a vzdal. Další ránu zasadila německému týmu lehká chyba Cöstera (Calato) uprostřed parkuru – skvěle skákající valach je stálicí ve všech šampionátových týmech od roku 2003, ale tentokrát se bohužel chybě neubránil. Přes čisté výkony Meredith i Ludgera ztratil domácí tým šanci na zlato – prví tři Nizozemci: V. Voorn (Armanie), J. Dubbledam – BMC Up and Down (Ohio v.d. Padenborne) a A. Zoer – Okidoki (Jodokus) zajeli čistě a mohli se radovat z triumfu, přestože čtvrtý G. Schröder na Eurocom. Berlinovi (Cassini I) dvakrát chyboval a posunul se v jednotlivcích výrazně vzad. Bronz nakonec vybojovala Velká Británie, zásluhou skvělých výkonu zkušeného Johna Whitakera (Peppermill) a zejména jeho dvacetileté neteře Ellen s Locarnem (Lord Calidos), která je neuvěřitelně vyrovnaná a zajela tři bezchybné parkury s penalizací jediným bodem za čas, po třech kolech byla mezi Brity nejlepší. Družstvo doplnili M. Whitaker se zkušenou Suncal Portofino (Habsburg), která se škrtala v obou kolech Poháru národů a D. McPherson s Pigrimem II (Polydor). Švýcarsko kleslo po smolném průběhu pátečního kola na čtvrtou příčku, vedení mezi jednotlivci však udržela Christina Liebherr. Do nedělního finále odstartovalo dalších šest dvojic s odstupem do 4 tr. bodů od švýcarské jedničky.


Historicky první stavitelka parkuru EM – Christa Jung

Nedělní parkur doznal výrazné změny nejen v obtížnosti, ale především v nových překážkách – všestranná duše celého EM, Peter Hofmann, dostal nápad zadat vysoké škole designu v Mannheimu soutěž o navržení překážek a dokonce nechal vypsat i finanční odměny. Výsledkem byly velmi nápadité překážky, k nimž se vrátíme v některém z příštích čísel Jezdectví, a celý parkur byl ve znamení města Mannheimu: město na dvou řekách (Rýnu a Neckaru) představovaly úplné potoky, přes jeden vedla 18 m široká překážka – most, druhý se vlnil kolem trojskoku a způsoboval značnou nesoustředěnost koní. Město pohybu reprezentoval dvojskok s bicykly, jednou z nejobdivovanějších překážek pak byly kytary, které značily přechod od klasické k moderní hudbě v mannheimské hudební akademii. Předposlední resp. poslední překážkou obou kol byla zajímavě prezentovaná „čtyřstovka“ v červené barvě, připomínající 400 let města. Uprostřed kolbiště samozřejmě nechyběla známá „vodní věž“ a mnoho dalších ozdobných prvků, prostě radost se dívat.

Foto: em2007.deKurs prvého kola byl náročný nejen rozměrově, ale zejména technicky. Christa Jung připravila jezdcům vysoce náročnou pasáž, na níž docházelo k mnoha chybám: 4,20 m široký vodní příkop následoval z obratu po trojskoku a za ním na 20,5 m stál kolmý skok 1,6 m, po něm na 24 m na mírném oblouku pak dvojskok, jehož oxer B měl šířku 180 cm. Několik dalších překážek přesahovalo 1,6 m. Z 25 kvalifikovaných se nedostavil N. Schurtenberger s Cantusem a nahradil ho 26. Francouz O. Guillon s hřebcem Ionescou de Brekka – a skvěle – po dvou čistých kolech skončil nakonec sedmý!


Nervy pracovaly již v nedělním 1. kole

Přestože bylo prvé nedělní kolo velmi obtížné, dokázalo ho 9 z 25 dvojic překonat bez penalizace. Situace se ovšem výrazně měnila i ve vedení mezi sedmi jezdci do chyby: nejprve získal 8 tr. bodů V. Voorn, jeho týmový kolega J. Dubbeldam rovněž vypadl z nejlepší pětky vinou jedné chyby. Super výkony však předvedli původně pátý až třetí – Nor Morten Djupvik s Besseeinds Casinem (Cash), J. Lansink s Al Kaheel Cavalor Cumanem (Cassini I) i Meredith M. Beerbaum na Shutterfly. Diváci napjatě očekávali start prozatím druhého L. Beerbauma s Goldfeverem (1,11 t.b.). Zkušený domácí reprezentant zajel vynikající parkur, bohužel měl velkou smůlu v poslední distanci – jezdící kamera na bariéře Goldfevera trochu vylekala a hřebec ve chvíli, kdy měl mírně ubrat, přidal a skočil do strany – následkem toho předposlední oxer nedoskočil a jeho prvá mannheimská chyba byla na světě. Na Christinu Liebherr zřejmě trochu zapůsobil psychický tlak z vedení v soutěži a L. B. No Mercy udělal chybu v trojskoku, kam Christina přišla trochu rychleji, než bylo žádoucí. Do 2. kola tedy z vedoucí příčky (1,54 t.b.) startovala Meredith M.-Beerbaum, Goldfever a No Mercy se posunuli na 5. resp. 4. příčku.


Nedělní napětí až k poslednímu skoku

V 2. kole byla nejobtížnější pasáží předposlední distanční úloha: oxer a po něm následující distance na trojskok triplebar – kolmák – kolmák. Kupodivu koně příliš nechybovali na předposlední překážce – 2 m širokém oxeru, ale několikrát spadl poslední kolmák vysoký přes 165 cm.


Po již zmíněném Francouzovi zajel druhou dvojitou nulu A. Zoer s Okidokim a ujal se vedení. Po něm startující Ch. Ahlmann s Cösterem bohužel opět shodil oxer MVV Energie z obratu, stejně jako v zahajovacím skákání a se čtyřkou klesl na konečnou 8. příčku. Stejného bodového zisku dosáhli po něm jdoucí J. Dubbeldam a J. Whitaker (5. a 6. místo); F. Angot na First du Launay (Laudanum xx) měl 5 tr. b. a klesl ještě výrazně dál.


Ludger Beerbaum na Goldfeverovi opět dokázal, jak pevné má nervy a jak dokázal 16letého hřebce na minutu připravit – další nula na kontě mu zajistila naději na medaili. Zato Christina Liebherr se po nevydařeném průběhu parkuru chytila do pasti před trojskokem a po výrazné kolizi pokračování vzdala. Nečekaně třetí Nor Djupvik měl v posledním kole 2 chyby a klesl až na 10. místo, což je pro něj obrovský úspěch. Cumano Jose Lansinka absolvoval tento parkur, jakoby byl obdařen křídly – tam, kde diváci u ostatních vzdychali, protože se bariéra kolíbala či padala, provázely Cumana obdivná citoslovce – téměř v celém kurzu se pohyboval ca. 20 cm nad překážkami. Byl penalizován jen tr. bodem za čas, který však na konečný výsledek neměl vliv. Meredith Michaels-Beerbaum totiž udržela své napjaté nervy na uzdě, dokázala Shutterflye dovést k bezchybnému výkonu a díky náskoku z honebního kola mistra světa porazila – oba koně neudělali za celý týden jedinou chybu. Meredith se stala teprve druhou mistryní Evropy (po Alexandře Ledermann) v historii. Na Ludgera zbyl bronz, ale po počátečním rozčílení na televizní štáb nakonec hrdinně prohlásil, že kamera byla pro každého stejná a vlastně se stala součástí parkuru.


Všeobecná chvála padala zejména na hlavu vedoucí pořadatelské duše Petera Hofmanna – jak ze stran soutěžících, tak i VIP hostů, reportérů a diváků. Dle vyjádření startujících měly terén a ustájení absolutně světovou úroveň.


Autorka textu: Kateřina Hanušová

Foto: em2007.de


Podobné články
iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…

ČTK České noviny

Praha - Parkurovou Super Grand Prix v pražské O2 areně vyhrál Daniel Deusser s koněm Scuderia 1918 Tobago Z. Blízko k triumfu ve vrcholné…