Skokem do zahraničí II.
Nabízíme vám druhou část z toku zahraničních informací z jezdeckého sportu. Pojďte si s Katkou Hanušovou odskočit nejen k sousedům.
Neustadt/Dosse: zahájení MS sezony ve velkém stylu
První mezinárodní závody roku se už šestým rokem konaly v brandenburském zemském hřebčíně Neustadt/Dosse. Již tradičně je pořádal hamburský podnikatel Herbert Ulonska, sám aktivní amatérský jezdec až do parkuru stupně T, který se už od počátku třetího tisíciletí největší měrou podílí na přilákání světové špičky do bývalého NDR – v létě pořádá CSI v meklenburském zemském hřebčíně Redefin, v lednu právě zmíněné CSI Neustadt/Dosse.
Neustadt by pro nás mohl být vzorBrandenburský zemský hřebčín Neustadt má více než dvousetletou tradici chovu koní a přesto to s ním před šesti lety vypadalo velmi bledě, přemýšlelo se jak dál, zda soukromě nebo se státní podporou, prostě podobná situace jako s našimi hřebčinci. V Brandenburku se do vedení dostal schopný a cílevědomý tým, který kromě toho, že umožnil každoroční pořádání mezinárodních halových závodů, pokračoval také v pořádání výkonnostních zkoušek hřebců nejen z Brandenburska a Saska, ale i z ostatních německých oblastí. V posledních letech tu naplánovali kompletní renovaci celého areálu, téměř hotová je nová velká krytá hala, stáje se modernizují a hřebčín by po dokončení rekonstrukce měl fungovat bez státní podpory – z výnosů poskytovaných služeb, exkursí, vstupného na pořádané akce a dalších aktivit. Dokonce zde již funguje speciální třída pro jezdce (jediná v SRN), kam děti nastupují ve věku 13 let jako na osmileté gymnázium a berou si sem i vlastní koně.
Letos se sice závody konaly téměř na staveništi, přesto bylo zázemí pro koně, účastníky i diváky dokonalé. I největší miláček publika, třiašedesátiletý Hugo Simon, prohlásil, že je znát, že jsou to závody pořádané jezdcem pro jezdce. CSI mělo díky navýšené dotaci poprvé status tří hvězd a během čtyř dnů proběhlo v Graf-von-Lindenau Halle neuvěřitelných 31 skokových soutěží, včetně túry pro juniory, amatéry, mladé koně a chovné hřebce.
Gala show plemenných hřebců
Hřebčín samozřejmě připravil i tradiční neustadtskou gala show plemenných hřebců, kteří se tak mohli prezentovat před začínající připouštěcí sezonou před zcela vyprodanou halou – po tři dny bylo nabito a mnozí diváci se již sháněli po předprodeji lístků na příští rok. Herbert Ulonska navíc přislíbil, že budou napřesrok zařazeny i drezurní soutěže, a to díky dalším prostorám v nové hale.
Oniščenko koupil dalšího koně
Čtvrteční zahajovačku pro chovné hřebce vyhrála K. Offel s hannoverským Lomitasem (Landadel), který ještě nedávno skákal pod Toni Hassmannem a nyní reprezentuje ukrajinské barvy A. Oniščenka. Zahajovací ST pro velkou túru vyhrál Dán Sören Pedersen na Polly 60 (Polydor). V této soutěži startoval i český teplokrevník Golas (Topas-14), loňský druhý umstěný z finále KMK šestiletých. Pod pracovním kolegou R.-G. Bengtssona Christopherem Frazerem absolvoval s jediným bodem za čas, přesto to stačilo až na 23. místo.
V pátek byly mezinárodní soutěže mladých koní rozděleny po jednotlivých ročnících. Mezi sedmiletými dominoval plemeník Abke 4 (Acorado I) se S. Pedersenem, mezi osmiletými se nejlépe dařilo Argelith Sambuce (Stakkato) pod Evou Bitter. V hlavní soutěži (T na čas) dominoval Švýcar Paul Estermann na MN Menie (E-Pilot) před Mariem Stevensem v sedle Lacky 24 (Lavall I) a Sörenem von Rönne s Charlottenhof’s Classix Girl (Carthago Z). Večer se po skoku mohutnosti radoval nejúspěšnější mladý jezdec roku 2005, Felix Hassmann, který v sedle Meurer’s Antarese (Acord II) jako jediný překonal nejvyšší bednu.
Elwood zpět ve formě
Sobotní program opět vítězně zahájil S. Pedersen s Abke 4 mezi sedmiletými koňmi. O rok starším dominovaly dvě čistě holštýnské dvojice: Carsten-Otto Nagel s Castaquette (Cassini I) byl jen o tři desetiny sekundy rychlejší než Cora Ripke-Ackermann na Classic Line 4 (Carpaccio).
Carsten-Otto Nagel o hodinu dříve startoval v hlavní soutěži, Ceně televize RBB, v sedle Elwooda. Byl jedním z pouhých sedmi bezchybných dvojic z prvého kola, v němž startovalo celkem 58 párů. Do druhého postupovalo nejlepších deset a všem se započítávala penalizace z kola prvního. Po několika dvojicích se vedení ujal Gilbert Böckmann s bývalým spolkovým šampionem HGF Can Fly (Cordalmé Z), který svému jménu skutečně dělal čest. Z prvého kola si však nesl penalizaci 1 tr. bodem za čas, takže musel čekat, zda se někomu podaří absolvovat i druhé kolo bez chyby. To se nakonec podařilo jen třem jezdcům a zdaleka nejrychleji již zmíněnému C.-O. Nagelovi v sedle hannoverána Elwooda (Espri), který se objevil po delší zdravotní pauze ve skvělé formě. Obhájil tak loňský triumf v této soutěži. Druhou příčku obsadil Švýcar Theo Muff, jehož pozorně skákající Cosima R (Conway) prostě odmítala dostatečně zvýšit rychlost, přesto díky obratům překonal čas nakonec třetího Andrease Ripke s Lalique-B (Bachus). Největší potlesk jezdecky velmi fundovaného publika ovšem nesklidil vítěz, ale obdivuhodný výkon Hugo Simona, na němž věk není znát a jenž s odvahou sobě vlastní startoval v sedle valacha Pasoa Dice (Jetset D), kterého má teprve čtrnáct dní - přesto dokončil prvé kolo s jedinou chybou.
Ve večerní soutěži chovných hřebců dominoval mezi šesti dvojicemi v rozeskakování Toni Hassmann na Conterosovi (Contender). Druhou hlavní soutěž dne, honební skákání, vyhrál Lars Nieberg na devítileté For Pleasurově dceři Fiery.
Hlavní cena zůstala „doma“
Nedělní finále malé túry (ST) vyhrál Felix Hassmann na hřebci Horse Gym’s Lianos (Landstreicher). Pro nás je ovšem zajímavější čistý výkon Golase, který stačil na jedenácté místo ze 48 účastníků.
Velká cena Neustadt/Dosse, sponzorovaná pivovarem Lübzer Pils, měla na startu 59 dvojic. Stavitel parkuru po zkušenostech z předchozího dne zvolil o trochu méně technický kurs, na startu se objevilo podstatně více zkušenějších dvojic, takže se do rozeskakování probojovalo 13 velmi silných párů, včetně obhájce loňského prvenství L. Nieberga (For Keeps), vítěze VC Frankfurtu T. Nagela s Cashem 51, T. Hassmanna na Classic H či Sörena von Rönne na Classix Girl. Zmínění jezdci však hodně riskovali a nevyvarovali se chyb. K rychlým jízdám je vyprovokoval skvělý výkon rodilého Brandenburčana Holgera Wulschnera, který s impozantně skákajícím holštýnem Clausenem (Calato) předvedl nejen bezchybný, ale i velmi rychlý parkur. Clausen se sice díky neuvěřitelným schopnostem trochu zdržoval vysoko nad překážkami, ale nad skokem mu nechyběl pohyb vpřed a na mnohé skoky se daleko odrážel a ještě dál dopadal, čímž šetřil cenné desetinky. Diváci mohli jen vzpomínat na chvíle, kdy se před dvěma lety právě v Neustadtu objevil poprvé na mezinárodních závodech a uváděl je v úžas svými neobratnými, ale neskutečně vysokými skoky.
O celých osm desetin sekundy byl pomalejší bronzový olympionik Marco Kutscher v sedle své stájové dvojky Cashe 63 (Carthago Z), z dotace za třetí místo se opravdu radoval Björn Nagel na velmi schopném Pilgrimovi (Polydor). Čistě dokončili rozeskakování ještě T. Köhlbrandt s Orancou a E. Bitter na Stakkatovi.
Jediným nedostatkem závodů, bohužel poměrně podstatným, byl nevyhovující povrch v hale, který zejména v neděli hodně klouzal, ač na něm pořadatelé každou noc pracovali. H. Ulonska však přislíbil do příštího roku nápravu. A Hugo Simon k velké radosti diváků rovněž přislíbil účast – pokud mu ji zdravotní stav dovolí.
Milionářská Dubaj
Druhý lednový týden, netradičně od středy do pátku, byly na programu především pětihvězdičkové mezinárodní skokové závody v metropoli Spojených arabských emirátů, Dubaji. Jelikož se vyplácelo celkem jeden a čtvrt milionu dolarů, z toho 760 tisíc ve Velké ceně, odletěli na Arabský poloostrov všichni významní evropští reprezentanti i se svými nejlepšími čtyřnožci.
Závody byly pořádány ve dvou kategoriích – soutěže 130 - 150 byly vypsány pro arabskou ligu, včetně soutěže SP, navíc byla další túra pro západoevropskou špičku. Ve Velké ceně startovali i nejlepší z Arabů.
Úvodním parkurem byla kvalifikace na soutěž SP (140 s rozeskakováním) o 50 tisíc dolarů, kterou vyhrál Egypťan Mohamed El Borai na Nirvaně (Glennridge). Evropané se pobavili v soutěži Jump & Drive. Vítězný Ludo Philippaerts na Tauber van het Kapelhof (Darco) odjížděl novým vozem.
Jediná žena nejlepší v pokeru
Ve čtvrtek večer byl na programu jezdecký poker, v němž se sedm jezdců utkalo o 75 tisíc dolarů. Vítěz pobral 37 tisíc a překvapivě se jím stala jediná žena v poli – Jessica Kürten na Castle Forbes Libertině (Libero H). S jednou chybou v pátém kole se musel smířit M. Ehning na Noble Savage H (Noble Champion) a se dvěma chybami nakonec třetí G. Schröder na Eurocommerce Acapulco (Calido I).
Pátečním vrcholem byla nejprve soutěž SP místní ligy o 90 tisíc dolarů, v níž zopakoval středeční vítězství z kvalifikace Mohamed El Borai na Nirvaně. V bariérovém skákání se o vítězství podělili A. P.-Schweckhorst na Glenn (Glenridge) a N. Skelton s Russelem (Corofino I).
Jessica Kürten je zkrátka jednička
Velká cena Dubaje měla na startu 29 dvojic, mezi jezdci nechyběl jediný z první desítky žebříčku. 13 dvojic překonalo základní parkur O. Petersena a R. Ellise bez trestných bodů, rozeskakování pak už jen jedna: momentálně pátá na světovém žebříčku, Jessica Kürten na Quibell (Quidam de Revel). Její čas by těsně překonal jen druhý Marcus Ehning s Gitanií (Capitol I), nebýt nešťastné chyby. Na dalších místech se seřadili N. Skelton – Arko III (Argentinus), R. Pessoa – Baloubet du Rouet (Galoubet A) a M. Kutscher – Montender (Contender). Žena triumfující mezi muži v hlavní soutěži – to muselo být pro některé muslimy těžko stravitelné sousto. První zprávy po návratu Evropanů byly velmi kladné – výborné stáje, dobře upravené kolbiště i opracoviště. Denní teploty se pohybovaly kolem 30°C, závodilo se venku, hlavní soutěže probíhaly při umělém osvětlení. Šejkové se postarali i o přepravu špičkových koní do své země – vyslali pro ně letecký speciál a jak prozradil Marco Kutscher, úroveň byla 1A třída, na jakou ani tito ostřílení reprezentanti nejsou zvyklí. Bohatý arabský svět se prostě nadchl pro skokový jezdecký sport a hodlá do něj investovat nemalé peníze.
Ďábel v Münsteru
Tradiční Rolinck Cup v Münsteru, velmi dobře dotované závody se statusem CSN/CDN, ovšem s nemalou mezinárodní účastí především ve skákání, byl letos paradoxně zpestřen termínovou shodou se závody v Dubaji – tam se končilo v pátek a němečtí reprezentanti naskočili po velkolepé hostině do letadla a sobotu v poledne již byli vidět v Münsteru. A jejich dubajští hostitelé rovněž – šejkové se přijeli poučit do Evropy a „nadýchat se atmosféry renomovaných evropských závodů“. Nicméně i Münster začínal již ve středu – hlavní soutěž stupně T vyhrál M. Merschformann s holštýnem Charmantem 24 (Calato). Čtvrtek byl věnován soutěžím pro místní kluby a v pátek se pokračovalo na vysoké úrovni. První kvalifikaci sedmiletých koní vyhrál Hubertus Dieckmann na Pablos Pleasure (Pablos Glück), v 1. kvalifikaci střední túry se nejlépe dařilo Lutzu Gripshöverovi s Pontifexem (Polydor).
Sobotní překvapení
V sobotní hlavní soutěži (Championat von Münster) startovali už i všichni z Dubaje přicestovavší jezdci A-kádru reprezentace, ale smůla se jim lepila na paty. Základní kurz byl technicky obtížný a nedal dvojicím vydechnout. Rozeskakování však nakonec bylo výtečně obsazeno a napětí vydrželo až do posledního jezdce. Prvých šest jezdců rozeskakování se nedokázalo vyhnout chybě, dokud do kolbiště nevjel obhájce loňského prventství, Tjark Nagel na Cashovi 51 (Concerto II). Obrovský valach absolvoval kurz čistě, ale na jezdci byly vidět obavy z náhodné chyby, výkon byl přece jen pomalejší, než je u této dvojice zvykem. Přesto je již 53letý jezdec ve vynikající formě – předchozí den vyhrál kvalifikaci střední i velké túry na CSN v dolnosaském Verdenu s koňmi Ivana (Campione), respektive Latino (Lasino) a do Münsteru si „odskočil“ jen na sobotu kvůli zmíněné obhajobě.
Kurz s krátkými obraty naopak výborně využil Markus Renzel v sedle rychle se otáčejícího Peu a Peu (Polydor) a zkrátil čas na čele o 4 sekundy (!). Ani to mu však nestačilo na vítězství – posledním startujícím byl totiž Franz-Josef Dahlmann na Pikeur Calandě (Cassini I) a ten od svého šéfa, zlatého olympionika ze Soulu Wolfganga Brinkmanna, dostal ordre zariskovat. Calanda se šikovně otáčela a jezdec všemi přezdívaný „Pepi“ předvedl vynikající a zároveň stylovou rychlou jízdu, kterou dosáhl o sekundu rychlejšího času než Markus Renzel. Velkou radost z vítězství ještě znásobila výhra VW Golfu.
Na patnáctiletého valacha nikdo neměl
V nedělní Velké ceně Münsteru startoval tento jezdec v sedle Krise a dvojice dokončila s 8 tr. body, což ovšem v tomto technicky velmi náročném parkuru nebyla žádná hanba. Průběh soutěže připravoval neustálá překvapení – většina favoritů chybovala, v rozeskakování se naopak objevily mnohé překvapivé dvojice. Nakonec šlo čistě 11 z 51 startujících a rozeskakování bylo velmi zajímavé. Jako prvý se výrazněji ujal vedení syn někdejšího reprezentanta Dr. Rüpinga, Philipp v sedle valacha Rainbow (Ramiro’s Son). Jeho čas velmi rychlou a riskantní jízdou překonal vítěz prvé kvalifikace Uwe Volmer na Zarah Leander a vysloužil si obrovský aplaus publika – skokový styl a pozornost zkušené 13leté klisny byly skutečnou lahůdkou. Již velmi rozehřátí diváci pak hlasitě pobízeli Karla Brockse na Diabolovi d’Ysieux (Royal Feu) při nájezdu na poslední skok – a podařilo se, čas byl o 4 desetiny rychlejší. Patnáctiletý francouzský valach podává neuvěřitelné mezinárodní výkony již pod třetím jezdcem. Více než rok je v jeho sedle K. Brocks, pro nějž byla tato Velká cena největším vítězstvím kariéry, ale předtím s ním mnohokrát zvítězili i F. Fervers a B. Nagel.
Prague Lions byli v Super Cupu GCL opět čtvrtí. Vyhráli Stockholm Hearts
V sobotním finále Super Cupu Global Champions League skončili Prague Lions po roce opět čtvrtí. Od pódiového umístění je dělila jedna chyba a pět…
Bettendorf vyhrál Super Grand Prix LGCT v Rijádu. Po triumfu sahal i Kühner
Nechybělo mnoho a Rakušan Max Kühner mohl mít v rámci letošní Longines Global Champions Tour dvojitý triumf. Po zisku titulu šampiona základní části…