Seznamte se... Franke Sloothaak

Franke Sloothaak se narodil 2.února 1958 v holandském městě Heerenven. Za své současné působiště si vybral Borgholzhausen v Německu, kde bydlí s manželkou Sabinou a dvěma dětmi, Annemieke a Sebastianem. Franke Sloothaak patří k nejznámějším a nejúspěšnějším osobnostem současného světového parkurového ježdění.

Svou vášeň pro jezdecký sport objevil v deseti letech jako „dítě na poníkovi“, později ho formovali instruktoři ježdění jako Lambert Browner a Alwin Schockemöhle.

Výčet jeho největších úspěchů začíná rokem 1976, kdy získal (a to ještě za rodné Holandsko) na mistrovství Evropy juniorů stříbrnou medaili v soutěži jednotlivců. Pozdější medaile, vítězství a umístění dosáhl již po přijetí německé státní příslušnosti. Od roku 1980 byl při mistrovstvích Německa ve skákání 3x první, 7x druhý, 2x třetí a jednou čtvrtý. Na mistrovství Evropy v roce 1985 získal s německou ekipou bronzovou medaili a v roce 1991 stříbro v jednotlivcích. Na mistrovství světa v roce 1994 vybojoval Franke Sloothaak hned dvě zlaté, s družstvem Německa a za jednotlivce. Úspěch v družstvech si zopakoval na MS 1998 a v jednotlivcích, kde byl tentokrát třetí. Na olympijských hrách získal pro Německo v roce 1984 v družstvech bronz, v roce 1988 a 1996 zlato.

Frankova kariéra je trvale úspěšná. Je jedno, zda se jedná o finále Světového poháru, Pohár národů nebo velké ceny při mezinárodních turnajích – v každé z těchto kategorií umí dosáhnout četná první místa a další dobrá umístění.

Zvláště cenné jsou pro každého příznivce skokového ježdění Sloothaakovy komentáře, jimiž se snaží divákům přiblížit odborná hlediska parkurového sportu.
Především však jeho estetický jezdecký styl, formovaný přehledem a uměním, způsobuje, že každá jeho jízda by mohla být námětem či inspirací pro výukový film.

Redakce německého časopisu Pferde Heute se na Franka Sloothaaka obrátila s několika otázkami, které se týkají přípravy skokových koní:

PH : Pane Sloothaaku, do světové špičky parkurového skákání jste přivedl již mnoho koní. Byl jste to vy sám, kdo tyto koně vyhledal?

FS: Pro světovou špičku parkurového ježdění jsem vyškolil a představil nejrůznější koně. Částečně jsem je sám vyhledal nebo mi byli nejrůznějšími majiteli koní předvedeni.

PH: Pokud je Vám kůň nabízen, na co kladete při posuzování exteriéru největší důraz?

FS: V zásadě hrají rozhodující roli rozličné faktory. Je velmi důležité, aby souhlasily jednotlivé exteriérové proporce koně, k nimž rozhodně patří hřbet, plec, krk a záď koně. To vše je podstatné a rozhodující.

PH: A jaké povahové vlastnosti by si měl s sebou kůň přinést?

FS: Postoj a ctižádost jsou rozhodující. Musí mít také vůli společně s jezdcem zdolávat jednotlivé úkoly.

PH: Poznáte vlastnosti hned a pokud ano, jak?

FS: Některé vlastnosti se poznají hned při první jízdě. Určitě také poznáte hned, zda kůň pracuje s jezdcem nebo proti němu. Dá se také stanovit ctižádost a připravenost koně, ochota k práci, což znamená mimo jiné i schopnost a ochotu se dál učit.

PH: Od jakého věku jsou pro Vás sportovní koně zajímaví?

FS: Zajímaví jsou pro mě koně zhruba od 6 let nebo starší. Pak mám ještě možnost tyto koně utvářet, připravit je na vyšší sport, nastávající úkoly a zatížení.

PH: Vyhledáváte také mladé koně, kteří jsou naprosto „nezpracovaní“?

FS: Zpravidla mohu s těmito koňmi velice těžko něco začít, zde je cesta k hotovému skokovému koni velmi dlouhá a moje stáj nemá dostatečnou kapacitu boxů.

PH: Jak zjistíte, jakým skokovým talentem právě „vyškolený kůň“ disponuje?

FS: V tom, že ho samozřejmě vyzkouším přes jednotlivé překážky a ve zkušebním parkuru. Na základě videozáznamu pak mohu vidět obraz koně a jeho schopností.

PH: Jak poznáte, že remonta disponuje mimořádným skokovým talentem?

FS: Je někdy velmi těžké posoudit správně mladého koně. Rádi se „přeskakují“ a nejsou ještě ve stavu své skokové výkony či schopnosti plně ukázat. Zcela jistě je však pohyb, jaký kůň při skoku ukáže, rozhodujícím kritériem. Skáče-li pomocí zádě a tělem, pak vše souhlasí.

PH: Každý kůň jde jednou přes výšku, kterou doposud nezvládl. Zkoušíte schopnosti koně nejprve při skákání ve volnosti nebo pod sedlem? A nebo máte zcela jinou cestu?

FS: V zásadě jsou koně na jednotlivé skoky cílevědomě připravováni. V každém vývoji přijde pak chvíle, kdy jsou koně dřív či později nasazeni do „velkých zkoušek“. Na základě výsledků tréninku se cíleně rozhoduji pro jaké mezinárodní zkoušky bude využit či nasazen.

PH: Představte si, že musíte na koně v průběhu jeho předvedení při mezinárodních závodech změnit názor v momentě, kdy nesplnil Vaše očekávání.

FS: To se samozřejmě také stává a má to také jistě důvod. Ten najdete většinou u koní, kteří prodělali v minulosti nějakou špatnou zkušenost.

PH: Máte pro tyto koně nějaký speciální „motivační“ program nebo jsou tyto zvířata jednoduše pro sport nezajímavá?

FS: Jak už bylo řečeno, je důležité, aby kůň a jezdec působili jednotným dojmem, protože bez vzájemné důvěry nejde nic. Zpravidla můžete také takového koně do té míry motivovat tak, že získáte v průběhu tréninku znovu jeho důvěru, kontakt s ním, …atd. Ale v principu je to velmi těžké.

PH: A jaký tréninkový program máte speciálně pro mladé koně?

FS: U mladých koní je velmi důležité drezurní vzdělání, to je základem pro pozdější úspěch. Gymnastika a parkurové skákání pomáhá rozvíjet přirozený pohyb a formuje mladého koně.

PH: Jak udržujete radost ze skákání u zkušených koní?

FS: Pomocí cílené drezurní práce, ve spojení s jednotlivými skokovými cvičeními a gymnastikou. V porovnání s tímto jsou však pro koně stejně tak důležité vyjížďky a procházky do přírody.

PH: Co Vám dělá při práci se skokovými koni největší radost?

FS: Obměna během denní práce s koňmi, úspěch při závodech a úspěch při vzdělávání.

Chcete-li se dozvědět více o Franku Sloothaakovi, další najdete na jeho oficiálních webových stránkách.

Podobné články

Jen necelé dva týdny po zakončení parkurové Global Champions 2022 jsou známy termíny a místa konání dalšího ročníku. Ten nabídne jednu zbrusu novou…

iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…