První BRNĚNSKÉ DERBY - na Panské Líše vyrazili do terénu

10. 9. 2008 Zuzana Šedá Autor fotek: Zuzana Šedá

Brněnský areál Panská Lícha, známý spíše pořádáním drezurních závodů, letos uspořádal první derby. O víkendu 6. – 7.9. se zde tak konaly jak parkurové závody (v sobotu), tak drezurní soutěže stupně Z-T v neděli. Vrcholem soutěží sobotních pak byl terénní parkur, v němž se museli soutěžící poprat  jak s klasickými parkurovými překážkami, tak s jízdou a skoky v terénu.

Jak je již na Panské Líše tradicí, parkurové soutěže měly velmi početné startovní pole. Od minulých závodů se zlepšil povrch a pořadatelé se mu náležitě věnovali po každé soutěži. Povrch na kolbišti byl pokropen a neprášil a méně kvalitní povrch na opracovišti byl vždy pokropen mezi soutěžemi.

V sobotu se nižší soutěže trošku "táhly" a nepřispíval tomu ani komentátor, který kromě jména jezdce a koně (a i to někdy špatně)  neřekl vůbec nic. Naštěstí na komentování derby si mikrofon  převzala již zkušená Ema Jančářová a hned to šlo o 100% lépe. Taktéž soutěžícím, kteří se chtěli do závodů  prezentovat přes telefon, se dostalo mírného rozčarování. Telefonní číslo, uvedené v rozpise, dlouho nikdo nezvedal a po zvednutí přišlo zjištění, že jste se dovolali členu organizačního týmu, který je zrovna na dovolené v Chorvatsku.

Ale vraťme se již k samotnému derby. Tam, kde ještě před dvěma měsíci parkovala auta,  vybudoval realizační tým několik pevných překážek. Po zvětšení a obnově povrchu na větším z kolbišť  jde o další krok k celkovému zkvalitnění tohoto areálu. Pořadatelé by i do budoucna rádi na trati zapracovali a na brněnsku by tak mohlo po delší době konečně vyrůst závodiště pro military. Jako možný problém, který bude muset pořadatel vyřešit, se jeví prostor pro parkování, ať již kamionů s koňmi či  osobních aut, který po zabrání louky pro trať zřejmě nastane. Také bude třeba poladit  povrch trati - momentálně je to „flastr“.

Trať derby tedy měřila 1.000 m., tempo bylo stanoveno na 375 m./min. a ve stanoveném čase 160 s. bylo třeba překonat  16 překážek.


Jako první dvojice na trať vyrazila Hana Julínková s Oxanou  (TJ Brno Dvorska).
Dvojice startuje již druhým rokem v soutěžích všestrannosti, teoreticky tedy neměla mít s danou tratí žádné problémy. Bohužel  jezdkyně se stále dopouští  velkých chyb. Hned první přišla na seskoku, kdy kůň neseskočil dolů, ale snažil se seskok přeskočit, čímž se jezdkyně málem ocitla na zemi. Další velká chyba přišla na výskoku, kde klisna „nechala“ nohy a byl z toho nepříjemný pád, znamenající bohužel vyloučení ze soutěže.


Dalším jezdcem byl Lukáš Förchtgott s Kerri (JK Union Brno).
Pro tuto dvojici jsou pevné překážky novinkou, zatím skákali po tři sezóny pouze parkury. Klisna je velice chuťová, jezdec přemýšlí a k tomu slušný trenér - vše dohromady tvoří dobrou potenciální dvojici pro soutěže všestrannosti  (uvidíme na podzim v Pardubicích!). Bohužel, dvě shození je nakonec odsunula až na 7. místo.Jako třetí nastupovala na trať Markéta Čeganová s Hyde Parkem (JK Union Brno).
Velmi zkušená dvojice, startující spolu již několik sezon, se v loňském roce zúčastnila také  mistrovství Evropy juniorů ve všestrannosti ve Švýcarsku. V sobotu se Hyde Parkovi ale vůbec nechtělo na seskoku, kde tak získali  4 trestné body a další bod si připsali za překročení času. Celkově 4. místo.


Čtvrté soutěžní pořadí měl Ing. Jan Ešpandr s Kamerik (Stáj Fauna Černíkovice).
Tato dvojice spolu startovala zatím jen na parkurech, ale Kamerik je již zkušená, v soutěžích všestrannosti ji sedlá M. Příhoda. Jan Ešpandr je obecně znám spíše jako sponzor – firma Zooprodukt  Ešpandr z Rychnova nad Kněžnou. Odstartovali velice odvážně a s nadšením, bohužel nadšení trošku předčilo paměť a zapomenutý kolmý skok znamenal vyloučení.


Pátým soutěžícím na trati derby byla Tereza Petrová s Caleppo (Pavel Odložil).
Tereza je již zkušená jezdkyně a s tímto koněm startuje třetí sezonu, i když občas mívá problémy s jeho  zvládnutím. Na parkurových překážkách udělala jednu chybu a měla pomalejší čas díky delší dráze. Nakonec získala 3. místo.


Jako šestá vyrazila do terénu Jana Plundráková s Lostris (TJ Pegas Brno).
Jana již nějaké zkušenosti z military má. Klisna Lostris závodí na parkurech již několik sezón, pevné skoky ale zatím nikdy neskákala. Velký problém a velké zdržení pro ni znamenal seskok, kde se klisna nechala velice pobízet. Žádné jiné problémy ale neměla. Jedno shození a jeden trestný bod za čas nakonec pro obě znamenaly 5. místo.


Sedmým startujícím byl Robert Pokorný s Bevarem (JK Panská lícha).
Domácí dvojice, od které se očekával dobrý výsledek. Robert startuje v military od loňska. Jeho kůň Ikarus se bohužel v Humpolci zranil, a tak ho zde zastoupil parkurový Bevar. Dvojice zajela velice dobrý čas, ale připočetla si osm trestných bodů za dvě shození, neboť jako jediní shodili takzvané "vlnky" (které si Robert na trati sám přál..). Výsledné 6. místo.


Osmá startovala Eva Kratochvílová s Gulliverem (JK BEKA Loučka).
Tato dvojice je již velice zkušená, vítězství ve finále Stříbrné podkovy v Humpolci před čtrnácti dny jim uniklo jen díky chybám na parkuru. Tentokrát ovšem nenechali nic náhodě a jediné čisté konto ve startovním poli tak znamenalo vítězství.


Devátá vyrazila Iveta Běhalová s Andy 8 (JK BEKA Loučka).
Jezdkyně je již velmi zkušená, klisna o něco méně, ale velice šikovná. Bohužel  v poslední době se ukazují problémy s voděním koně v terénu a tak i ji jednou klisna vyvezla od trakénského příkopu. Třináct trestných bodů stačilo až na osmé místo.


Desítku měla Gabriela Adamcová s Ladou 13 (TJ Podorlicko Letohrad).
Velice zkušená dvojice, obě vítězky mnoha soutěží, byly od začátku favoritkami. První chyba, i když bez penalizace, přišla na proutěnce z kopce, kde Lada nezavadila jen o proutí, ale i o dřevo. Následovaly čtyři trestné body za shození a díky  bezkonkurenčně nejlepšímu času  získala druhé místo.


Jako poslední nastoupila na start Alžběta Fatková s Lordes (Sportovní stáj Equus CZ).
Jezdkyně nemá na pevných překážkách žádné zkušenosti, koník v ČR žádný výsledek ze soutěže. Velký problém znamenala malá kamenná zeď, kde měla dvojice první neposlušnost. Druhý velký problém nastal u trakénského příkopu, který koník kategoricky odmítl skočit a dvojice tak byla vyloučena.


Celá nová soutěž měla vynikající atmosféru. Jezdcům se naplno fandilo - především zásluhou lidí kolem Miloslava Příhody. Atraktivnost celé akce  lze dokázat i tím, že na podívanou na konci dne zůstalo přítomno i dost parkurových jezdců. Před začátkem soutěže se areálem porůznu  neslo „vypadáte jako ze Start Treku!“ - všichni jezdci si totiž automaticky navlékli bezpečnostní vesty :o) V průběhu soutěže úsměvy opraly, ale nakonec bylo slyšet uznalé - „jo, něco na tom je“.

Tak příští rok snad ve větším počtu!

Podobné články
iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…

ČTK České noviny

Praha - Parkurovou Super Grand Prix v pražské O2 areně vyhrál Daniel Deusser s koněm Scuderia 1918 Tobago Z. Blízko k triumfu ve vrcholné…