Opatrný: Na loňské CSIO v Praze stále vzpomínám. Snad budeme letos lepší

20. 6. 2024 Tisková informace Autor fotek: Czech Equestrian Team Zdroj: Czech Equestrian Team

Pouhý týden zbývá do startu pátého ročníku mezinárodních parkurových závodů CSIO3*-W CET Prague Cup. Do pražské Chuchle se pečlivě chystá i Aleš Opatrný, který z pozice vedoucího seniorské reprezentace rozhodne o složení týmu v Poháru národů.

Velkou prověrkou členů reprezentačního A-kádru bylo v polovině června CSIO ve slovenském Šamoríně. CSIO3*-W CET Prague Cup předchází také mezinárodní mítink v Olomouci a někteří reprezentanti se účastnili již začátkem měsíce CSI2* ve Zduchovicích. O tom, jak náročné je správně naplánovat soutěžní program jezdců a koní jsme hovořili s Alešem Opatrným během Danube Equestrian Festivalu.

Může být v něčem výhodné, že se před CSIO v Praze konají hned tři mezinárodní parkurové závody tak blízko sebe?

Výhoda je určitě v tom, že člověk nemusí daleko cestovat. Zduchovice, Šamorín i Olomouc jsou relativně blízko, ale samozřejmě z druhé strany je těžké, aby to člověk s koňmi takzvaně nepřepálil. Pokud by se někdo chtěl zúčastnit všech čtyř víkendů v řadě, musel by mít dostatek koní.

Jak to tedy pro vás je těžké rozplánovat a podle čeho si vybíráte, kterých závodů se zúčastnit?

Pro mě je vždy CSIO důležitější, takže tam beru ty nejlepší koně a na CSI jezdí stájové dvojky a trojky. 

Z pozice vedoucího seniorské reprezentace je na vás i sestavování členů týmu pro Poháry národů. Jak dlouho dopředu přemýšlíte o jeho složení?

Snažím se sledovat výsledky všech potenciálních jezdců a koní. U nás to není tak těžký, jako třeba v Německo, protože tam je těch jezdců a koní mnohem víc. U nás je to skupina maximálně šesti až sedmi lidí, takže to zas tak těžké není. Vždy také přihlížím k tomu, zda se bude závodit na trávě, nebo na písku. Třeba Carison Nikoly Bielíkové většinou skáče dobře na trávě a je vždy lepší než na písku.

O tom, kterých CSIO se zúčastní český tým, se rozhoduje již během zimy, nebo mnohem později?

Během zimy nám FEI přidělí dvě CSIO, která jsou pro nás kvalifikační. Poslední roky to vycházelo na Mannheim a Bratislavu, respektive Šamorín, kde se rozhodovalo o kvalifikaci do semifinále. To se letos jede v Budapešti čtrnáct dní po CSIO v Praze. I když ty dvoje výsledky nebyly až tak dobré, tak by to podle našich propočtů mělo na semifinále stačit, a tak se pokusíme kvalifikovat i do finále Longines EEF Poháru národů ve Varšavě.

Jak moc je prestižní účast týmu v sérii EEF Poháru národů?

Určitě je to prestižní. Kdykoliv jsem měl možnost startovat při Poháru národů, je to něco víc. V týmové soutěži je větší napětí, takže se na to pokaždé moc těším.

Pražské CSIO není součástí série Evropské jezdecké federace, ale to s sebou zároveň nese i určité výhody pro pořadatele, který není omezen například limitem pro počet týmů. Těch v Praze letos odstartuje rekordních patnáct…

Přesně tak to je. A hlavně musím zmínit, že naše domácí CSIO je vždy skvěle uspořádané a chodí tam spousta diváků. V Šamoríně mi to trochu při Poháru národů chybělo, protože tribuna nebyla ani z poloviny zaplněná. To se u nás nikdy nestalo, tedy s výjimkou covidu, jinak u nás je ta podpora fanoušků skvělá.

Jak moc důležitá je pro vás právě podpora z publika v týmových soutěžích, kdy nestartujete jen sám za sebe, ale za národní tým?

Někoho to sevře, když je tam tolik obecenstva, ale mě to ve většině případů ještě víc motivuje a nastartuje. Každý jezdec si s tím musí umět poradit, ale určitě je to moc příjemné, když se někomu povede dokončit bez penalizace a tribuny bouří. Doufám, že i když nám to při letošních dvou Pohárech národů tolik nevyšlo, tak to bude v Praze jiné a našim fanouškům uděláme radost.

Na loňské CSIO v Praze budete asi budete hodně vzpomínat i letos, jelikož se bojovalo o účast na olympijských hrách v Paříži, kam pojedou nakonec Izraelci a Poláci…

Ano, stále na to vzpomínám. Na jednu stranu to bylo skvělé, protože tam byla senzační atmosféra, ale moc nás mrzelo, že nám olympijská kvalifikace nevyšla. Hodně dlouho jsem to vstřebával. 

Asi nikdo nepochybuje, že do Poháru národů v Praze nastoupíte vy a po týmové soutěži v Šamoríně se asi nedá pochybovat ani o Anně Kellnerové, je to tak?

Ano, Anna Kellnerová má nyní výhodu, že se výborně předvedla s novou klisnou Ofaline V/H Haneweehof. Je skvělé, že má dalšího koně do Pohárů národů. Annu však ještě před Prahou čeká start při Global Champions v Paříži, tak uvidíme, jak bude skákat s Hurricanem D.D. a pak mi dá vědět, kterého koně by do poháru pustila.

Kdo další je ještě v užším výběru pro start v pražské týmové soutěži?

Na 99 % bude v týmu Sára Vingrálková s Kas-Sini DC. V úvahu připadají dále Nikola Bielíková, Miloslav Příhoda a pak jsou ještě dvě další jména, tak uvidíme. 

Podobné články
Bronislav Chydyba

Český skokový pohár pokračoval v Olomouci čtvrtým kolem. Dva koně měl ve finále Velké ceny Banky CREDITAS slovenský reprezentant Bronislav Chudyba a…

Desátou kvalifikovanou jezdkyní do Super Grand Prix Longines Global Champions Tour je sedmadvacetiletá jezdkyně z Francie – Ines Joly, která s…