Ohlednutí za výsledky v Lamprechtshausenu

6. 6. 2009 Kateřina Návojová Autor fotek: Kateřina Návojová

Do rakouské vesnice poblíž Salcburku vyjelo hájit české barvy minulý víkend 29. května až 1. června celkem osm jezdců. Češi měřili síly s velmi zkušenými jezdci z mnoha zemí. Stálí návštěvníci tohoto portálu si jistě pamatují na aktuálně zveřejňované výsledky. Nyní připravila Kateřina Návojová reportáž a fotografie přímo z místa dění...

Závody CSI JYR/U25 spadaly svojí úrovní do kategorie A, v porovnání to Zduchovické CSI se řadilo do kategorie B. Post stavitele parkuru v Rakousku získali zkušení Rob Jensen (NED) a Franz Madl(AUT).

Hned první večer (čtvrtek) byli mnozí jezdci a jejich doprovod příjemně překvapeni. Na večerní osmou hodinu byl totiž naplánovaný uvítací večírek. Po představení jednotlivých ekip a popřání mnoha úspěchů, z úst samotných pořadatelů, čekal na všechny s cateringem zdarma.

Všechny soutěže se jely na čas - vyjma pondělních GP a soutěží družstev.
V první soutěži pro pony (115cm) jsme mohli porovnat úroveň zahraničních jezdců, kteří se do Lamprechtshausenu sjeli. Michaela Krulichová si s poníkem Mars Star spíše vyzkoušela náročnost tratě (4 trestné body - 13. místo) a s druhým ponym Nightfeverem měla v úmyslu obsadit přední místo. Zkrácený nájezd na skok však pony neakceptoval a po jednom zastavení skončili na 18. místě.
Kombinace profilových skoků s obtížnější tratí nevyhovovala Johance Březinové a s oběma poníky bohužel byla vyloučena, stejně jako dalších 6 dvojic. Stavitel parkuru pak jezdcům na pony stavěl další dny parkury o něco lehčí.

RakouskoDětem zůstávala trasa parkuru totožná a mnoho jezdců na pony se ukázalo i v sedlech velkých koní. Naprostou nadvládu ukázala Belgie, jejíž jezdci obsadili prvních 5 míst. Poslední jízdou pro sebe rozhodl vítězství Jos Verlooy, který jezdí na svém koni pouze na udidle. Po pěkné plynulé jízdě skončila Adéla Pulpánová s koněm Concord 49 v první polovině startovního pole.

V soutěži pro juniory (125cm) jsme měli největší zastoupení našich jezdců. Jan Zwinger s malou klisnou Sisi 5 zajel pěkný a hlavně rychlý parkur, který stačil na 2. místo. „Když jsem Sisi dostal, skákání ji tolik nebavilo, což se projevovalo i na výsledcích. Díky výbornému tréninku pod Zdeňkem Žílou však cítím, jak začíná skákání Sisi bavit - víc stříhá ušima a do parkuru se přímo těší. Je to bojovnice a snaží se neshodit." komentoval J. Zwinger.

V poslední soutěži prvního dne (135 cm) se představili mladí jezdci doplněni o juniory, kteří startovali povětšinou se svými lepšími koňmi. Bezchybně dojel na 28. místě Filip Doležal s Laramisem - vítěz měl čas o téměř 15 sekund lepší, avšak pro Filipa bylo přednější dojet bezchybně. Českou republiku ještě zastupoval Jan Zwinger s koněm Cartouche, kterého si mnoho zahraničních jezdců pamatovalo. Z mnoha stran se ozývalo, zda je to ten kůň, kterého jezdil Aleš Opatrný. V nejpočetnější soutěži dne stačil jejich výkon s 8 trestnými body na 60. pozici.

Sobotní den měl na programu více soutěží, neboť se jely dvě soutěže týmů - a každá věková kategorie měla soutěž i jednotlivců. Podle pravidel mohou koně skákat pouze 3 dny, soutěž týmů se však nepočítá. Proto ti, kteří chtěli startovat každý den - např. jako zkouška na ME - se účastnili soutěže družstev.

Rakousko2Po nevydařeném parkuru Johanky Březinové s Wischibo se jezdkyně rozhodla odjet zpět do České republiky. „Ve včerejším parkuru se kobyla praštila do nohy a musí získat opět jistotu na lehčích závodech. Na opracovišti však skákala dobře," odůvodnila J. Březinová.
Soutěž dětí opět opanovali belgičtí jezdci, tentokrát zvítězila Vicky Van de Poel.

V kategorii mladých jezdců se podařilo sestavit i české mužstvo - se třemi jezdci. Soutěž se jela pouze na jedno kolo, přičemž stejný počet trestných bodů více družstev by pochopitelně znamenalo rozeskakování. V konkurenci 15 družstev naši skončili předposlední, a to pouze proto, že jedno družstvo nedojelo - na kontě měl český tým 55 trestných bodů. Tři družstva měly shodně po jedné chybě (po odečtení nejhoršího výsledku). V rozeskakování startovali dva jezdci a počítal se výsledek toho lepšího. Nejlepším týmem se stalo Polsko 3 před jezdci družstva Polsko 5 a jezdci družstva Evropy.

V neděli byly na programu soutěže týmů jezdců na pony a dětí velkých koních. Pro jezdce byl start v soutěži týmů velkou ctí a snažili se reprezentovat svoji zemi skutečně, co nejlépe. V soutěži pony se Michaela Krulichová s ponym Nightfever připojila k družstvu Bavorska, kde zajela nejlepší jízdu.

Rakousko16Se svým druhým ponym Mars Star startovala v soutěži jednotlivců, kde jí štěstí přálo. Mars Star skákal těsně nad, ale všechny překážky vydržely a dvojice vyhrála. Soutěž jednotlivců pro děti obsahovala pouhé dva jezdce, což mírně připomnělo účast dětí v Česku.

Do lepšího týmu se dostala Adéla Pulpánová, která soutěžila za tým Evropy s polským a švýcarskými jezdci. Všichni členové týmu dojeli bezchybně. V rozeskakování startoval za tento tým polský jezdec Dominik Slodczyk, který zajel bezchybnou jízdu a před posledním jezdce stále stačila na druhé místo, ze tří družstev. Neboť se započítával pouze jeden výsledek, měl Michael Licher šanci pouze výsledek vylepšit. V pozici posledního startujícího jezdce vložil do své jízdy vše a na poslední dva skoky (kolmý skok a oxer v distanci na 7 cvalových) najížděl ve velmi rychlém tempu. Věděl, že nemá co ztratit a přestože jim poslední skok nevyšel ideálně, dojel bezchybně a zajistil týmu Evropa vítězství.

Počasí po celé závody bylo velmi deštivé a pořadatelé závodů museli závod v sobotu dokonce přerušit. Jeden z nejlepších povrchů však nápor deště unesl skvěle. Večerní nedělní den končil nádherným ohňostrojem, který je v Lamprechtshausenu před Velkou cenou tradiční.

Potají všichni doufali v české úspěchy i při pondělní Grand Prix. Bohužel techničnost parkuru neumožnila žádnému českému jezdci se dostat do rozeskakování. Michaela Krulichová s oběma poníky chybovala, přestože to byly chyby jen lehké. Adéla Pulpánová s Concordem 49 shodila na samostatném kolmém skoku, ostatní záludnosti parkuru zvládla na výbornou. V kategorii juniorů pak Filip Doležal shodil až v posledním dvojskoku na první překážce (kolmý skok). Laramis bohužel nezvedl dostatečně nohy, přestože skok jim vyšel z optimální vzdálenosti. Michaela Šínová se před závodem bála trojskoku nejméně - její klisna M-Lousan však měla jiný názor. Přestože jim obtížný nájezd vyšel dobře, všechny překážky spadly, k čemuž přidali ještě chybu pozdějším kolmém skoku. Jan Zwinger s Cartouchem předvedl též slušný výkon s třemi chybami. I Veronika Krátká s koněm Tryumph Speedy jela bezchybně do doby, než jim nevyšel nájezd na zeď. Po zastavení byla již dvojice rozhozená a chybovala ještě 2x. Trasa GP pro juniory však byla velmi náročná - parkur neobsahoval jediné pohodové místo, byl plný točení a krátkými vzdálenostmi mezi skoky, povětšinou mezi nimi byl oblouk.

Nejstabilnější výkony po celé závody předvedla Adéla Pulpánová s Concordem 49. Startovali po všechny 4 dny a shodili pouze jediný skok v pondělní Velké ceně. Dvojice měla již před závody splněnou kvalifikaci na ME, na kterou se chystají.
Ani Sisi s Janem Zwingrem nechodila špatně. V pondělní poslední šanci by byli opět druzí, kdyby neshodili poslední skok.

Češi obecně dojížděli v polovině startovního pole, zvlášť nevynikali, ale jejich jízdy byly pěkné. A zkušenosti pro další závody jistě veliké.

 

Podobné články
iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…

ČTK České noviny

Praha - Parkurovou Super Grand Prix v pražské O2 areně vyhrál Daniel Deusser s koněm Scuderia 1918 Tobago Z. Blízko k triumfu ve vrcholné…