Ohlednutí za výsledky v Lamprechtshausenu

6. 6. 2009 Kateřina Návojová Autor fotek: Kateřina Návojová

Do rakouské vesnice poblíž Salcburku vyjelo hájit české barvy minulý víkend 29. května až 1. června celkem osm jezdců. Češi měřili síly s velmi zkušenými jezdci z mnoha zemí. Stálí návštěvníci tohoto portálu si jistě pamatují na aktuálně zveřejňované výsledky. Nyní připravila Kateřina Návojová reportáž a fotografie přímo z místa dění...

Závody CSI JYR/U25 spadaly svojí úrovní do kategorie A, v porovnání to Zduchovické CSI se řadilo do kategorie B. Post stavitele parkuru v Rakousku získali zkušení Rob Jensen (NED) a Franz Madl(AUT).

Hned první večer (čtvrtek) byli mnozí jezdci a jejich doprovod příjemně překvapeni. Na večerní osmou hodinu byl totiž naplánovaný uvítací večírek. Po představení jednotlivých ekip a popřání mnoha úspěchů, z úst samotných pořadatelů, čekal na všechny s cateringem zdarma.

Všechny soutěže se jely na čas - vyjma pondělních GP a soutěží družstev.
V první soutěži pro pony (115cm) jsme mohli porovnat úroveň zahraničních jezdců, kteří se do Lamprechtshausenu sjeli. Michaela Krulichová si s poníkem Mars Star spíše vyzkoušela náročnost tratě (4 trestné body - 13. místo) a s druhým ponym Nightfeverem měla v úmyslu obsadit přední místo. Zkrácený nájezd na skok však pony neakceptoval a po jednom zastavení skončili na 18. místě.
Kombinace profilových skoků s obtížnější tratí nevyhovovala Johance Březinové a s oběma poníky bohužel byla vyloučena, stejně jako dalších 6 dvojic. Stavitel parkuru pak jezdcům na pony stavěl další dny parkury o něco lehčí.

RakouskoDětem zůstávala trasa parkuru totožná a mnoho jezdců na pony se ukázalo i v sedlech velkých koní. Naprostou nadvládu ukázala Belgie, jejíž jezdci obsadili prvních 5 míst. Poslední jízdou pro sebe rozhodl vítězství Jos Verlooy, který jezdí na svém koni pouze na udidle. Po pěkné plynulé jízdě skončila Adéla Pulpánová s koněm Concord 49 v první polovině startovního pole.

V soutěži pro juniory (125cm) jsme měli největší zastoupení našich jezdců. Jan Zwinger s malou klisnou Sisi 5 zajel pěkný a hlavně rychlý parkur, který stačil na 2. místo. „Když jsem Sisi dostal, skákání ji tolik nebavilo, což se projevovalo i na výsledcích. Díky výbornému tréninku pod Zdeňkem Žílou však cítím, jak začíná skákání Sisi bavit - víc stříhá ušima a do parkuru se přímo těší. Je to bojovnice a snaží se neshodit." komentoval J. Zwinger.

V poslední soutěži prvního dne (135 cm) se představili mladí jezdci doplněni o juniory, kteří startovali povětšinou se svými lepšími koňmi. Bezchybně dojel na 28. místě Filip Doležal s Laramisem - vítěz měl čas o téměř 15 sekund lepší, avšak pro Filipa bylo přednější dojet bezchybně. Českou republiku ještě zastupoval Jan Zwinger s koněm Cartouche, kterého si mnoho zahraničních jezdců pamatovalo. Z mnoha stran se ozývalo, zda je to ten kůň, kterého jezdil Aleš Opatrný. V nejpočetnější soutěži dne stačil jejich výkon s 8 trestnými body na 60. pozici.

Sobotní den měl na programu více soutěží, neboť se jely dvě soutěže týmů - a každá věková kategorie měla soutěž i jednotlivců. Podle pravidel mohou koně skákat pouze 3 dny, soutěž týmů se však nepočítá. Proto ti, kteří chtěli startovat každý den - např. jako zkouška na ME - se účastnili soutěže družstev.

Rakousko2Po nevydařeném parkuru Johanky Březinové s Wischibo se jezdkyně rozhodla odjet zpět do České republiky. „Ve včerejším parkuru se kobyla praštila do nohy a musí získat opět jistotu na lehčích závodech. Na opracovišti však skákala dobře," odůvodnila J. Březinová.
Soutěž dětí opět opanovali belgičtí jezdci, tentokrát zvítězila Vicky Van de Poel.

V kategorii mladých jezdců se podařilo sestavit i české mužstvo - se třemi jezdci. Soutěž se jela pouze na jedno kolo, přičemž stejný počet trestných bodů více družstev by pochopitelně znamenalo rozeskakování. V konkurenci 15 družstev naši skončili předposlední, a to pouze proto, že jedno družstvo nedojelo - na kontě měl český tým 55 trestných bodů. Tři družstva měly shodně po jedné chybě (po odečtení nejhoršího výsledku). V rozeskakování startovali dva jezdci a počítal se výsledek toho lepšího. Nejlepším týmem se stalo Polsko 3 před jezdci družstva Polsko 5 a jezdci družstva Evropy.

V neděli byly na programu soutěže týmů jezdců na pony a dětí velkých koních. Pro jezdce byl start v soutěži týmů velkou ctí a snažili se reprezentovat svoji zemi skutečně, co nejlépe. V soutěži pony se Michaela Krulichová s ponym Nightfever připojila k družstvu Bavorska, kde zajela nejlepší jízdu.

Rakousko16Se svým druhým ponym Mars Star startovala v soutěži jednotlivců, kde jí štěstí přálo. Mars Star skákal těsně nad, ale všechny překážky vydržely a dvojice vyhrála. Soutěž jednotlivců pro děti obsahovala pouhé dva jezdce, což mírně připomnělo účast dětí v Česku.

Do lepšího týmu se dostala Adéla Pulpánová, která soutěžila za tým Evropy s polským a švýcarskými jezdci. Všichni členové týmu dojeli bezchybně. V rozeskakování startoval za tento tým polský jezdec Dominik Slodczyk, který zajel bezchybnou jízdu a před posledním jezdce stále stačila na druhé místo, ze tří družstev. Neboť se započítával pouze jeden výsledek, měl Michael Licher šanci pouze výsledek vylepšit. V pozici posledního startujícího jezdce vložil do své jízdy vše a na poslední dva skoky (kolmý skok a oxer v distanci na 7 cvalových) najížděl ve velmi rychlém tempu. Věděl, že nemá co ztratit a přestože jim poslední skok nevyšel ideálně, dojel bezchybně a zajistil týmu Evropa vítězství.

Počasí po celé závody bylo velmi deštivé a pořadatelé závodů museli závod v sobotu dokonce přerušit. Jeden z nejlepších povrchů však nápor deště unesl skvěle. Večerní nedělní den končil nádherným ohňostrojem, který je v Lamprechtshausenu před Velkou cenou tradiční.

Potají všichni doufali v české úspěchy i při pondělní Grand Prix. Bohužel techničnost parkuru neumožnila žádnému českému jezdci se dostat do rozeskakování. Michaela Krulichová s oběma poníky chybovala, přestože to byly chyby jen lehké. Adéla Pulpánová s Concordem 49 shodila na samostatném kolmém skoku, ostatní záludnosti parkuru zvládla na výbornou. V kategorii juniorů pak Filip Doležal shodil až v posledním dvojskoku na první překážce (kolmý skok). Laramis bohužel nezvedl dostatečně nohy, přestože skok jim vyšel z optimální vzdálenosti. Michaela Šínová se před závodem bála trojskoku nejméně - její klisna M-Lousan však měla jiný názor. Přestože jim obtížný nájezd vyšel dobře, všechny překážky spadly, k čemuž přidali ještě chybu pozdějším kolmém skoku. Jan Zwinger s Cartouchem předvedl též slušný výkon s třemi chybami. I Veronika Krátká s koněm Tryumph Speedy jela bezchybně do doby, než jim nevyšel nájezd na zeď. Po zastavení byla již dvojice rozhozená a chybovala ještě 2x. Trasa GP pro juniory však byla velmi náročná - parkur neobsahoval jediné pohodové místo, byl plný točení a krátkými vzdálenostmi mezi skoky, povětšinou mezi nimi byl oblouk.

Nejstabilnější výkony po celé závody předvedla Adéla Pulpánová s Concordem 49. Startovali po všechny 4 dny a shodili pouze jediný skok v pondělní Velké ceně. Dvojice měla již před závody splněnou kvalifikaci na ME, na kterou se chystají.
Ani Sisi s Janem Zwingrem nechodila špatně. V pondělní poslední šanci by byli opět druzí, kdyby neshodili poslední skok.

Češi obecně dojížděli v polovině startovního pole, zvlášť nevynikali, ale jejich jízdy byly pěkné. A zkušenosti pro další závody jistě veliké.

 

Podobné články
Jan Štětina

Jan Štětina zvítězil ve velké túře Zimního jezdeckého poháru ve středočeských Martinicích. Zimní jezdeckou ligu už podruhé ovládli Černí orli,…

Zimní jezdecký pohár se v sobotu a v neděli 15. a 16. února koná poprvé v historii ve středočeských Martinicích. Na start se postaví parkuroví jezdci…