Mladé jezdecké naděje měřily síly v Ústí nad Labem

24. 10. 2001 Pavla Bahníková

Neoficiální závody pro jezdce bez jezdecké licence, které proběhly v sobotu 13. října na kolbišti TJ Tatran v Ústí nad Labem, nabídly všem zájemcům možnost vyzkoušet si své jezdecké zkušenosti a nasát závodní atmosféru.

Závody byly připraveny především pro mladé jezdce bez závodních zkušeností, ale možnost startovat měli i jezdci, jejichž jezdecká licence je ještě příliš čerstvá nebo naopak pokrytá vrstvou letitého prachu. Příhodný termín, týden před zkouškami ZVJ, navíc nabízel všem zájemcům o licenci možnost poslední "generálky".

Sjeli se jezdci, koně a poníci z celého okolí a tak na startu bylo přes 40 sportovních dvojic! Silná ekipa nastoupila za pořádající TJ Tatran a jeho sesterskou stáj VJŠ, hosté přijeli například ze Slavošova, z jezdecké stáje pana Zemana nebo z Větrného ranče Rychnov.

Na programu byly dvě soutěže - parkur a jízda zručnosti. První, parkurová soutěž, byla koncipována jako časově omezené dvoufázové skákání. Jezdci měli během jedné minuty absolvovat základní část (max. 90 cm) a pak následovala volba dráhy do vypršení časového limitu. Překážky druhé fáze byly bodově ohodnoceny (překážka 20, dvojskok 60 a žolík 100 bodů) a ti nejlepší jezdci dokázali nasbírat až 280 bodů! To se podařilo hned dvěma jezdkyním, které obsadili ex equo 1. místo - Janě Plechačové na Lindě z TJ Tatran a Zuzaně Bártové na Gayře z VJŠ. Druhé místo vybojoval Tomáš Prošek na Vanilce (260 b., TJ Tatran), následován Helenou Královou s Grenwillem (257 b., VJŠ) a Petrou Klofovou s Lady (250 b.,TJ Tatran). Všichni jezdci, byť vesměs pronásledováni trémou před prvním závodním startem předvedli výborné jezdecké výkony a všichni byli zaslouženě dekorováni.

V následující soutěži, kterou byla jízda zručnosti, mohli své umění změřit jezdci, u kterých se doba strávená na koňském hřbetě ještě dá počítat na hodiny. S nástrahami dráhy si dokázaly nejlépe poradit Anežka Svobodová s Mainy, Lenka Doškářová s Lerou (obě JK Natural Slavošov), Míša Přibylová s nestárnoucí Tesavelou a Nikola Zákonová s koněm Monti (obě TJ Tatran). I v této soutěži mohlo přítomné obecenstvo vidět fantastické výkony soutěžících a následné slavnostní dekorování všech startujících dvojic.

Tyto neoficiální dětské jezdecké závody mají v TJ Tatran již dlouhou tradici a nezbývá jen doufat, že i nadále budeme svědky stále se lepšících jezdeckých výkonů početné generace nadějných mladých jezdců.

Podobné články
iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…

ČTK České noviny

Praha - Parkurovou Super Grand Prix v pražské O2 areně vyhrál Daniel Deusser s koněm Scuderia 1918 Tobago Z. Blízko k triumfu ve vrcholné…