MČR Zduchovice AKTUÁLNĚ - NOVÉ FOTO

5. 8. 2009 Lucie Hladová Autor fotek: Kateřina Návojová

AKTUALIZACE: | 18. 8. 11:00 - Nové fotografie | 17. 8. 17: 30 - Ve finále bylo 40 % úspěchu v práci ošetřovatelky a po 30% jezdce a trenéra | 17. 8. 17: 25 - „Zkusila jsem to, když má člověk šanci, musí riskovat," říká K. Stonjeková | 17. 8. 17:00 - 17. 8. 17:00 - Morava umí nejen fandit, ale také vyhrávat | 17. 8. 10:00 - video rozhovor s ing. L. Krulichem a B. Tomanovou | 16.8. 22:00 - výsledky finále mladších i starších juniorů | 16.8. 15:30 - Miloš Chlanda: „Poprvé jsem seděl na koni jako mimino, ale to jsem strašně ječel" | 16.8. 14:00 - výsledky finále MČR družstva | 16.8. 12:50 - Titul Mistra ČR 2009 kategorie děti pro Lucii Krulichovou | 16.8. 10:55 - výsledky MČR děti | 15.8. 23:55 - Sobotní dojezd |15.8. 20:30 Smůla i štěstí u starších juniorů | 15.8. 19:50 - Juniorské druhé kolo bez nástrah | 15.8. 19:10 - výsledky 2. kola starších juniorů a otevřené soutěže S** | 15.8. 16:00 - výsledky L** otevřená a 2. kolo mladší junioři | 15.8. 14:30 - Napínavý boj družstev | 15.8. 12:10 - výsledky 1. kola družstev | 15.8. 12:10 - Sobotní den zahájily svým druhým kolem děti | 15.8. 11:40 - Výsledky 2. kolo děti + L* otevřená soutěž | 15.8. 10:40 - Filip Doležal : „Vzal jsem si s sebou jen mladé koně, bylo to v plánu..." | 14.8. 23:40 - Oficiální část večera | 14.8. 20:00 - Poslední páteční boje | 14.8. 19:30 - Vyrovnané výkony mladších juniorů | 14.8. 18:40 - Výsledky 1. kola soutěže MČR ml. juniorů a otevřené "L" | 14.8. 18:20 - První kolo dětí | 14.8. 15:30 - Výsledky 1. kola soutěže MČR dětí a otevřené "ZL" | 14.8. 13:35 - Juniorský rozjezd | 14.8. 10:45 – První start | 13.8. 22:00 - Poslední přípravy | 11.8. 10:30 - 134 koní přijede do Zduchovic! | 5.8. 14:00 - MČR ve Zduchovicích již za pár dní... Přinášíme vám aktuální zpravodajství z Mistrovství ČR v parkurovém skákání v kategoriích děti a junioři, které začalo tento pátek 14. srpna v Jezdeckém areálu Zduchovice.

STARTOVNÍ LISTINY a PLÁNKY PARKURŮ na webu pořadatele: http://www.kone-zduchovice.cz/zavody-detail.php?item=44&PHPSESSID=elj1r183jcairo5gi2g8nevim1
Koupel pro vítězeFOTOGRAFIE Z AKCE si můžete objednat u naší spolupracovnice, Katky Návojové, na e-mailu KatkaNavojova@seznam.cz
Videa z akce jsou ke shlédnutí na serveru Equimarket.eu http://www.equimarket.eu/index.php?action=main_video_header&video_id=21

 

18. 8. 11:00 - Nové fotografie

...jsou doplněny do textu + pod článek do galerie.

 

 

 

17. 8. 17: 30 - Ve finále bylo 40 % úspěchu v práci ošetřovatelky a po 30% jezdce a trenéra

J. ZwingerZávěr MČR dětí a juniorů uzavřela poslední finálová soutěž starších juniorů. Na její start se postavilo celkem 19 dvojic,avšak s čistým kontem se do třetího finálového kola probojovaly pouze tři. Velký kandidát, úřadující mistr ČR Filip Doležal v loňském roce sedlal klisnu Avenu, letos startoval s Kenwoodem a bohužel předchozí kolo zajel s čtyřmi trestnými. Ve finále se bariréry v hákách pohupovaly téměř na všech skocích, ale jakoby je oči diváků držely na svém místě. Avšak na zdi, na třetím skoku od konce, Filip chyboval a to dvojici rozhodilo i na poslední kombinaci, kde utržil ještě 8 trestných bodů a to znamenalo v konečném pořadí 10. příčku. Hned po něm startoval Martin Štorkáns Lucille. Do finále šel taktéž s jednou chybou, avšak chyboval nejen na vodním příkopu, což ho odsunulo až na 15. místo.

Následující jezdec, velký favorit, Jan Zwinger si svými krátkými obraty a rezervami dojel finále s čístým kontem, čímž si zasloužil opravdu velký potlesk. Jako další na startu Barbora Tomanovapředvedla velmi přehlednou jízdu a taktéž bez trestných bodů. Po třetím kole tak byla taktéž bez trestných bodů. Poslední dvojice, Jakub Ludvík Merra, nastupovala taktéž s čistým kontem. Chyba na prvním kolmém skoku snížila napětí a druhá chyba na předposledním skoku v kombinaci přinesla zklamání.

Na start prvního kola se postavilo 23 dvojic, druhého 19 a nakonec z toho ve finále vzešla dvě rozeskakování. První na nezvýšených překážkách o bronz a dále pak na zvýšených překážkách boj o zlato. Kamila Doláková zvolila klidnější tempo a dojela v rozeskakování s čistým koncem a časem 38, 34. Veronika Krátká s ní bojovala o třetí pozici, avšak chybovala na prvním skoku v hnědožluté kombinaci. Napětí bylo tak velké, že jsme slyšeli i jásot ze strany K. Dolákové při pádu bariéry její soupeřky.

Starší junioři na bedněPo pozvednutí překážek došlo k vyzvání do kolbiště Jana Zwingra - diváci jej vytleskali. I když kůň při parkuru vypadal poměrně neklidně a doslova oťukal několik skoků, předvedl čistý výkon! Barbora Tomanova nastoupila do rozeskakování s kamennou tváří a většinu skoku, které Honza oťukal, skákala s velkou rezervou. Jenže pak přišla chyba na pátém skoku - oranžovém oxeru. Ta dvojici zajistila stříbrný kov. Vítězem, Mistrem České republiky se tak stal 17 letý Jan Zwinger. „Dnes to bylo ze 40 % práce ošetřovatelky a po 30% jezdce a trenéra," usmíval se na nás nadšený trenér, Zdeňěk Žíla. „Jsem hrozně štastný, byly to velké nervy. Chtěl bych poděkovat moc trenérovi, rodičům a také majiteli koní, že mi je nechává jezdit. A také té naší ošetřovatelce," komentoval s úsměvem nový Mistr ČR krátce po dojetí hvězdného parkuru.

Ještě ten večer proběhla také porada o tom, kdo bude reprezentovat ČR v Istambulu, avšak jak jsme se dozvěděly, Mistr ČR to nebude, „Do Istambulu se bohužel nemohu podívat. Jedno kvalifikační kolo bylo, když jsme odjížděli na ME, druhé když jsme z ME přijížděli. Sbíraly se body a ty bohužel nemám," komentoval J. Zwinger.

Další cena pak putovala opět na Moravu, protože byla oceněna Lucie Strnadlová a to cenou za nejstylovějšího jezdce od redakce časopisu Jezdectví.

První MČR je s úspěchem za námi (všichni přežili). Ale sledujte dál, informovat Vás budeme také z MČR pony, které se uskuteční nadcházející víkend taktéž ve Zduchovickém areálu. Fotografie z finále Vám přinesem v nejbližších dnech, kdy se nám podaří odlovit naši fotografku - toulá se totiž na fotografickém školení po horách :o). Podrobnosti o MČR pony pro Vás také chystáme, tak zůstaňte s námi.

17. 8. 17: 25 - „Zkusila jsem to, když má člověk šanci, musí riskovat," říká K. Stonjeková

Ivana HronováCelkem 30 jezdcůnastoupilo do třetího kola mistrovské soutěže mladších juniorů. Stavitel parkuru se opravdu předvedl, když se všech dvojic dokončilo pouze 5 bezchybně. Nejtěžším skokem se ukázal žlutý oxer hned první, který padal téměř u každé dvojice. Obtížnější pasáž byla po vodním příkopě, kdy mnoho jezdců najíždělo na následující kolmý skok s větší rychlosti. To příliš nevadilo, avšak na další skok v pořadí - dvojskok již bylo třeba koně pořádně zkrátit. Nechybovalo zde tolik dvojic, avšak štěstí zde stálo téměř u všech.

Ze všech kol si odnesli čtyři dvojicečisté konto - a ti se utkali v rozeskakování na zvýšených překážkách. Jako první se sem podařilo probojovat Lucii Strnadlové s Atlantou 10, dále ji následovala Ivana Hronová s Lentimusem a domácí Micheala Krulichová s Lorettou. Čtyřlístek doplnila Kristýna Stonjeková se svojí nejúspěšnější klisnou Vidina 1.

První jedoucí Lucie se dopustila jedné chyby, následující Ivana dojela bezchybně a mohla se těšit z jisté medaile. Na to jaká bude, si musela ještě chvíli počkat. Napětí se pokoušel zvýšit ředitel závodů, Ladislav Krulich a to svým hudebním výběrem. Ale jak jsme viděli, napětí umí být skutečně veliké samo o sobě a mladé jezdce ta hudba spíše více stresuje, jak nám sami prozradili, i když pro diváka to zas na druhou stranu byla opravdu skvělá show se vším všudy.

Po rychlé jízdě a navíc bezchybné se Michela umístila na průběžně prvním místě. Čekalo se tedy na poslední jezdkyni, Kristýnu Stonjekovou. Té první obrat nevyšel, zatočila pozdě a nezkrátila tolik, kolik bylo potřeba. K. StonjekováVypadalo topro Kristýnu ztraceně. Ta však neuvěřitelnou jízdou dokázala, že jeden dlouze přejetý obrat nic neznamená. Doslova neuvěřitelnou jízdou, kterou její klisna výborně akceptovala, se vydávala na poslední skok. Bylo to buď všechno anebo nic. Kobyla i z veliké rychlosti poslední kolmý skok skočila bezchybně - a zvítězili. „Slyšela jsem názor, že jsme dnes měli parkur těžší, než straší junioři, mě to přišlo naopak. Včerejší parkur byl na naše poměry podle mne zbytečně jednoduchý. Stavitel to mohl více vystupňovat, po dvou lehkých parkurechpostavil daleko obtížnější. V rozeskakování jsem po tom prvním nezkráceném obratu nevěřila. Moc mi pomohla podpora jezdců, s kterými společně jezdíme na SCM soutředění. Zkusila jsem to, když má člověk šanci, musí riskovat. Kobyle jsem věřila, jinak to ani v parkurech nelze. Mám rychlého koně, a pokud nechybuje, jsme vepředu," komantovala Kristýna Stonjeková.

 

17. 8. 17:00 - Morava umí nejen fandit, ale také vyhrávat

Finále MČR mají za sebou také děti a junioři startující v družstvech. Po sobotním prvním kole jsme měli tři bezchybná družstva a několik dalších s jednou i více chyb. Když si vzpomenu na loňský rok, musím jásat. V nedělní den se tehdy na start postavila pouze dvě družstva, která se mezi sebou rozdala umístění bez větší atmosféry. Zde se opět díky Honzovi Matuškovi velice povzbuzovalo a fandilo. Plných deset družstev se postavilo opět na start, chtivé zvítězit. Dočkali jsme se tak opět závodu plného emocí, jako např. při seniorském mistrovství v Ptýrově. Nejvíce byli slyšet fanoušci moravských jezdců.

Suverénně se zde předvedli zástupci Severní Moravy 1 - Lucie Strnadlová, Lucie Orlovová, Kateřina Kubrická a Jakub Ludvík, kteří opět nenasbírali žádné trestné body. Z obou kol měli součtem nula trestných bodů a to pro ně znamenalo také první příčku.
Mezi dalšími družstvy se pořadí vcelku zamíchalo, po vyškrtnutí nejhoršího výsledku jsme nakonec získali tři družstva, která měla po obou kolech osm trestných bodů - Střední Čechy 2, Severní Čechy a Severní Morava 2.

V rozeskakování se nejčastěji chybovalo na dvojskoku 9A a 9B, který byl již v soutěži dětí - celý parkuru byl totiž v základním kole totožný, až na přidaný poslední skok.

Třetí místo na bedně nakonec utržilo družstvo Severní Čechy, po prvém kole bezchybné družstvo. Stejně tak čtvrté družstvo mělo po prvním kole nulu. Nyní s osmi trestnými body v druhém kole získali po rozeskakování neoblíbené čtvrté místo. Druhé místo po pěkných výkonech a především čistém výsledku Kristýny Nehcanické s Laurou 3, získalo družstvo Střední Čechy 2. „Já jsem spokojená, kobyla skákala skvěle, po tom druhém kole mě sice mrzelo to jedno vybočení, protože nebýt těch čtyř trestných bodů, tak jsme byli druzí bez rozeskakování. Ale zase tím, že jsem jako jediná z družstva šla čistě rozeskakování jsem to napravila," kometovala K. Nechanická.

družstva

17. 8. 10:00 - sobotní rozhovor s Bárou Tomanovou

http://www.equichannel.cz/data/video/bara-tomanova-6.flv

17. 8. 10:00 - rozhovor s ing. Ladislavem Krulichem

http://www.equichannel.cz/data/video/krulich-7.flv

16. 8. 22:00 - přidány výsledky finále mladších i starších juniorů

Tým Equichannelu, který pro vás celý víkend přinášel aktuální informace, se omlouvá za nedělní večerní odmlku, která byla způsobena selháním počítačové techniky a tedy znemožněním online zveřejňování výsledků a dojmů ze závodů. V pondělí po obědě se však můžete těšit na shrnutí a vyhodnocení celého víkendového klání!

16. 8. 15:30 - Miloš Chlanda: „Poprvé jsem seděl na koni jako mimino, ale to jsem strašně ječel"

 

Druhé místo v katgorii dětí, skvělá tři bezchybná kola mistrovské soutěže... to je vizitka teprve 12 letého Miloše Chlandy, kterého jsme se zeptali na několik otázek:

Miloš Chlanda při dekorováníTak prvně bychom se Tě zeptali, pro jaký úspěch jsi sem jel?
Abych se seznámil s parkury, prostředím a atmosférou mistrovství. ZZVJ mám teprve prvním rokem, jel jsem si sem skočit pár skoků a jet domů... S takovým úspěchem jsem vůbec nepočítal. Byl bych spokojen, kdybych dokončil všechna kola.

A jak jsi na tom s Tvými úspěchy, jezdíš i na pony?
Na pony jsem začínal, jezdím na nich závodně od devíti let. V loňském roce jsem byl se svým poníkem 3. na MČR ve skocích. Byl to S poník, jmenoval se Dollom Sir Lancelot. Pokoušel jsem se o štěstí i při drezuře s Moorkieker Harmony, ale nějak nám to nevyšlo.

A plánuješ i letos MČR pony?
Ano, příští týden sem jedeme znovu. Avšak beru jiného ponyho - Morava Juliette. Pojedu s ní drezuru, sice také skáčeme, ale nestihli jsme kvalifikaci. Navíc je teprve 4 letá.

Jak dlouho jezdíš závodně?
Licenci na ponyho jsem si udělal v devíti letech. Začínal jsem na military, bavilo mě to. Nebojím se. To jsem jezdil s poníkem Sivánkem. Bohužel už jsem z něho vyrostl, tak jsem zatím v military nepokračoval.

A chystáš se v blízké době opět zkusit i military?
Rád bych, Morava Juliet je skutečně šikovná na skoky i drezuru. Ale jak jsem říkal, je mladá. Proto jsem s ní zatím kros nezkoušel. Ale máme to v plánu.

Tento pohár získal také MilošA kdy jsi poprvé seděl na koni a kdy začal skutečně jezdit?
Poprvé jsem seděl na koni jako mimino, ale to jsem strašně ječel. To je mámina oblíbená historka. Na to, že mám koně doma, jsem začal myslím celkem pozdě. Od šesti mě máma brávala pravidelně na lonž. Ale ve stájích jsem se pohyboval od čtyř let a pomáhal všem. Koně si totiž děláme sami.

A jak máte velkou stáj? Kdo všechno se tedy točí kolem koní a kde přesně ji máte...
Ve stáji teď máme pět koní, ale měli jsme i osm. Máme celkem velkou pískovou jízdárnu, dobré vybavení. Halu jsme chtěli stavět, ale plány bohužel padly. Nesehnali jsme pro to sponzora. A kolem koní se pohybuji já, máma, moje sestra a poté oddíloví členi - děvčata ze třídy. Jsme z Olomouckého kraje, Sobotín u Šumperka. Klub pak nese podobný název, tedy Omega Sobotín.

Říkals, že máte stáj dlouho. Závodila tvoje maminka?
Ano, závodila a byla i dobrá. Chodila celkem vysoké pakury, do stupně ST. Bohužel musela před pár lety přestat, neboť má problémy se zády. Tak se nyní pilně věnuje tréninku mě a mojí sestry.

Proč tvoje sestra nezávodí i zde na MČR, jezdí přeci závodně...
Už se jí podařil i úspěch s kobylkou Della, kterou zde mám nyní já, byla třetí. To bylo v kategorii dětí, to je taky důvod, proč zde nestartuje. Věkově spadá do vyšší kategorie, tudíž by to bylo náročnější.

MVDr. Marcela Burešová, Miloš Chlanda a Ing. Jaroslav PecháčekŘekni nám něco o kobylce Della, skákala skutečně skvěle!
Kobylce je již 18 let, startovala s ní i moje máma, poté sestra. Otcem Delly je Carismo a je z Defie. Kobylku máme od narození, myslím, že jsme znaly Defie. Jako malá dělala hrozný nepořádek, i pod sedlem. Máma ji musela hodně srovnat, ale pak chodili - až ST. Já s ní teď startuji v soutěžích stupně L, S chodíme spíše jen v rozeskakování. Původně jsme se rozhodovali, zda ji nepřipustíme. Po tomto výkonu táta řekl, že ještě dva roky - tedy do doby, kdy budu startovat za děti. Pak bychom ji rádi připustili. V příštím roce bychom vzhledem k jejímu věku rádi splnili kvalifikaci na MČR hned z kraje. Poté by kobylka odpočívala, chodila jen na lonž. Uvidíme, jak se nám to podaří.

Co Ti dělalo největší problém na parkuru, jak se Ti závody jezdí?
Mám problémy s orientací na parkuru, musím si trasu mnohokrát opakovat, až učit zpaměti. Nyní jsme přišli na novou taktitku, skoky si zapamatuji podle barev. Zde jsem si hned nevzpomněl na druhý skok při zahajovacím skákání, ale rodiče mi pomohli. Nejhorší je to pro mne právě po skoku číslo 1. Pak už to většinou jde, když se trefím na dvojku. Ale u drezur nemám nejmenší problém, ať jsou čtené nebo se jedou zpaměti.

A když na parkuru nevíš trasu, vnímáš pomoc diváků?
Je to jak kdy. Většinou se soustředím více na koně, ale když nevím, začnu být nervózní a nevím, co dělat. Naštěstí mi rodiče většinou pomůžou.

Máš ještě nějakého dalšího velkého koně, mimo poníků?
Tak máme ještě Likoru, kterou jsme nechali vyskákat Ladislavu Vachutkovi. Tak ta se nám možná bude brzy vracet. Nebo bychom si ji chtěli nějakého koně půjčit, ale to není ještě oficiální a jisté.

Miloš ChlandaOdbočíme nyní od koní, máš i jiné zájmy? Říkals, že jsi mezi 4. a 6. rokem nejezdil, proč?
Ježdění mě moc nebavilo, teď závody, to je jiné. Rád závodím, nebojím se. Hrál jsem fotbal, ale pomalu přestávám. Hrál jsem i závodně za Velké Losiny. To jsem byl v nejmladší kategorii, tak to bylo ještě lehké. Teď bych bez pořádného tréninku na starší nestačil, začíná to být těžší. Jinak mě baví sport celkově, jsem zvyklý a rád běhám.

A poslední otázka, co bys chtěl v budoucnu dělat?
Chtěl bych být právníkem, Ti mají hodně peněz. :o) Koně bych chtěl pouze jako koníčka. Pokud by se naskytla šance, určitě bych se rád podíval i do zahraničí. Říkám si, ideálně do těch 23 let bych hodně závodil. I když to zase budu chodit do školy... Zatím jsem na základní škole, půjdu do sedmé třídy. Ve třídě mě berou úplně normálně, hodně lidí na koni taky jezdí - především tedy holky. Ty k nám chodí i do oddílu.


Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí!

 

 

16. 8. 14:00 - výsledky finále MČR družstva

...naleznete v příloze pod článkem

16. 8. 12:50 - Titul Mistra ČR 2009 kategorie děti pro Lucii KrulichovouLucie Krulichová

Do třetího kola Mistrovství ČR v kategorii dětí se probojovalo 15 dvojic, avšak pouze dvě s čistým kontem. Byla to velká domácí favoritka, loňská vicemistryně, účastnice ME, Lucie Krulichováse zkušeným valachem Nikola 10 a teprve dvanáctiletý Miloš Chlanda s Dellou. Za nimi byly čtyři dvojice se čtyřmi trestnými body. Nakonec do pořadí zasáhli i dvojice s osmi trestnými body, parkuru dnes přešly pouze čtyři dvojice čistě - Miloš Chlanda, Lucie Krulichová, Jiří Tměj a Karolína Větrovská.

Karolína jako jediná zajela bezchybně z těch, kteří měli jednu chybu. Proto si o svoji bronzovou medaili již nemusela bojovat. Zatímco o zlato se svedl litý boj. Velké problémy v kurzu činil žlutý kolmý skok. Na něm chybovaly obě dvojice v rozeskakování. Miloš Chlanda pak přidal ještě jednu chybu na dvojskoku, čímž se připravil o prvenství. Lucie se tak po loňském nepodařeném rozeskakování radovala z mistrovského titulu dětí - kategorii, kterou letos opouští. „Super, úžasný, byly to strašné nervy, nejtěžší mi přišla kombinace skoků 9A a 9B, ale zvládli jsme to," komentovala Lucie krátce po rozeskakování ještě s radostnými slzami v očích.

Na čtvrtém dekorovaném místě se umístili hned dva jezdci, kteří získali 8 trestných bodů - Jiří Tměj na Labe James CaC leasing a Ondřej Šrámek na HelaH Strojmotiv. Další dvojice dokončily s více trestnými body.

 

 

16. 8. 10:55 - výsledky MČR děti

Mistrem České republiky v kategorii dětí se v letošním roce stala Lucie Krulichová s Nikolou 10, druhou příčku obsadil teprve dvanáctiletý Miloš Chlanda s Dellou a třetí Karolína Větrovská s Energií 1. Výsledkovou listinu naleznete ke stažení pod článkem. Sledujte dál, v tuto chvíli se pro vás připravuje reportáž včetně fotografií.

15. 8. 23:55 - Sobotní dojezd

Fotbalové utkání - Ladislav Krulich se smyslem pro sport...Hodinu po skončení poslední soutěže si to jezdci, trenéři, ošetřovatelé ale i organizátoři závodů rozdali v plánovaném fotbalovém utkání. Postavilo se proti sobě družstvo Moravy a Čech. Obě družstva měly především hojnou dívčí podporu z řad diváků a nechyběl ani skvělý komentář od Honzy Matušky.

Ze začátku byli silnější Češi, kteří si však zvládli kopnout vlastní gól těšně před koncem druhé poloviny. Jelikož se zdálo, že moravský rozhodčí své ekipě mírně hru ulehčuje, byl v půli hry vyměněn za rozhodčího z Čech. „Nejlepší hráč jsem byl pochopitelně já, ale velký smysl pro sport má samozřejmě pan Krulich. Velmi dobré výkony podával i Michal Ineman, který dal snad všechny góly,"komentoval s úsměvem na rtech ve večerních hodinách výrazný hráč Zdeněk Žíla.

Konečný výsledek 4:3 nahrál moravskému týmu, i když to ze začátku vypadalo pro Čechy nadějně.

Večerní život...V tuto chvíli probíhá v letní restauraci hudební produkce, která se oproti včerejšímu večeru značně zlepšila. Mnozí to hodnotí změnou DJ - dnes se toho ujala Michaela Krulichová. Včerejší večer se většina společnosti těšila kvalitnímu hudebně laděnému večeru, avšak přišlo zklamání a osazenstvo končilo poměrně v nezvykle brzkých hodinách. Nejen junioři plakali po oblíbeném DJ Rodrigovi - Ludvíku Jandourkovi.


Během dne, průběhu jednotlivých soutěží se hudební kulise věnoval hlasatel Jan Matuška. Dokonce si vyhledal i oblíbené songy jezdců, aby je v případě úspěchu mohl potěšit. Zároveň si opravdu precizně připravil kariéry jednotlivých jezdců a koní, a tak jsme se mohli o mnohých dozvědět zajímavé informace.

 

Pozoruhodná je také u některých jezdců a jezdkyň večerní zodpovědnost. Uvědomují si důležitost zítřejšího startu a odcházejí dříve do peřin. Zítra nás čekají čtyři finálové soutěže, začátekprvní je naplánován na 10. hodinu.

15. 8. 2009 20:30 Smůla i štěstí u starších juniorů

Jan ZwingerPoslední soutěž před závěrečným nedělním dnem čekala na starší juniory, kterých se na start postavilo rovných 30, 29 pak do mistrovské soutěže. Parkur byl postaven na dosud nejvyšších mírách, a to stupeň S**. Štěstí a zároveň i neštěstí potkalo dva předně umístěné juniory - Barboru Tomanovou a Honzu Zwingra.

Před oběma stála otázka, s kterým koněm půjdou do nedělního finále, když po prvním kole měli dva koně bezchybné. Honza s Tudorem i Sisi 5 dokončil dnes opět bezchybně a tak měl rozhodování vskutku těžké. V posledním startu zkoušel s Limitem 5 i štěstí v otevřené soutěži, avšak štěstí se vyčerpalo. Koník několikrát shodil zadní bariéru tak, až se mu utrhl podbřišník a Honza nám předvedl skutečně excelentně rychlé sesednutí z koně.Avšak v otevřené soutěži se mu přesto vedlo. S Tudorem se umístil
první a se Sisi hned druhý.

KohenO svoji uzdečku pak přišla Barbora Tomanová, když měla problémy se svým koněm Kohenem. Ten ji na skoku 6 začal zrychlovat, do trojskoku najeli špatně a po špatném odskoku se ocitli v překážce, Kohen na kolenou a Bára na zemi. Dlouho ležela na zemi a odnesla si s sebou veliký šok. Kohen se pak několikrát proběhl kolbištěm, přičemž se mu roztrhnutá uzdečka zamotala mezi nohy. Běhal s ní do doby, než ji roztrhal. Báru však může hřát pomyšlení na svého druhého koně Carefula Franz Josefa.

Výborný a bojovný výkon předvedla nejmenší, již zmíněna klisna v poli - Sisi 5, která dokončila bezchybně a bude zítra Honzovou partnerkou na parkuru. „Třetí den skáče ještě líp, proto beru právě ji," zhodnotil sám jezdec. Na dvojici lze vidět, jak jsou parkur od parkuru sehranější a podávají stále lepší výkony. Dvojice je umístěná na první shodné pozici jako Barbora Tomanová a Careful Franz Josef a Jakub Ludvík na Merra. I při něm stálo na posledním dvojskoku štěstí. Uvidíme, zda se tato trojice porve zítra o vítězství...

15. 8. 2009 19:50 - Juniorské druhé kolo bez nástrah

Přesně 38 mladších juniorských jezdců se postavilo na start soutěže stupně L**, která je pro ně již druhým mistrovským kolem. Stavitel parkuru zřejmě nezamýšlel nějak výrazně promíchat startovní pole po tomto kole. Samotný parkur neobsahoval žádnou velmi těžkou pasáž, chyby byly spíše z nepozornosti a nervozity jezdců.

Natálie VysušilováDo druhého kola nastupovalo celkem 23 jezdců bez trestných bodů. A i to zvládlo mnoho dvojic bezchybně. Oproti dětem, kde jsou pouze dvě bezchybné dvojice a o rozeskakování můžeme spekulovat, zde je spíše jisté. I kdyľ věříme, že se zítra Zdeněk Krpela ukáže s nějakou těžkou prověrkou, aby skutečně zvítězil ten nejlepší. Dosud se o první místo dělí jedenáct jezdců.

Dočkali jsme se mnoha velmi pěkných výsledků, které byly opět doprovázeny radostnými projevy jezdců a odměnami pro jejich svěřence. Bylo dobře vidět, kdo má koně skutečně rád. Neboť hned u několika jezdců jsme viděli, že po dokončení parkuru, sotva projeli bránou, už dávali koně ošetřovateli a odcházeli ihned pryč. Často i přesto, že jejich jízda byla bezchybná.

Nejvíce chyb jsme viděli na modrém triplbaru, který následoval po dvojskoku - kombinace, která byla z předešlé soutěže pouze otočena do druhého směru. Tento skok rozhodl mimo jiné i o konci nadějí Nikoly Košťálové, když nepěkně opustila sedlo svěřeného koně Tulamore Dew. Chyby se zde nevyvaroval ani Jan Novák. Kombinace nebyla odměřena úplně přesně, někteří jezdci volili méně delších či více kratších cvalových skoků. Honza zvolil do kombinace více kratších cvalových skoků a Volonter - T mu nakonec odmítl poslušnost. Někteří jezdci měli problémy s dobrým naměřením odskoku, chybu zde udělala i Natálie Vysušilová, která na tomto kolbišti udělala doposud jedinou chybu a s koněm Canada se drží se čtyřmi trestnými body za jedenáctkou nejlepších.

15. 8. 2009 19:10 - výsledky 2. kola starších juniorů a otevřené soutěže S**

...naleznete v příloze pod článkem.

 

15. 8. 16:00 - výsledky L** otevřená a 2. kolo mladší junioři

...přiloženy pod článkem

 

15. 8. 2009 14:30 - Napínavý boj družstev

Lucie StrnadlováNa tradičně příjemnou soutěž plnou emocí se těšil kde kdo - soutěž družstev dětí a juniorů. Parkur se jel na stupni L*. Nejtěžší pasáž pro jezdce zřejmě byl delší cvalový úsek a nájezd na kolmý skok číslo devět. Několik jezdců se obávalo i kombinace triplbaru a na čtyři cvalové skoky dvojskok složený ze dvou kolmých skoků. Zde se však chyb příliš nedělalo, oproti následnému skoku. Jako by si jezdci po obtížnější distanci chtěli oddechnout a podcenili oxer.

Největší podporu od diváků získalo Východočeské družstvo. Další oblasti se postupně přidávaly a nechtěly se nechat zahanbit. Atmosféra každým jezdce rostla, vyvrcholila pak při čtvrtých jezdcích. Východočechy však nikdo nedohnal, přestože se další oblasti snažily fandění dohnat. Emoce však panovaly i u samotných jezdců. Ti se navzájem podporovali, ale také "přikazovali" ostatním dojet bezchybně. Je patrné, jak jim na výsledku záleží, což je dobře. Někdy si až říkám, že jsou nervóznější než daná dvojice na parkuru, startující za jejich oblast.

Jan ZwingerPo druhých jezdcích se udělala přestávka na úpravu povrchu. V té době suverénně vedli Severočeši, kteří měli po dvou jezdcích čisté konto. Se čtyřmi trestnými body zatím bylo družstvo Střední Čechy 2 a Praha 1. Vše však záleželo na dalších jezdcích, především těch posledních. Ti byli povětšinou vystaveni před fakt, že po jejich čistém parkuru se značně vylepší celkově konto - neboť nejhorší výsledek se škrtá. Takovou zodpovědnost měli např. jezdci Jan Zwinger či Jakub Ludvík. Oba však prokázali svoje zkušenosti a své jezdecké umění a díky bezchybnému parkuru se mohou radovat.

Když jsme se Jana Zwingra zeptali, jak se vůbec jelo, zazněl komentář od jeho trenéra Zděňka Žíly: „Tak 30% úspěchu je ošetřovatelka a 70% úspěchu je práce trenéra a tatínka. Kluk se pak už jen hezky sveze." A uznejte sami, něco na tom bude. Nebýt tvrdé práce trenérů a pevných nervů rodičů, nejspíš by naše děti a junioři nebyli tam, kde jsou. A bez ošetřovatele by to na závodech snad ani nešlo. Někteří jezdci se ke svým koním totiž znají jen na kolbišti a před soutěží na opracovišti. To však není ani zdaleka případ J. Zwingra, pro kterého jsou koně vše.

Celá severní oblast prokazuje nejlepší výsledky, aneb Jak prohlásil hlasatel Jan Matuška: "Na Severu sice zmrznete, ale budete čistí!" všechny přihlášené Severní oblasti - tedy Severní Čechy a Severní Morava 1+2 jsou jediná družstva, která mají po prvním kole čistý štít.

15. 8. 2009 12:10 - výsledky 1. kola družstev

...naleznete v příloze pod článkem.

15. 8. 2009 12:10 - Sobotní den zahájily svým druhým kolem děti

V příjemných 10 hodin otevřela první soutěž sobotní den. Zahajovali děti ve svém mistrovském 2. kole na stupni L*, které však byl o něco těžší - jak zaznělo z řad jezdců. Hned po ránu jsme viděli několik pádů, které nám zúžily mistrovské pole na 16 jezdců - ti budou postupovat do třetího kola. Ošklivý pád zažila Tina Šálková na Goldwin, když jim nevyšel odskok na druhé překážce a koník překážkou prošel. Naštěstíjezdkyně po chvíli dokázala odejít po vlastních z kolbiště, za což byla odměněna potleskem.

Lucie Krulichová - Nikola 10Koním se příliš nelíbily slunečné efekty na překážkách, mnoho chyb se uskutečnilo i na vodním příkopě. Do něj koně spíše skákali, než aby odmítli poslušnost. Tyto všechny nástrahy bezchybně přejely jen tři dvojice, pouze dvě dvojice pak máme bezchybné po druhém kole. Je to Miloš Chlanda s výborně skákající 18 letou klisnou Della a velmi zkušená dvojice Lucie Krulichová a Nikola 10.

Lucie předvedla velmi pěkný, ale i rychlý výkon, který ji zařadil i na první místo v otevřené soutěži. Ta si dekorování skutečně užila, neboť ostatní děti nebyly vůbec připravené. Po delším čekání se tak rozhodčí rozhodli dekorovat pouze první dvojici, v zápětí však přiklusaly další dvě jezdkyně - Barbora Kalvodová bez koně a s koněm Eva Metnarová. Hlasatel Jan Matuška tak již druhý den doslova děkuje samotným jezdcům, že se zúčastnili dekorování - které má být pro ně samotné ctí.

Jak již bylo zmíněno, pouhé dvě dvojice dojely obě kola bezchybně. Celkem se nám to tak ze včerejších 10 bezchybných dvojic zredukovalo. Některé dvojice chybovaly1x, některé i víckrát a některé nás opustily nadobro, když byly vyloučeny. Po druhé neposlušnosti (Adéla Půlpánová) nebo po pádu. Můžeme tak být zvědaví, zda se zítra o mistrovský titul bude rozeskakovat, či nikoli. Jak to dopadne záleží na vedoucí dvojici.

15. 8. 2009 11:40 - Výsledky 2. kolo děti + L* otevřená soutěž

...naleznete v příloze pod článkem

 

 

15. 8. 2009 10:40 - Filip Doležal : „Vzal jsem si s sebou jen mladé koně, bylo to v plánu..."

Filip Doležal, reprezentant Českého jezdeckého klubu, loňský mistr České republiky v parkurovém skákání, účastník Mistrovství Evropy juniorů a obhájce titulu si s námi popovídal o koních, o Zduchovicích, o titulu i o životě.

Filip DoležalJak ti vyhovuje umístění mistrovství do Zduchovic? Jezdí se Ti zde dobře?
Tak jako vždy, ve Zduchovicích se mi závodí dobře. Docela se mi tu i daří, tak aby se mi zde nelíbilo. Je tu kvalitní zázemí i příjemný povrch. Letos tu jsem již po čtvrté. Byl jsem tu na juniorské CSI a poté na dvoje rámcové soutěže. Mám to tu oblíbené, stejně tak jako v Poděbradech.

Jaká je tu konkurence - oproti loňskému MČR v Mostě?
Lidi se hodně změnili. Většina mých loňských soupeřů postoupila do kategorie mezi mladé jezdce, naopak přibyli ti, co loni jeli ještě za mladší juniory. Navíc já tady ani startovního pole neznám.

Kdo bude pro Tebe největším soupeřem?
Neberu to, že pro mne. Pro mě je soupeřem každý. Můj osobní tip na vítěze je Bára Tomanová. Má dobré koně, jezdí stylově a její jízda vypadá tak lehce... Ale netroufnu si tipnout, s kterým koněm půjde do nedělního finále. Oba koně má velmi dobré. Myslím si, že vepředu bude ještě Honza Zwinger. Potkáváme se teď docela na závodech a jezdí vážně dobře. U něho bych tipoval, že si vezme do finále Sisi. Ale taky určitě záleží na tom, jak se mu bude dařit v prvních dvou kolech.

A co ty, jakou máš podle sebe šanci na obhajobu?
Vzal jsem si s sebou jen mladé koně, bylo to v plánu. Mám zde šestiletého Kenwooda a sedmiletého Celina.

Kterého koně předpokládáš, že si vezmeš do nedělního finále? Na kterém se Ti jezdí lépe?
Oba jsou mladí, jednou je lepší ten, podruhé onen... Podle mě jsou si výkonností podobní. Cellino lépe vypadá, Kenwood není na pohled pěkný. S Celinem mám i více zkušeností (pozn. redakce: např. účast na CSI v rakouském Lamprechtshausenu).

Mnoho juniorů letos startovalo na Mistrovství mladých jezdců, proč jsi neudělal stejný krok?
Nebyl jsem na Ptýrově, protože jsem byl v zahraničí. Původně jsme se s tátou i rozhodovali. Na Ptýrov bych si však bral Laramise, neboť by to bylo vyšší a především těžší. Ale já ho nechtěl brát po těžkém Mistrovství Evropy, které šel krátce před Ptýrovem. Tak jsme přemýšleli o tom, že pojedu do Zduchovic a vezmu mladé koně. No a jsem tady.

Tak odbočíme od těchto závodů, co máš vlastně doma za koně?
Doma mám šest koní. Všichni jsou mladí, od 5 do 7 let. Dále mám ještě hřebce Laramise, ten jediný je starší.
Koně Kenwooda i Celina mám dovezené z Německa, jezdím s nimi od jara. Letos začínají pomalu závodit, loni ještě moc nestartovali.

A co letošní plány? Ještě se někam chystáš?
No do zahraničí na venkovní kolbiště nic neplánujeme. V halové sezoně bych rád jel do Wienerneustadtu, kam jezdíme každý rok.

Kde máš teď své koně? Máš je tam jako jediný?
Koně máme ve stáji v Číčovicích, což je kousek od Ruzyně. Máme je tam ustájené u Rii Hofmastrové.h Ze známých tváří je tam ještě Chiara Szitášová, která sem koně přivezla nedávno. Trénuje mě doma můj táta, někdy zajedu do Hořovic k Aleši Opatrnému. Je dobré trenéry střídat, každý se soustředí na něco jiného. Já si z toho pak vezmu to, co potřebuji.

Filip Doležal a Cellino 3A co škola, kde studuješ a co bys chtěl v budoucnu dělat?
Právě budu nastupovat do třetího ročníku na Střední odborné škole pro ochranu a obnovu životního prostředí. Koňmi bych se chtěl živit, ale uvidím. Ještě mám času dost - dva roky na promyšlenou. :o)

Jaké máš koníčky, jak dlouho jezdíš?
Začal jsem jezdit v osmi letech na ponících a vydrželo mi to. To je taky to jediné, co mě nepřestalo bavit. Jinak mě různé aktivity po chvíli odradili. Občas si zahraju i fotbal, většinou na závodech... Když je volný čas, tak většinou doma odpočívám. Nemám chuť dělat něco jiného. V zimě si ještě rád zalyžuju.

 

14. 8. 2009 23:40 - Oficiální část večera

Bojová poradaV 19: 30 byli sezváni všichni vedoucí ekip, vedoucí areálu a rozhodčí. Pod dohledem Jaroslava Pecháčka se losovalo pořadí na zítřejší družstva. Největší smůlu tentokrát mělo družstvo Středních Čech, které získalo pořadové číslo jedna. Družstev je celkový počet 10.

Následovalo avizované oficiální zahájeníMistrovství České republiky dětí a juniorů. Na tom si pořadatelé dali záležet, promyšleně rovnali družstva s cedulkami jejich oblasti. Byli přizváni i dva významní jezdci na koních - Zdeněk Žíla a JaroslavJindra, které pořadatelé oslovili. Ti zavedli celé pole jezdců do prostor kolbiště. Tam už čekalo mnoho diváků, aby mohli fandit svým oblastem.

Jako první se na cestu po kolbišti vydalo družstvo Prahy, které na pravou ruku kráčelo před tribuny. Za nimi se poté řadila ostatní družstva se svými vlajkonoši - pokud možno chlapci. To se samozřejmě nemohlo obejít bez protestů od druhé strany - tj. děvčat. Všichni jezdci v korektním úboru poté poslouchali slavnostní a úvodní řeč majitele areálu
Ladislava Krulicha. Následně byl složen slib jezdců, který přednesla domácí Michaela Krulichová. Spočínal v čestném
chování jezdců bez jakýchkoliv přípravků a nedovoleného zacházení. Následně složila slib za rozhodčí Marcela Burešová.
Ten naopka spočíval v objektivním posuzování výsldků.

Po vyslechnutí hymny se poté za pozvanými jezdci na koních odebrali všechny družstav zpět do prostor opracopviště. Tam se
následně rozešli, aby se mohli převléknout na pokračování večera - již ne tak oficiálního. Na věži se pilně pracuje, stejně
jako my ještě žhavíme počítače a doděláváme pro Vás další podklady k aktualizacím. Buďte s námi! :o)

nástup

 

14. 8. 2009 20:00 - Poslední páteční boje

Soutěž L** pro starší juniory uzavřela dnešní závodní den. Na jezdce a vedoucí ekip tak čeká už jen losování družstev a slavností nástup, na který se všichni skutečně těší.

mčr zduchovice 2009Do boje mezi juniory 17-18 let nastoupilo 30 dvojic, startovní listina pak čítala o jednoho jezdce navíc. Zde již jezdce stavitel parkuru, Zdeněk Krpela, nešetřil. Nejobtížnější se prokázala dostance 3-4. Jezdci po nájezdu na oxer se museli rychle srovnat a do lehkého oblouku projet nájezd na dvojskok, jenž byl složen z oxeru a kolmého skoku. Své naděje zde nechala Barbora Vojtková se svým zkušenějším konem Garfield, který ji zde 2x odmítl poslušnost. Nebyla však jediná, mnoho lidí také na prvím skoku v kombinaci po plochém odskoku chybovali. Zde se skutečně projevila proježděnost koní.

Starší junioři měli pod sebou někdy mladé koně, kteří teprve získávají zkušenosti. Včetně obhájce titulu Filipa Doležala. Ten se svým šestiletým valachem Kenwood zatím drží první příčku. Na ní se průběžně umístilo celkově 14 jezdců.

Do otevřené soutěže se přihlásilo 10 dvojic, nejlepší byl stejný jezdec jako v ranní zahajovací soutěží - Jakub Ludvík. Vítězně ho do cíle donesla klisna Kampa, druhá skončila po dramatické jízdě Veronika Krátká na Janpe Speedy MM, třetí se pak do cíle dostala Kateřina Vašáková, která se již účastnila i ME, avšak ve všestrannosti. Bylo to s koněm Leon de Beyssac, s kterým zde 1x chybovala. Bezchybně dojela s koněm Camilla 2.

Nyní se vše chystá na večer, budeme Vás o tom informovat. Tak sledujte dál...

14. 8. 2009 19:30 - Vyrovnané výkony mladších juniorů

Další soutěží pokračuje dnešní den. Mladší junioři měli na své trase parkuru již těžšší skoky a pasáže - stavitel parkuru se spíše soustředil na obtížnější nájezdy na skoky. Jak dvojskok tak samostatný skok č. 4 byl po krátkém ze stěny. Ten dělal problémy i obhájkyně titulu z loňského roku Michele Hažmukové v sedle Harlekina-K. Ten ji odmítl právě na tomto skoku poslušnost, když ho Michaela vedla z rychlejšího cvalu.

Tato soutěž měla vůbec nejobsáhlejší startovní pole, které čítalo 54 dvojic, přičemž v mistrovské soutěži jelo 51 dvojic, v otevřené soutěži dvojic 13. V té zvítězila Gabriela Radová v sedle zkušeného a dobře jezditelného koně Felicitas. Celkem smutné bylo to, že vítězka parkuru ani nepočkala na čestné kolo. To tak vedla druhá umístěná Lucia Orlovová, které se zde také daří. Třetí příčku obsadila další bezchybná dvojice Kristýna Nechaniská a Fanal.

mčr zduchovice 2009V soutěži mistrovské máme po prvém kole 23 bezchybných dvojic. Uvidíme, jak se síto prosype zítra, dnes junioři převáděli slušné a pěkné výkony. Dokonce byla vidět i radost jezdců, kteří byli s výsledkem spokojeni. To někdy na parkurech chybí, což je škoda. I emoce k parkuru patří. Radost dnes čišela např. z Karolíny Hájkové v sedle Rozárky. Ti se po bezchybném výkonu zatím zařadili na průběžnou první pozici.

V rámci soustředění se pár jezdců mělo problém strefit do trasy parkuru. Takový skok 8 pár jezdců míjelo, neboť na skok 7 a 9 byli zvyklí již ze zahajovací soutěže. A vložený skok je někdy překvapil. Na to dopletitl např. Jan Skřivan s koněm Vinividivici, ale s druhým koněm Tango si to vynahradil bezchybnou jízdou. Štěstí a pohotovost měl Ondřej Málek, který se nachvíli dezorientoval na parkuru po skoku č. 8. Pomoc publika a rychlá reakce jezdce však správně navedla a dvojice nakonec dokončila bezchybně. Tím se přidali k bezchybným dvojicím. Přesné výsledky můžete najít pod článkem v příloze.

14. 8. 2009 18:40 - Výsledky 1. kola soutěže MČR mladších juniorů a otevřené "L"

...naleznete v přiloze pod článkem.

14. 8. 2009 18:20 - První kolo dětí

Máme za sebou již také první kolo mistrovské soutěže dětí. Kurz parkuru obsahoval jeden dvojskok, pár distancí včetně triplbaru a skoku s bazénkem. Největší překážkou pro jezdce však byla nervozita, neboť mnoho dvojic zajelo zahajovací soutěž daleko lépe. A i ti, kteří dokončili bez chyby, nejeli vždy pěkně i na pohled.

Eva MetnarováCelkem 10 dvojic dokončilo bezchybně a jsou po prvním kole tak na prvním místě. Jsou to jezdci: Miloš Chlanda, Eva Metnarová, Adéla Půlpánová, Lucie Krulichová (2x), Ondřej Šrámek, Jiří Tměj, Dana Daňková, Antonia Sabathilová a Karolína Větrovská. Bohužel nám mezi nimi chybí i vítězka první zahajovací soutěže a účastnice ME, Lucie Přikrylová. Klisna Leona 4 ji v parkuru pozlobila a byla hůře ovládatelná.

Nejlepší čas v soutěži předvedl Jiří Tměj v sedle velmi zkušeného koně Labe James CaC Leasing. Ze začátku zvolila dvojice pomalejší tempo, po dvojskoku však skoky vycházely více z dálky. Proto přidali na tempu, které neubírali, neboť jim další odskoky vycházeli dobře. Dvojice startuje za stáj JK hřebčín Suchá, trenérem je bývalý jezdec koně Jiří Skřivan. Dvojice však jela pouze v mistrovské soutěži.
V otevřené soutěži zvítězil Miloš Chlandana koni Della, dvojice, která zaujala. Druhé místo pak obsadila Karolína Větrovská s Energií.

Na zhodnocení obtížnosti parkuru jsme se zeptali jezdkyně Antonie Sabathilové, která patří k jezdcům, jenž dojeli první kolo bezchybně. „Na tuhle výšku jsem doma trénovala hodně distance, protože to člověk musí umět dobře spočítat - zvlášť na ještě vyšším parkuru. Ale bez tréninku by to také tak lehké nebylo. S Oase navíc jezdím po závodech teprve rok, neboť mi je dvanáct let a tak jsem až letos dostala licenci na velké koně," prozradila nám. Jezdkyně má však mnohé zkušenosti v sedle poníků.

|14.8. 15:30 - Výsledky 1. kola soutěže MČR dětí a otevřené "ZL"

...jsou ke stažení v příloze pod článkem.

14. 8. 2009 13:35 - Juniorský rozjezd

Ladislav Vachutka - DárekDruhá páteční soutěž patří mladším juniorům, tedy věková kategorie 14 až 16 let. Dále v ní startují dvojice, které budou soupeřit o mistrovské tituly družstev. Na start se postavilo 55 dvojic, každý si mohl vyzkoušet skoky jako je například první černožlutý oxer, vodní příkop, zeď a další. Na kurzu je celkem osm překážek, stejně tak jako měli v první soutěži mladší junioři. Parkur byl pouze pozvednut a to do 120 centimetrů.
Někteří jezdci se rozhodli po dohodě s trenérem, že koně budou raději šetřit a nepojedou všechny překážky. Tím se nechají v podstatě dobrovolně vyloučit pro skok mimo pořadí. Několikrát se tak stalo, uvidíme v průběhu dalších soutěžních dnů, zda mělo být takových dvojic víc, či to bylo zbytečné.

Natálie VysušilováNejrychlejší čas parkuru zde předvedl Ladislav Vachutka - a to s oběma koňmi. Prvé místo obsadil s Dárkem, druhé s Lakorou. Třetí příčku obsadila Natálie Vysušilová po výkonu s koněm Fox on the run. Vítězná dvojice získala na totožném parkuru jako děti o necelé tři vteřiny lepší čas. Bylo to znatelné již při jízdě, která byla zamýšlena, jako co nejrychlejší.

Po přestavbě parkuru pro starší juniory a opětném pokropení kolbiště se zahájila třetí zahajovací soutěž. Ještě před ní byla svolána menší skupinka hříšníků k veterináři, kterým je zde MVDr. Zoul. Ten zjistil v průkazech koní nedodržení očkovacího intervalu chřipky. Jezdci tak dostali pouze napomenutí, což bylo od veterináře milé. V zahraničí by mohla být dvojice ihned vyloučena ze závodů.

Starší junioři měli na trase parkuru již tři distance, opět jen pro jednoduché cválání. Zde jsme byli svědky ještě více dvojic, které nedokončili parkur. Po skočení pár skoků zatočili na vodní příkop a končili. Mezi těmito dvojicemi se objevila také svěřenkyně Jiřího Pecháčka Barbora Tomanová s Kohenem i Careful Franz Josefem. „Zvolili jsme tuto taktiku, protože si myslím, že jsou zde postavené skoky na ně malé a bez těžší pasáže... Šlo pouze o to, aby se seznámili s prostředím. Ještě je toho hodně čeká a Bára je v pohodě. Ale samozřejmě nechceme tyto závody podcenit," vysvětlil J. Pecháček.

Barbora TomanováMezi staršími juniory se i o prvenství v zahajovací soutěži příliš nebojovalo. Své koně junioři skutečně lehce provedli parkury, plně si vědomi dalších náročnějších soutěží. Nejlepší výsledek předvedl Jakub Ludvík v sedle koně Suzy. Druhou a třetí pozici ukořistil stejný jezdec - Jan Zwinger. Bodoval s koňmi Sisi 5 a Limit.

Po přestavbě parkuru se můžeme těšit na první kolo mistrovské soutěže dětí, kde se na start postaví 24 dvojic, včetně tří dvojic, jedoucí pouze v otevřené soutěži. Ta se bude hodnotit na čas, soutěž je stupně ZL. První startovní dvojice odstartuje v 13:50.

Výsledkové listiny naleznete tradičně ke stažení pod článkem.

14. 8. 2009 10:45 - První start

Před malou chvílí byla ukončena první soutěž pátečního dne, zahajovací skákání pro děti na výšce do 110 cm. Na parkuru se objevily dvě distance, největší pozornost na sebe poutal předpokládaný vodní příkop. Většina dvojic ho však překonala maximálně na druhý pokus. Jen jedna dvojice se dále nedostala.

Jiří Tměj - Labe James CaC LeasingMezi dětmi nechybí čtveřice účastnic ME - Adéla Pulpánová, Lucie Krulichová, Tina Šálková a Lucie Přikrylová. Poslední jmenovaná jezdkyně ukořistila v zahajovací soutěži vítězství. Jezdkyně sama byla vítězstvím překvapena. „Nejela jsem za účelem zvítězit. Dokonce mi distance vycházely na přesný počet cvalových skoků. Když jedu pro vítězství, jezdím o jeden méně," komentovala Lucka. Druhá skončila Tereza Klímová na Cassandře Z, která naopak zvolila rychlejší tempo. Jak sama říká, její menší kobylka potřebuje rychlejší tempo, z kterého většinou skáčou poníci.

V soutěži se můžeme těšit na celkem vyrovnané výkony, neboť většina dětí má starší zkušené koně. Ti nemají s touto výškou žádné problémy, ne jeden kůň má za sebou vyšší parkury - někdy až do stupně T.

Dnes nás čeká ještě pět soutěží - zahajovací soutěže a první kola jednotlivců. První soutěž proběhla velmi rychle a bez problémů. Jen 35 minut stačilo pro 20 startů včetně dekorování. Sbor rozhodčích udělal vstřícný krok a povolili startovat bez jezdeckých sak, jelikož počasí ve Zduchovicích je doslova bez mráčku.

13. 8. 2009 22:00 - Poslední přípravy

Z jezdeckého areálu ve Zduchovicích, který o víkendu hostí Mistrovství České republiky dětí a juniorů, Vás zdraví náš tým ve složení Kateřina Návojová a Lucie Hladová, který až do nedělního večera bude o celém průběhu akce aktuálně informovat.

Příjezd...Na místo se sjíždějí poslední opozdilci, většina koní již dorazila, jejich jezdci je seznámili s prostředím a především místním povrchem. Pořadatelé stále dolaďují poslední detaily. Parkur je již přichystán na zahajovací soutěž,která zítra otevře první závodní den. Jezdci na startu budou bojovat o hodnotné ceny, jelikož se nejedná pouze o zahajovací trénink. To však nevyhovuje všem jezdcům. Vzhledem k výherním cenám je nutno zaplatit startovné. Někteří účastníci by však radši jeli pouze zahajovací trénink (tj. bez úhrady startovného a bez výher), v kterém by si skočili dva-tři skoky a pošetřili koně do další soutěže. Proto jezdci stále váhají, zda se přihlásit. Navíc se soutěž jede jako postupná obtížnost, v které obvykle nebývají kombinace. Děti bude čekat osm skoků do 110 cm, mladší junioři zajedou parkur o deset centimetrů vyšší. Starší junioři pak budou mít na trase parkuru deset skoků, opět do 120 cm.

Zítra proběhne také slavnostní zahájení, a to ve 20 hodin. Průvodu se zúčastní všichni soutěžící a povede ho Z. Žíla s J. Jindrou. Pořadatelé lákají diváky nejen na kvalitní parkur, ale také na kulinářské speciality a bohatý doprovodný program. Dobrou zprávou tedy je i to, že návštěvníci nebudou během celého mistrovství platit vstupné. Začátek první soutěže je přichystán na pátek v 9 hodin.

11. 8. 2009 10:30 - 134 koní přijede do Zduchovic!

Mistrovství České republiky dětí&juniorů v parkurovém skákání a mistrovství České republiky pony - skoky&drezura se blíží mílovými kroky a my Vám přinášíme AKTUÁLNÍ INFORMACE.

Filip Doležal a KenwoodPo uzávěrce přihlášek se prokázalo, že pořadatelé předpovídali správně. Z přihlášených 80 koní narostl počet na plných 134 koní. Ani jezdců zde nebude málo, přijede i obhájce loňského mistrovského titulu Filip Doležal (koně Kenwood, Celino) - v Mostě se radoval z titulu v kategorii starší junioři.

O titul mezi juniory bude také soupeřit Jan Zwinger, který reprezentoval Česko i na mistrovství Evropy. Další zástupkyní, která nás na ME reprezentovala, je Michaela Hažmuková (Harlekin-K). Také ona má na svém kontě vítězství z loňského roku, a to v kategorii mladších juniorů.

Sabina ŠůchováAni loňská mistryně mezi dětmi, Sabina Šůchová s Uriel (JK chovu koní Bernartice), na startovní listině nechybí. Boj o první pozice s ní jistě svede především loni stříbrná Lucie Krulichová s Nikolou 10, která se v loňském ročníku připravila o vyrovnaný souboj vlastní vinou (spletla trasu parkuru v rozeskakování) a bude tak mít letos šanci vše napravit.

Na startovní listině nechybí plno dalších zvučných jmen. Nelze ani v jednom článku vyjmenovat úspěchy všech jezdců, přestože by se dalo pokračovat např. výborným výsledkem Denisy Tošovské ze Suché u Litomyšle a dalšími. Raději se sami podívejte do přiloženého souboru a hlavně se přijďte do Zduchovic přímo podívat.

5. 8. 2009 14:00 - Mistrovství České republiky ve Zduchovicích již za pár dní

V současné době je přihlášeno přes 80 koní. Uzavřené přihlášky máme však zatím od tří oblastí, takže očekáváme další navýšení.

Po 7.8.2009 (uzávěrka přihlášek) zveřejníme přehled startujících.

A proč dvě mistrovství dva víkendy za sebou?

Vzhledem k tomu, že nám byla přidělena ve výběrovém řízení vyhlášeného Českou jezdeckou federací dvě mistrovství, rozhodli jsme se o podobný model, který pro evropská skoková mistrovství zvolili pořadatelé z belgického Moorsele.

Z organizačního a pořadatelského hlediska to má své plusy i mínusy. Výhodou je např. částečné zjednodušení administrativy a některých přípravných prací. Z marketingového hlediska původní idea počítala s využitím package dvou produktů pro potencionální partnery. Bohužel letošní rok je z tohoto hlediska pro jezdecký sport velmi nepříznivý.

Pro návštěvníky MČR je připraveno přibližně 600 míst k sezení v restauraci nebo v její těsné blízkosti, bude připraven početný tým kuchařů a obsluhy. Kapacita sezení přímo u kolbiště je cca 500 míst. Jsme tedy připraveni na pohodlné „usazení" pro více jak 1000 osob. Což by pro dětské, juniorské a pony mistrovství mělo být dostačující.

Jako při každých větších závodech bude připraven dětský koutek, k zapůjčení budou horská kola, je plánováno fotbalové utkání, možnost projížďky na čtyřkolkách a také bude možnost vyzkoušet si vozy Toyota v terénu. V areálu bude k dispozici několik prodejních(jezdecké potřeby) a prezentačních stánků.

V pátek 14. 8. 2009 v 20:00 bude MČR zahájeno slavnostním nástupem, po kterém následuje večerní zábava. Taneční zábava je připravena pro účastníky MČR i na sobotu.

Pro letošní obě mistrovství počítáme s rozšířeným sortimentem jídel i dezertů, samozřejmě se zachováním těch nejoblíbenějších - kachny se zelím, střapačky, svíčkové, které se jen těžko z jídelníčku vyřazují. Mezi novinky v jídelníčku budou patřit např. i lasagne, francouzské brambory, aj. Mezi dezerty, kromě tradičních palačinek, jsme nově zařadili ořechové dorty a pudink s lesním ovocem. Mezi největší taháky v sortimentu nápojů by měl být čerstvý voňavý mátový čaj, vychlazené mojito s ledem z vlastní máty, vysazené přímo v areálu a samozřejmě vychlazený Novoměstský ležák. Samozřejmostí je snídaňové menu, na které jsou jezdci ve Zduchovicích již zvyklí. Snídani je možné si zakoupit minimálně 2 hodiny před startem první soutěže. V případě potřeby jsme schopni doplnit jakékoliv množství jídel a nápojů operativně.

V areálu bude po dobu závodů k dispozici lékař. Přes noc budou stáje uzavřeny a hlídány noční ostrahou. Kontaktní telefon na noční ostrahu (resp. všechny důležitá a potřebná čísla po dobu MČR) dostane každý jezdec při prezentaci. Další noční ostraha bude mít na starosti parking kamiónů a okolí Jezerné, kolbiště a Letní restaurace.

A něco závěrem...
Bud

Podobné články

Jen necelé dva týdny po zakončení parkurové Global Champions 2022 jsou známy termíny a místa konání dalšího ročníku. Ten nabídne jednu zbrusu novou…

iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…