ME juniorů a mladých jezdců 2009: české ani slovenské ekipě se příliš nedařilo - PÁTEK
Mistrovství Evropy juniorů a mladých jezdců je v plném proudu. Českou republiku reprezentuje pět juniorů. V kategorii mladých jezdců zastoupení bohužel nemáme. Zatím se jim však příliš nedařilo, protože je v holandském Hoofddorpu velmi silná konkurence až z 26 evropských zemí. Přinášíme vám bližší informace.
AKTUALIZACE 4. července 0:10
Páteční finále družstev na ME bez české účasti
Pátečním dnem vyvrcholily soutěže družstev obou kategorií. Na start juniorského finále se postavilo 11 týmů, přičemž vedoucí pozici zaujala již zmíněná Velká Británie a Itálie. Britové však nedokázali udržet skvěle rozjeté družstvo. Vzhledem k tomu, že George Whitaker v druhém kole nestartoval, výsledek 12 trestných bodů jezdce Alison Barton se neškrtal a družstvo se propadlo až na 4. místo. Naopak o zlato se svedl boj, neboť po dvou kolech měly shodný počet 8 trestných bodů dvě družstva - Itálie a Nizozemí. A právě Nizozemí se radovalo z celkového prvenství, když v rozeskakování ani jeden jeho jezdec nechyboval. Na třetím místě skončila Francie, která si na konto pořídila 12 trestných bodů.
I v týmech mladých jezdců se tvrdě bojovalo o zlato. Nakonec z toho vítězně vyšel tým Španělska, který v rozeskakování nechyboval taktéž ani jednou. Stejný osud potkal i druhou Francii, a tak o vítězství Španělska rozhodl rychlejší čas týmu. Medailovou trojici pak doplnili jezdci z Itálie.
Čtvrtek na ME ve znamení družstev
Po středečním prvním dni v Holandsku na ME čekala na juniory i mladé jezdce soutěže družstev - pohár národů. Na start se postavilo i družstvo ČR, bohužel ani tentokrát se mu nedařilo.
V místě dění panují vysoké teploty nad 30 °C. To má dopad i na uzavřené stáje, kde je téměř nedýchatelno. Jinak se jedná o krásný velmi rozlehlý areál v lesoparku, kde 50 m od hlavní tribuny je travnato-písčitá pláž a krásné jezero na koupání. Areál je na ME dobře připravený, s velkými závody má již četné zkušenosti - pravidelně se zde konají velké závody a přímo před ME zde bylo CSI**. Kolbiště má super povrch a i během parkurů je upravované. Drobnou slabinou jsou menší rozměry opracoviště, avšak nedaleko je travnatý plac bez skoků, který lze využít na opracování koně.
„Dnešní Pohár národů byl opravdu hodně těžký, výška překážek dosahovala 145 cm. Navíc byly všechny oxery nastaveny na maximální šířce a celý parkur byl technicky náročný. Opravdu záludný byl nájezd na trojskok. Parkur byl opět hodně dlouhý," okomentovala opět M. Crnková.
Český tým skončil na 18. místě z devatenácti, přičemž na koně měli 56 trestných bodů - M. Hažmuková byla vyloučena, V. Krátká chybovala celkem 6x a F. Doležal stejně jako N. Crnková měli po čtyřech chybách. Na průběžném prvním místě po prvním kole se umístily dva týmy - tým Itálie a Velké Británie, přičemž si udrželi čisté konto.
Do soutěže nastoupilo i mnoho jezdců jedoucí za jednotlivce - mezi nimi i J. Zwinger, který se dopustil šesti chyb. „ Po neúspěšných startech panuje u našich jezdců zklamání a smutek. Natálka je určitě hodně zklamaná, že se ji nepodařilo podat lepší výkony. Kůň měl úžasnou formu a chyby, které nasbírali, byly bohužel spíše jezdkyně," zhodnotila M. Crnková.
Čeští jezdci mají proti sobě velmi silnou konkurenci zvučných jmen z celého světa. Samozřejmě nechybí ani vítěz z loňského ročníku v Praze, mladý jezdec ze Španělska, Manuel Suarez Añon, jehož přispěním se tým Španělska (mladí jezdci) drží na druhém místě za týmem Francie.
A proč se nemohla tohoto mýtinku zúčastnit také Emma Augier De Moussac? „ Na ME jsem měla připraveného koně Cairo, který se však zranil těsně před ME. Po této zprávě jsem chtěla jet na ME s Gibonem, avšak ten neměl vyjetou kvalifikaci a navíc nebyl v tak dobré kondici. Se svým třetím koněm Silver Joterem jsem na ME ani nepočítala, neboť v únoru byl na operaci a tím pádem není připraven na start takové obtížnosti. To je důvod, proč jsem nemohla jet a velmi mě to mrzí," prozradila sama jezdkyně.
České ani slovenské ekipě se příliš nedařilo - STŘEDA
První den na Mistrovství Evropy juniorů a mladých jezdců nebyl pro českou ani slovenskou ekipu příliš příznivý. A to nejen proto, že České republice chybí zastoupení v kategorii mladých jezdců, neboť se Ema Augier de Moussac - jediná reprezentantka v této kategorii - bohužel musela odhlásit.
Jako první na programu byla soutěž pro juniory, která byla kvalifikací na finále ME. Parkur byl vypsán na výškách 135 cm, avšak jeho skutečná výška činila podle našich jezdců o 5 cm více. Nejlépe zabodoval maďarský reprezentant Gábor Szabó s hnědákem Timpex Abrand. Tato dvojice se již velmi úspěšně představila také v České republice a to CSI Saint Norbert ve Zduchovicích, kde v kategorii mladých jezdců zvítězila. Na start soutěže se postavilo 99 reprezentantů, z nichž tři svou jízdu nedokončili. Kurz parkuru byl hodně dlouhý, měl třináct skoků, z toho jeden trojskok a jeden dvojskok. (viz. kurz parkuru zde). První z našich jezdců se postavila na start Natálie Crnková, a to v pořadí hned jako druhá. Do skoku číslo 9. šla bezchybně, ale potom zpomalila a byly z toho hned dvě chyby. Přibilo k tomu i zastavení na smolném posledním skoku. Celkem tak získala 15 trestných bodů, což ji zajistilo 87. místo. Jako další náš reprezentant startoval Filip Doležal, který předvedl moc pěkný výkon. Bohužel i on sbíral ana své konto trestné body, po třech lehkých chybách inkasoval 12 trestných bodů. Umístil se na 80. příčce, což bylo pro Českou republiku nejlepší výsledek. Veronika Krátká chybovala čtyřikrát, to pro ni znamenalo 90. místo. Jan Zwinger jezdil moc dobře, bohužel jeho kůň působil od prvního skoku unaveným dojmem. Nakonec utržili celkem 24 trestných bodů a 96. pozice. Posledním nadějí české republiky byla Michaela Hažmuková, která se svým koněm Harlekin K chybovala celkem čtyřikrát. K tomu si přidala dva trestné body za čas a byl z toho konečný výsledek 91.místo. (kompletní výsledková listina zde)
„Bohužel nepříliš nedařilo a ve výpravě nepanuje příliš dobrá nálada. Soutěž mladých jezdců byla pro nás poznamenaná velmi ošklivým pádem Bronislava Chudyby. Zaskočila nás naprostá nepřipravenost pořadatele a jeho neochota tuto událost řešit. Pořadatel odmítl přivolat sanitku, s tím, že tento problém se týká slovenské výpravy a ne jeho. Pořadatel navrhl, aby si slovenská výprava zařídila odvoz do nemocnice sama. Ta však v místě konání ME disponuje pouze přepravníky," komentovala situaci v holandském Hoofddorpu M. Crnková. Až po té byl dán slovenské ekipě k dispozici civilní osobní vůz, kterým jezdce po hrůzostrašném pádu odvezli v sedě do nemocnice. Večer byl na vlastní žádost B. Chudyba propuštěn s otřesem mozku a četnými pohmožděninami.
Jako druhá soutěž dne byla kvalifikace pro mladé jezdce, kde jak už jsme zmiňovali, zastoupení bohužel ČR nemá. I přesto za zmínku stojí výkon Alex Duffy s koněm Tampa z Irska (výsledková listina zde). V této soutěži se představilo 68 dvojic a opět nebyl parkur nejlehčí (viz. kurz zde), vzhledem k tomu, že se jel v první den soutěží. Postaral se o to domácí stavitel Rob Jansen.
Třetí a zároveň poslední soutěž dne byla rámcová, na 115 centimetrech a startovalo v ni pouze deset reprezentantů. (Výsledková listina zde )
Ve čtvrtek na reprezentanty čeká první kolo poháru národů, do kterého vybral vedoucí ekipy P. Doležal dle dosažených výsledků čtveřici v pořadí V. Krátká, M. Hažmuková, F. Doležal a N. Crnková.
Startovní listiny, plánky parkuru a výsledkové listiny naleznete zde
první informace z ME v článku Mládí reprezentuje na ME
Galerie
Kühner je šampionem Global Champions Tour 2024. V Rabatu triumfoval Aznar
Finálovou soutěž parkurové série Longines Global Champions Tour 2024 vyhrál v marockém Rabatu Španěl Eduardo Alvarez Aznar a celkově skončil těsně…
Prague Lions skončili v GCL 2024 pátí. Kvalifikace jim utekla o jeden bod
V marockém Rabatu v pátek vyvrcholila základní část parkurové série Global Champions League. Tým Prague Lions obsadil ve finále devátou příčku a o…