MČR skoky - děti a junioři Zduchovice 2010 AKTUÁLNĚ: 17:40 - Mezi juniory je již také jasno + VIDEO

13. 8. 2010 Lucie Hladová Autor fotek: Kateřina Návojová

AKTUALIZACE: 15. srpna 17:40 Mezi juniory je již také jasno // Napínavý boj družstev // Mezi dětmi bodovala Lucie Přikrylová // Večerní zábava bez koní... // Šest dvojic jde čistě dál... // Obhájí Lucie? // Severočeši, Severomoraváci a Karlovarští// Šest bezchybných! // Večerní program...// Obhájkyně ve vedení, obhájce chyboval - Mladší junioři startovali za deště // První kolo dětí// Dnes, 13. srpna, bylo zahájeno MČR 2010 – Skoky děti a junioři. Jako první byla na programu zahajovací soutěž - Stupňovaná obtížnost do 110 cm se žolíkem. Na kurzu pro 12- až 14leté děti od stavitele Jaroslava Šímy bylo osm překážek. Na start se postavilo 25 dvojic. Někteří soutěžící jsou ve své kategorii dětí tento rok již naposledy...

AKTUALIZACE: 15. srpna 17:40 Mezi juniory je již také jasno

Další, kdo se postavil na start, byli mladší junioři (kategorie A 14-16 let). Po včerejším druhém kole se s čistým kontem na start postavily pouze dvě dvojice. Domácí reprezentantka a vítězka loňského ročníku mezi dětmi Lucie Krulichová a Michael Mácha.

Kompletní videogalerii z MČR Zduchovice 2010 naleznete na inzertním serveru Equimarket.eu. Nenechte si utéci zejména kaskadérský kousek Lenky Vachutkové s Najdou.

Ze hry nebyli ani další startující, kteří v předchozích kolech nasbírali 4 a více trestných bodů. Důkazem je Petra Byrtusová, která v sedle Le Platon Jolanky nasbírala devět trestných bodů a účastnila se tak dekorování na místě pátém. Místo čtvrté patřilo dvojici Ivana Hronová a Timpex Ábránd, která celkem nasbírala 8 trestných bodů. O bronzovou medaili ji až v rozeskakování připravil Ondřej Šrámek v sedle Hela H Strojmotiv.

Na chybu Michaela Máchy odpověděla poslední startující Lucie Krulichová čtyřmi trestnými body a bylo tak jasné, že i o kov nejcennější se bude mezi těmito dvěma jezdci rozeskakovat. Z tohoto souboje vyšel lépe Michael Mácha bezchybným výkonem.

Do poslední soutěže nedělních klání letošního mistrovství ČR, soutěže stupně S, se postavilo 22 dvojic, aby bojovaly o mistrovský titul v kategorii starších juniorů (kat. B 17-18 let). Šest dvojic se na start postavilo s čistým kontem z předešlých kol.

Medaile rozdányJediná chyba připravila Honzu Zwingera v sedle El Pasa II o možnost bojovat o obhajobu loňského titulu v rozeskakování, kam postoupily s čistým kontem čtyři dvojice, a zbylo na něj tak místo páté. První v rozeskakování nastoupila Kristina Stonjeková v sedle klisny Vidina, která ale dvěma chybami o medaili přišla. Alžběta Vojtková a Garfield 2 měli více štěstí. Všechna břevna zůstala, což zaznamenalo jasný zisk medaile. Nakonec stříbrné.

Jakub Smrčka, tentokrát v sedle Salome 4, jednou chyboval a další dva trestné body získal za překročení stanoveného času. Jeho výsledek znamenal bronzovou příčku. Poslední na startu, zkušená z Velkých cen, Lenka Vachutková v sedle Korneta neponechala nic náhodě. S nulou a nejlepším časem si dojela pro titul Mistryně České republiky v kategorii starších juniorů.

AKTUALIZACE: 15. srpna 15:23 - Napínavý boj družstev

Do dvoukolové soutěže družstev nastoupilo devět týmů. Soutěž tradičně divácky velice zajímavá nabídla opravdu napínavou podívanou, protože tři týmy měly po dnešním kole 16 trestných bodů a bylo tedy jasné, že se bude rozeskakovat. Situaci ještě zdramatizovali poslední dva startující, Jan Zwinger a Jakub Smrčka, když zajeli čistě a jejich týmy tak měly po dvou kolech pouze osm trestných bodů.

Rozhodčí po poradě s vedoucími ekip rozhodli, že do rozeskakování nastoupí pouze jeden jezdec z každého týmu. V boji o bronz se na start jako první postavila jediná dívka v rozeskakování, Kristýna Nechanická v sedle Laury a startovala jako první. Zajela s přehledem čistě. Další bezchybný výsledek, ale s časem o 4 sekundy lepším předvedla dvojice reprezentující družstvo Severní Morava 2 - Ladislav Vachutka s Dárkem. Napětí stoupalo a publikum své favority velmi hlasitě podporovalo.

Třetí startující byla dvojice hájící barvy karlovarského kraje, Martin Štorkán a Extáze. I ti předvedli bezchybný výkon, svým časem 36,34 nestačili na Ladislava Vachutku, a bronzová medaile tak putovala na severní Moravu. Kam poputuje i medaile druhá již bylo jasné. O cennosti kovu mohl rozhodnout Honza Zwinger, když se s Limitem rozeskakoval o medaili nejcennější proti zástupci severočeské oblasti Jakubovi Smrčkovi v sedle Raphaela.

Za tým Severní Morava 1, který bojoval o obhajobu loňského mistrovského titulu, se vedoucí ekipy rozhodl postavit jezdce opravdu zkušeného. Ale ani zkušenost Honzovi ovoce nepřinesla a jednou chybou hodil rukavici Jakubu Smrčkovi. Ten již nemusel honit čas a klidnou jízdou na jistotu získal pro tým, který byl v loňském roce na místě třetím, zlatou medaili a mistrovský titul pro rok 2010.

AKTUALIZACE: 15. srpna 12:00 - Mezi dětmi bodovala Lucie Přikrylová

Lucie PřikrylováPo večerní párty, kdy se areál opět podařilo uklidnit do jedné hodiny ranní a to i přesto, že diskotéka zaujala mnoho účastníků, se zduchovický areál probudil do finálního dne. Dnes, v neděli 15. srpna, bylo první dnešní soutěží třetí kolo Mistrovské soutěže dětí, parkur stupně L**.

Pořadatelé se po poradě s vedoucími ekip a především sborem rozhodčích rozhodli soutěž zároveň otevřít, aby všichni jezdci, i ti, kterým se v předešlých dnech tolik nedařilo, měli možnost si ve Zduchovicích pořádně zazávodit.

Pro vítězství si v otevřené soutěži dojela dvojice Johanka Březinová a Zanglie. Druhé místo patřilo na parkuru, který sami jezdci hodnotili v porovnání s parkury, které jim stavitel Jan Šíma nachystal v předešlých dnech, jako složitý, Sabině Šuchové s klisnou Tara a třetí do cíle dojela Petra Boháčová v sedle Lambady.

Do 3. kola nastupovalo šest dvojic s čistým kontem, které si ale dnes ani jedna z dvojic neudržela. V mistrovské soutěži postoupily do rozeskakování čtyři dvojice s 4 trestnými body. Jako první startovala Nicola Grunthalová s Niagarou La Just, která udělala chybu na posledním skoku, a to ji odsunulo na bramborovou pozici, ale nepředbíhejme.

Druhou startující dvojicí byla Adéla Půlpánová s La Gabanou, která nechybovala a svým časem 38,99 nasadila posledním dvěma soupeřkám laťku hodně vysoko. Daniela Rothová zajela čistě, ale její čas 40,54 na předešlou dvojici nestačil. Medaile měly ale obě jezdkyně již jisté, o tom jaké, již mohla rozhodnout pouze poslední startující Lucie Přikrylová v sedle Leony 4. „Tak když se na ten parkur dnes koukám, uznávám, že nás včera pan stavitel šetřil," komentovala značně nervózní jezdkyně krátce před zahájením soutěže. Ve výsledku pak předvedla trochu riskantní, ale přesvědčivou jízdu s čistým kontem a do cíle dojela s fantastickým časem 34,51. Stala se tak Mistryní ČR v kategorii dětí pro letošní rok. Na vítězku samozřejmě krom krátkého rozhovoru, který můžete shlédnout ve videu pod článkem, čekala i tradiční koupel, tu si Lucka odbyla za pomoci Honzy Zwingera a dalších aktivních jezdců v nádrži zdejších dobrovolných hasičů.

Hasiči, stejně jako například tanečnice či břišní tanečníci z Pardubicka, jež se představili včera při zahájení diskotéky, vyplňovali skvěle doprovodný program během závodů.

 

Kompletní výsledkové listiny naleznete pod článkem, fotografie Vám přineseme v nejbližších dnech.

Videa najdete nejen zde pod článkem,ale také na Equimarket.eu

Když jde o vítězství...AKTUALIZACE: 14. srpna 21:30 - Večerní zábava bez koní...

Na závěr dne se uskutečnilo tradiční fotbalové utkání. Podařilo se sestavit dvě družstva, tedy Čechy a Morava. Výsledek zápasu zněl 5:1 pro Čechy a na penalty bojovali obdobně s výsledkem 5:4. Nyní se chystá další diskotéka opět pod taktovkou H. Matušky, která včera sklidila obrovský úspěch...

Více již napoví fotografie pod článkem.

 

 

AKTUALIZACE: 14. srpna 19:50 - Šest dvojic jde čistě dál...

Jan ZwingerPrávě se v areálu ve Zduchovicích dojela poslední soutěž dne, tedy 2. kolo pro starší juniory věkové kategorie 17-18 let, na které čekal parkur S**. Poprvé jsme během letošního MČR viděli na trase parkuru trojskok. Ten se skládal ze dvou oxerů a kolmého skoku uprostřed. Byl postaven před tribunami a i on měl na svědomí několik chyb.

Nejen publikum bylo zvědavé, jak naloží Jan Šíma s tolika bezchybnými jezdci po prvním kole - zda zamíchá pořadím v kole druhém, nebo si nechá nejtěžší parkur do finále. První jezdci, kteří byli zatíženi mnoha trestnými body již z prvního kola, měli na parkuru velké problémy a čísla jejich trestných bodů byla skutečně vysoká. Těch však bylo málo, neboť z 31 startujících byla většina dvojic bezchybná nebo s jednou chybou.

Na pracovišti nejvíce řešená byla distance hned zkraje, tedy 1 a 2. Začínalo se kolmým skokem, trasa pokračovala triplbarem. Mnoho jezdců chybovalo na prvním či posledním skoku, oba byly kolmé. Celkem šesti jezdcům se podařilo dojet i druhé kolo bezchybně a jsou na průběžně prvním místě. Jsou to jezdci Alžběta Vojtková (Garfield), Kristina Stonjeková (Vidina 1), Jan Zwinger (El Paso II), Lenka Vachutková (Kornet), Jakub Smrčka (Salome) a Laura Staňková (Dover).

Lenka Vachutková - Kornet„Mikro měl jít včera čistě, dneska šel suprově. Ale Garfield má čisté kolo na dvou kolech, tak beru samozřejmě jeho," prohlásila Alžběta Vojtková. „Byla jsem si jistá, že na prvním skoku v trojskoku jsem měla chybu. Ta kobyla mě zachránila," řekla Kristina Stonjeková. I trenérovi lehce zatrnulo, když v odvážnějším tempu mířila na trojskok. Jinak však předvedla pěknou jízdu. Velmi pěkně jela i Alžběta Vojtková. Naopak ne příliš plynulou, avšak bezchybnou jízdu předvedl Jakub Smrčka. O pobavení diváků se v závěru soutěže postarala Lenka Vachutková s koněm Najdy. Ta se po nevydařeném nájezdu a skočení skoku 4A ocitla mimo rovnováhu a chtěla seskočit. Jiného názoru byl její kůň. Dopadlo to tak, že jezdkyně seskočila před skokem 4B, avšak kůň si ho sám skočil - a velmi elegantně. Získala tak od publika velký potlesk.

Dalo by se tak říci, že soutěž má příjemný průběh a po dalším kole je bezchybných výsledků podstatně méně. A je již jedno, zda to má na svědomí parkur či nervy, které u některých pracovaly ve větší míře. Celkem pět jezdců dnes startovalo se dvěma koňmi, půl hodinu po startu měli dát vědět, s kterým koněm půjdou. A opět se řešil problém a muselo se odpouštět. Jan Zwinger osobně a Alžběta Vojtková v zastoupení byli na věži rozhodčích téměř ihned po skončení soutěže. Další tři jezdci se však museli vyvolávat, a to ne jednou. A i čas se musel posunout. Pro jezdce zřejmě nic neznamená, že by třeba nemuseli ve třetím kole startovat. Bohužel až příliš spoléhají, že to nějak projde.

 

Celkem deseti lidem, kteří bodovali v mistrovské soutěži, se podařilo dojet bezchybně. Nejvíce trestných bodů jsme na parkuru viděli 24, nebereme - li v úvahu ty, kteří byli vyloučeni.

AKTUALIZACE: 14. srpna 15:55 - Obhájí Lucie?

Zduchovický areál má divácky velmi oblíbenou a poměrně dramatickou soutěž již za sebou. Na dalším programu dne byla soutěž pro mladší juniory 14-16 let na parkuru stupně L**. Do mistrovské soutěže se nahlásilo 28 dvojic, soutěž otevřenou absolvovalo 17 soutěžících. Čekalo se na výkony především osmi jezdců, kteří si z prvního kola přinesli čisté konto. Bezchybných výkonů bylo málo, ale nějaké byly. Avšak pouze dva jezdci dokázali bezchybný výsledek zopakovat.

Lucie Krulichová - NikolaPři startu Lucie Krulichové s valachem Nikola 10 to vypadalo, že se k ní ještě několik jezdců se stejným výkonem přidá, jela jako druhá z bezchybných. Avšak žádná další dvojice kromě Michaela Máchy a Chvály se do cíle bez trestného bodu nedostala. Zůstala tak pouze dvojice jezdců, která postupuje do třetího kola bezchybně. Oba mají na kontě již nějakou medaili z kategorie dětí. A právě Lucie Krulichová s Nikolou zde obhajuje loňské prvenství v kategorii dětí. A má k tomu výborně našlápnuto, Nikola se opět dostal do formy.

Na parkuru se jako poslední skok objevil vodní příkop. Na něm skončila pouze jedna dvojice Alexandra Berková a RA. Po bezchybném překonání všech překážek do závěrečného skoku se přes příkop nedostali. Opět. Stejná dvojice ho nepřekonala již v zahajovacím skákání. Chyb se na něm pár udělalo, ale nikdo jiný již kvůli vodě vyloučen nebyl. Snad nejvíce se chybovalo na dvojskocích, které byly na trati dva. Byla zde také distance do prudkého oblouku, avšak na ní chybovalo málo lidí, byť odskoky nevycházely zcela ideálně.

Budeme tak čekat, zda vedoucí jezdci budou chybovat, či ne. V závěsu za nimi je plno dvojic, které mají pouze jednu chybu. Většina z nich dokončila právě první kolo s chybou a nyní jely čistě. Bude to napínavý boj minimálně o bronz. Uvidíme, jak budou pracovat zítra nervy a jak těžký kurz připraví stavitel Jan Šíma.

AKTUALIZACE: 14. srpna 14:30 - Severočeši, Severomoraváci a Karlovarští

Ladislav Vachutka - DárekV soutěži družstev se představilo 9 týmů, pořadí družstev bylo dle včerejšího losování zástupců týmů na technické poradě. Skoky na parkuru byly zachovány, dva se skákaly z druhé strany. Jinak byly skoky stejné, jako v soutěži družstev, avšak skákaly se v jiném pořadí. A oproti dětem byl parkur o něco lehčí. Nejtěžší byla distance před tribunou. Jednalo se o dvojskok a čtyři cvalové skoky, poté stál kolmý skok. Byla to trochu kratší vzdálenost a hodně se zde chybovalo.

Všechna družstva nastupovala ve čtyřech a tak se škrtal nejhorší výsledek ve všech družstvech. Rozhodující jízdy nejlepších družstev zajeli až poslední jezdci. O bezchybném výkonu družstev tak v karlovarském družstvu rozhodla Martina Benešová na Bacardi. Družstvo se skvěle vyrovnalo i s první startovní pozicí. Dalším bezchybným družstvem bylo díky poslednímu jezdci Ladislavu Vachutkovi s Dárkem družstvo severní Moravy. Třetí bezchybné družstvo po prvním kole dojelo severočeské, finišmanem byl Jakub Smrčka na Raphael, který si bezchybnou jízdu v čase doslova vydřel. Zítra tak čeká na jezdce po dnešním L* parkur o hvězdu těžší, tedy L**, který bude finálový. Tato soutěž se jela pouze jako mistrovská, otevřená se nejela.

AKTUALIZACE: 14. srpna 11:30 - Šest bezchybných!

Lucie Přikrylová - Leona 4Po včerejší párty, která sklidila obrovský úspěch nejen u jezdců - a to se povedlo areál uklidnit dle plánu včas, se ranní Zduchovice naplnily pochybami, zda není kurz parkuru pro děti příliš náročný. Na start druhého kola se postavilo 24 dětí, které soutěžily v druhém kole parkuru stupně L*. Po prvním kole bylo 13 bezchybných dvojic a bylo třeba startovní pole nějak roztřídit. Soutěž bohužel nezačala dobře, první dvě dvojice nedokončily...

To podpořilo obavy o obtížnosti, avšak čím více se blížilo k jezdcům, kteří zajeli v prvním kole lépe, výkony se zlepšovaly. První velmi pěkný výkon předvedla Marie Hrudková s Queren, která chybovala pouze lehce na zdi. Ihned po ní jsme slyšeli dnes první hraní hudby po dojezdu díky bezchybné Adéle Půlpánové s Chantal 2. Ta měla na zisku celkem 4 trestné body z kola prvního, avšak jezdkyni to nijak trápit nemuselo, neboť měla ještě jednoho koně na startu, bezchybnou La Gabanu.

Tina Šalková - Fatima 7Z jezdců, kteří měli chyby na kontě z prvního kola, dokončila bezchybně ještě Lucie Přikrylová s Cartier, které patřilo v otevřené soutěži konečné první místo. Poté se již postavily na start děti, které dokončily první kolo bez trestných bodů. První dvojitou nulu předvedla Tina Šalková s Fatimou 7, která předvedla pěknou a plynulou jízdu ještě s rezervou. Její jezdecké schopnosti se velmi zlepšily, za což byla pochválena i od rozhodčích.

Následovalo jí ještě pět jezdkyň a jezdců, takže po druhém kole se na průběžně prvním místě usídlilo šest dvojic. Spíše tak patří stavitelovi parkuru Janu Šímovi pochvala, že dobře odhadl vysokou úroveň zde startujících dětí. „Ve výsledku mohlo být více čistých nul, ale je to na MČR, hrají tedy roli dost nervy. I přes obavy u mě moc lidí nebylo, trenéři měli pouze obavy s nájezdem do kombinace." Jan Šíma pak nejen od trenérů získal po dojezdu pochvalu. Bude se v tomto duchu snažit pokračovat dál.

„Jako první jsem si šla s Leonou prohlédnout skok 5, na kterém skončilo několik dvojic. Chtěla jsem mít jistotu, že se nebude bát. Poté nemá ráda modrou barvu, o to víc jsem ráda, že se neskáče voda. Dnes mi na parkuru pomohla, takže jdu do třetího kola bezchybně." Řekla Lucie Přikrylová. Ta včera po 3., 4. a 5. místě zalitovala, že nemá 1. a 2. místo. To se jí dnes v otevřené soutěži podařilo a s Leonou skončila druhá.

Bezchybně dokončila i Daniela Rothová, která si včera přála, aby došla bezchybně. To se jí podařilo a dokončila v otevřené soutěži na třetím místě.

V 2. kole MČR dětí zajel parkur s čistým kontem a nejlepším časem Michal Hyka a Goltara...

Michal Hyka - Goltara

Škoda jen některých jezdců, kteří i přes ostré udidlo nedokážou na MČR své koně ovládat alespoň trochu v mezích a ne jim rvát v hubě v každém obratu a především po dokončení parkuru.

AKTUALIZACE: 13. srpna 23:00 - Večerní program...

Schůze...Krátce po sedmé hodině se sešli zástupci ekip s pořadatelem Ing. Ladislavem Krulichem, velmi důležitou složkou organizačního týmu Barborou Liškovou, prezidentem ČJF Jaroslavem Pecháčkem a hlavním komisařem Janem Metelkou. Popovídali si o průběhu a organizaci závodů jako celku. Na téma přišel nejen noční klid, který je vyhlášen krátce po ukončení diskotéky v podání skvělého moderátora celých závodů Jana Matušky. Ve 24 hodin by tak měl být především v prostoru kolem kamionů klid. Pochopitelně, a to nejen zde ve Zduchovicích, dělá podstatný problém alkohol, který si jezdci, ošetřovatelé atd. dovezou a konzumují právě v těchto místech. Mezi dětmi se najdou i takové, které chtějí klid a poté si chodí stěžovat rozhodčím.

Do diskuze přišel také systém nového portálu Zavody-zduchovice.cz a to hlavně systém online přihlášek, který se zdál některým účastníkům nepřehledný. Hlavní prosbou na změnu či vysvětlení bylo přihlašování do daných soutěží, aby člověk mohl v jiném okně vidět, která soutěž má jaké číslo.

„Pravidla jsou pouze jedna a měli byste je všichni dobře znát." zopakoval Ing. Jaroslav Pecháček

Po uvítání účastníků ředitelem závodů Ing. Ladislavem Krulichem na letošním MČR a uvedení některých pravidel se ke slovu dostal také komisař dohlížející na kolbiště (FEI Steward) Jan Metelka. Ten zopakoval jasná pravidla, jako třeba zákaz kouření ve stájích či problematiku hrubého zacházením s koněm - tedy např. použití biče na kolbišti. Závěrem zopakoval Ing. Jaroslav Pecháček: „Pravidla jsou pouze jedna a měli byste je všichni dobře znát." Posléze upozornil vedoucí ekip, že je třeba chodit na prohlídku parkuru v korektním oblečení, vyjma nepovinného saka a helmy. „U dětí vše začíná, je potřeba je to naučit od mala."

Během schůze se především splnil hlavní cíl, a to vylosování družstev. Organizátoři neopomněli ani na jmenování vlajkonošů, kteří několik minut po schůzi předvedli svou ekipu ve slavnostním zahájení Mistrovství České republiky dětí a juniorů v parkurovém skákání. Nutno podotknout, že toto zahájení má své kouzlo, a to nejen v disciplinovanosti ekip, ale také v komentáři moderátora J. Matušky i Ing. L. Krulicha. Došlo k představení jednotlivých jezdců dle krajů, kteří pak následně složili slib. Po nástupu všech jezdců před tribuny zazněla státní hymna. Posléze celý průvod odvedl domácí, velmi úspěšný jezdec, Jaroslav Jindra.

Slavnostní nástup...

Ihned po nástupu a uvítání všech přítomných se začal řešit dlouhodobý problém všech závodů - prezentace jezdců. Ta ač měla být ukončena půl hodiny po poslední soutěži, trvala až do 9 hodin. Jen díky vstřícnému organizačnímu týmu v čele s Daliborem Prokopem, zpracovatelem výsledků, byli hříšníci dohlášeni a mohou tak zítra startovat. Jezdci by si však měli dávat větší pozor a pochopit, že obměkčovat rozhodčí nepůjde donekonečna. Sami je tak přivádějí na cestu, že by prostě jezdci měli smůlu a nestartovali. Což by zrovna zde znamenalo čtyři ukončené mistrovské soutěže po prvním kole, přestože jezdci figurovali na předních místech.

Nyní program pokračuje pod taktovkou showmana Jana Matušky :o)...

Showman Jan Matuška

AKTUALIZACE: 13.srpna 22:00 - Obhájkyně ve vedení, obhájce chyboval

 

V poslední soutěži dne, mistrovské soutěži pro starší juniory, se potkali dva obhájci titulu. Loni v kategorii 17-18 let vyhrál Jan Zwinger se Sisi 5, který nastupoval i nyní. V soutěži startovala i loňská vítězka mladší kategorie, tedy juniorů 14-16 let, Kristina Stonjeková s Vidinou 1. Jan Zwinger měl na startu celkem tři koně, zahajoval s Limitem 5 za jednu chybu. Jistotu bezchybného konta si zajistil s koněm El Paso II, ale stále věřil nejvíc Sisi, se kterou loni vyhrál. Avšak po shození poslední překážky kurzu parkuru bylo po nadějích čistého výsledku. Naopak Kristina Stonjeková se s postupem do obtížnější kategorie vyrovnala na výbornou.

Kristina Stonjeková - Vidina 1Parkur stupně L** stavitele J. Šímy dokázala projít bez trestných bodů a obsadila průběžně první pozici. „Byla jsem hodně nervózní, jsem ráda, že jsem to zvládla. Když jsem loni nastupovala do třetího kola a měla čisté konto, nebylo to tak hrozné. I loni bylo první kolo pro mě nejhorší. Člověk chce dobře začít, pak se to nějak vyvine. Zrovna ráno jsem si říkala, co bych bez Vidiny dělala. Nemám na rozdíl od některých jezdců možnost startu s více koňmi, musím se spoléhat pouze na ni. Ale ona je výborná. A letos mi přijde, že konečně dospívá. Je desetiletá. Dívá se na závodech kolem sebe takovým moudrým pohledem." Dvojice tak po úspěšné sezoně, kdy nasbíraly téměř každým startem vítězství, skvěle nakročila k dobrému výsledku i na MČR.

Parkur byl opět plný distancí. Celkem jsme v něm viděli tři pády, z toho dva byly na kombinaci 4A, 4B, která následovala po kolmém skoku do lehkého oblouku. Mnoho chyb se opět vyskytlo na posledním skoku. Opět následoval po delší distanci. Viděli jsme však na tomto parkur nejvíce bezchybných dvojic. Celkem 18 dvojic v mistrovské soutěži dokončilo bezchybně. Můžeme tak doufat, že druhé kolo bude náročnější a o to více bude v neděli závod napínavější. Ani s časem nebyly nejmenší problémy. Otevřené soutěže se zúčastnilo 13 dvojic. Vítězem se stal Jan Zwinger právě na El Paso II před Kristinou Stonjekovou. Třetí skončila v otevřené soutěži Veronika Mrázková s koněm La Legion. Vůbec nejrychlejší čas předvedla Christine Klímová na Quattro´s La, avšak její konto bylo zatíženo jednou chybou.

 

AKTUALIZACE: 13. srpna 18:00 - Mladší junioři startovali za deště

Jakub Petrus - FernetCelkem 37 dvojic se postavilo na start mistrovské a otevřené soutěže pro účastníky tohoto MČR. Parkur byl úrovně L** a stavitel parkuru Jaroslav Šíma připravil pro jezdce obtížnější parkur. Na trase se nacházely dva dvojskoky a plno kombinací, včetně záludné poslední. Na posledních skocích kolmý skok - oxer na 6-7 cvalových skoků chybovalo mnoho dvojic, mnohdy to byly zmařené naděje po jinak bezchybném parkuru.

Obtížnou překážkou zde byl i čas, což opět souviselo s kombinacemi. Jezdci měli problémy stihnout dojet v časovém limitu, případně projet v klidu a po celou dobu v tempu. Pěknou a plynulou jízdu předvedla například Karolína Hájková s Rozárkou. Našlo se totiž mnoho dvojic, které v obratech šly až příliš rychle, načež před skokem tempo téměř ztratily. Problémem některých dvojic bylo i neustálé se otáčení po doskoku, zda shodili či ne.

V parkuru jsme tak nakonec viděli méně čistých parkurů, než toho bylo u dětí. S čistým štítem tak do druhého kola nastupuje 11 dvojic. Nejrychlejší dvojicí byl Jakub Petrus a Fernet, kteří zvítězili v otevřené soutěži. V ní se představilo 20 jezdců. Jejich čas byl však o 2 vteřiny lepší než všech ostatních startujících.

V průběhu parkuru se přes Zduchovice přehnala rychlá a nakonec poměrně malá (i když to tak původně nevypadalo) průtrž mračen. Po silnějším dešti však po skončení soutěže opět vysvitlo slunko a zdá se, že další déšť dnes již nepřijde. Povrchu to nijak neuškodilo, stále se ještě musí kropit. Pořadatelé se lehce opozdili oproti plánovaným startům soutěže, avšak stále to vypadá na slušný konec dnešního dne.

Lucie Krulichová - Nikola

Ondřej Šrámek - Andy H

AKTUALIZACE: 13. srpna 16:39 - První kolo dětí

Jako první se do mistrovské soutěže postavily děti. Parkur měly postavený na úrovni ZL. Celkem se jich na startu sešlo 31, z toho šlo pouze mistrovskou soutěž 16 jezdců a tři jezdci šli pouze otevřenou soutěž. To byl právě případ Ondřeje Šrámka, který s Andy H Strojmotiv zvítězil. Odsunul tak z první pozice loňského mistra mezi dětmi Miloše Chlandu s Dellou. Jezdec si tak po prvním místě ze zahajovací soutěže s Likorou odnesl nyní místo druhé. S Likorou jedenkrát chyboval, stejně jako většina dekorovaných dvojic ze zahajovací soutěže. Třetí se umístil Jiří Tměj na již 18letém valachu Labe James CaC Leasing. I přes vysoký věk je Della ještě o rok starší. Nejsou to jediní koně, které si pamatujeme třeba s jinými jezdci a nyní chodí s dětmi soutěže nižší.

Daniela RothováVětšina koní je zkušených, což dětem samozřejmě pomáhá. Přesto jsou mezi jezdci vcelku velké jezdecké rozdíly. Někteří mají stále z poníků zafixovaný pouze pohyb vpřed s tím, že koník si to nějak vyřeší. Čtveřici dětí, které reprezentovaly ČR na ME, se podařilo přejít kurz bezchybně, přestože v případě Adély Půlpánové i Lucie Přikrylové se jednalo pouze o jedno čisté konto ze tří koní. Avšak s těmi, kteří byli na Evropě, jely bezchybně.

Čtvrté místo patřilo Daniele Rothové s Carinou 3, což je dnešní oslavenkyně narozenin. Po bezchybném výkonu se umístila na děleném prvním místě v mistrovské soutěži, společně s dalšími 12 jezdci. Uvidí se zítra, jak budou nervy pracovat a kolik lidí se dostane i před druhé kolo bezchybně. Zítra čeká děti taktéž parkur stupně ZL, finálový v neděli bude o 10 cm vyšší, bude stát na úrovni L. „Na mistrovství České republiky jsem vůbec poprvé. S koníkem jezdím kolem tří let. Nervózní příliš nejsem, po prvním kole mámradost z čistého konta. Akorát se obávám nedělního parkuru na úrovni L. Spokojena budu, pokud pojedu bezchybně."

 

AKTUALIZACE: 13.srpna 15:00 - Zahajovací soutěže

Lucie Přikrylová - Leona 4Jednou z nich je také Lucie Přikrylová, jezdkyně, která má za sebou dva starty na ME. Do Zduchovic si přivezla své tři koně, a to Cartiera, Leonu a Eni. Se všemi šla úspěšně zahajovací skákání a v dobrém čase se umístila na 3. až 5. příčce. „Koně doma pracují dvakrát denně, tak se nemusím obávat toho, že by byli unavení. Sice to tady znají, ale je podle mě lepší, aby si zvykli teď a ne až při prvním kole. Ještě nevím jistě, koho vezmu. Nejlepším koněm je Leona, ta je i starší (9 let), a tak bych si ji ráda vzala do finále jednotlivců. Do soutěže družstev bych ráda Cartiera. Ale uvidí se, jak se bude dařit, kolik bude trestných bodů. Podle toho se definitivně rozhodnu."

Letošní sezonu se jezdkyně věnovala zahraničním závodům, tedy cílená příprava na vrchol sezony, ME. Hodně mezinárodních závodů se totiž bohužel časově kryje s Velkými cenami a jezdci moc nemají na výběr. Pro přípravu na ME je třeba jezdit do zahraničí.

Miloš ChlandaJak jsme výše zmínili, je to poslední rok pro jezdkyni v kategorii dětí. A co plány dál? „Pokud to půjde, ráda bych příští rok i na Evropu v kategorii juniorů. Ale bude to těžké. Leona by to však měla zvládnout, šla jsem s ní u nás soutěže S. Zatím ST absolvovat nemůžu, tak uvidíme. Možná vyjde koupě nového koně, poblíž Francie. Jedná se o dvanáctiletého koně a jezdí ho podobně stará jezdkyně. Chodí tam S, tedy naši úroveň T."
Druhou příčku zahajovací soutěže ve Zduchovicích obsadila po své čisté jízdě Michaela Miňovská a Quinea 1.
Velmi pěknou, plynulou a především svižnou jízdu ukázal jeden z favoritů, loni stříbrný Miloš Chlanda, s Likorou, který tak v první soutěži dne zvítězil. Loni bral stříbro za výkon s koněm Della, kterou zde má taktéž.

Druhou soutěží dne bylo taktéž zahajovací skákání. Pro mladší juniory 14-16 let a jezdce, startující v družstvech, bylo připraveno taktéž 8 skoků. Po dokončení parkuru pak měli jezdci možnost si skočit vodní příkop, celkem na něj měli dva možné pokusy. Děti si tuto možnost neužily, neboť v žádném ze svých kol vodu nemají. Mladší junioři mají vodní příkop v jednom kole, starší junioři pak v kolech dvou. Většina juniorů neměla s vodou problémy, avšak našly se i dvojice, které tento skok nepřekonaly.

Karolína Hájková a Rozárka na vodním příkopu

U juniorů jsme mnohem víc oproti dětem viděli neskočení všech skoků. Mnoho jezdců volilo dráhu o pěti až šesti skocích a většinou jízdu zakončili žolíkem. Byli tak samozřejmě dle regulí soutěže vyloučeni, ale pošetřili své koně do následujících mistrovských kol. Nejlepší výsledek v soutěži předvedla Zdeňka Vávrová s koněm Meidlinger´s Lavinia. Ta startovala jako předposlední, celkem se v soutěži představila se třemi koňmi.

I zahajovací soutěž pro starší juniory, tedy jezdce 17-18 let, proběhla povětšinou bez problémů. Na trase měli jezdci 10 skoků, avšak opět většina z nich volila kratší trasu. Po dokončení parkuru bylo opět možné skočit vodní příkop, čehož většina jezdců využila.

Nejlepší výkon podali loňští a stále ještě úřadující mistři v této kategorii, Jan Zwinger a Sisi 5. Stejný jezdec se umístil i na třetím místě, tentokrát s Limit 5. Mezi ně se dostala rychlou jízdou Lenka Vachutková s koněm Najdy.

Po dekorování se areál připravuje na první kola dětí a juniorů.

Kompletní výsledkové listiny naleznete pod článkem.

Pod článkem naleznete také videa vítězů, které vám přináší server Equimarket.eu. Ten také vždy večer po skončení soutěží přinese videa dalších soutěžících...

 

Podobné články
iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…

ČTK České noviny

Praha - Parkurovou Super Grand Prix v pražské O2 areně vyhrál Daniel Deusser s koněm Scuderia 1918 Tobago Z. Blízko k triumfu ve vrcholné…