Jarní veřejný trénink v Koldíně

18. 4. 2004 Milan Plundra

V sobotu, 10. dubna, proběhl v Koldíně u Chocně veřejný trénink, který měl na programu parkurové soutěže od 60 cm do 110 cm včetně soutěží pony a terénního parkuru stupně „Z“. Stavitelem nebyl nikdo jiný, než pan Kusý. Komentování se ujal pan Jílek.

Celý den byl doprovázen krásným počasím a neuvěřitelným celkovým počtem startujících, který se pohyboval okolo čísla 200 a zapříčinil, že se terénní parkur jel až ve 20 hodin. Z tohoto důvodu se ozývaly kritické hlasy na adresu pořadatele, že měl soutěže rozdělit na dva dny, např. první den pro pony a děti a druhý den pro velké koně, nebo zahájit trénink dříve. Terénní parkur byl tím ochuzen o některé jezdce, kteří raději své koně ze soutěže přímo škrtli nebo je přehlásili do soutěží dřívějších. Zázemí, které Zámečníkova farma v Koldíně nabídla, však tuto situaci kompenzovalo. Trénink proběhl na dobrém povrchu, parkur byl korektně postaven a pro diváky i soutěžící bylo zajištěno dostatečné a dobré občerstvení.

Soutěž č. 1 (parkur do 60 cm) měla přes 40 startujících a trvala více jak 3 hodiny. Jezdci měli možnost si po 10ti startujících opracovat koně v kolbišti a skočit si některé zkušební skoky a teprve potom následoval samotný parkur. Hodnocení probíhalo jako v klasických soutěžích a tak polovina dvojic s čistým kontem postupovala do rozeskakování, kde kromě bezchybného výkonu rozhodoval čas. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o klasické závody, bylo dovoleno parkur dokončit i přes pád jezdce nebo trojí neposlušnost. Na závěr byly dekorovány zvlášť děti na ponících, kterých bylo opravdu hodně a zvlášť jezdci na velkých koních.

Parkur pony do 60 cm:

Umístění Jezdec Kůň Stáj
1. Štěpanovská E. Dollom Hit Lady Stáj Štěpanovský
2. Štěpanovská E. Gold Cliff Stáj Štěpanovský
3. Kupcová P. Giom Stáj Kupec
4. Řeháková A. Lupínek Stáj Apolenka
5. Kotyzová K. Nick Stáj Adam

Parkur v. koně do 60 cm:

Umístění Jezdec Kůň Stáj
1. Müller J. Jesmina JK Závrš
2. Müllerová K. Kinosbaba JK Závrš
3. Heřmánková D. Rubel JK Polička
4. Hladíková M. Nšoči  
5. Müllerová K. Markus JK Závrš

60 koní se objevilo na startu druhé soutěže (parkuru do 80 cm), kde se z časových důvodů po bezchybném výkonu pokračovalo v rozeskakování na některých nezvýšených překážkách základního kola parkuru. Bezchybný výkon i s rozeskakováním předvedlo opět velké množství dvojic, proto kdo chtěl dosáhnout na přední pozice, musel nasadit ostřejší tempo. Hodnocení bylo rozděleno opět na pony a velké koně.

Parkur pony do 80 cm:

Umístění Jezdec Kůň Stáj
1. Příhoda M. Safír JK PAM Vlčkovice
2. Příhodová V. Miss Calibrum JK PAM Vlčkovice
3. Kupcová P. Giom Stáj Kupec
4. Kotyzová K. Nick Stáj Adam
5. Hobzová p. Bára JS Hubert Přítoky

Parkur v. koně do 80 cm:

Umístění Jezdec Kůň Stáj
1. Chvalová M. Pamela JK Polička
2. Šedivá I. Rokytka JK Jurášek
3. Šitina J. Dior Fauna Černíkovice
4. Šedivá I. Rosa JK Jurášek
5. Chvalová M. Verzajka JK Polička

V soutěži 3. a 4. nastoupilo 50 a 30 dvojic, přičemž čistých výkonů ubývalo. Praktikoval se stejný způsob rozeskakování, jako v předešlé soutěži, tedy na nezvýšených překážkách. Parkur do 110 cm zajely čistě včetně rozeskakování pouze čtyři dvojice z třiceti.

Parkur do 100 cm:

Umístění Jezdec Kůň Stáj
1. Chvalová M. Pamela JK Polička
2. Růžičková I. Vesna Fauna Černíkovice
3. Remtová Z. Libero Laba - 2 JS Plundra
4. Falta R. Korina JPS Borovinka
5. Šitina J. Dior Fauna Černíkovice

Parkur do 110 cm:

Umístění Jezdec Kůň Stáj
1. Vincenz O. Lena Stáj Cilka
2. Růžičková I. Vesna Fauna Černíkovice
3. Skřivanová Labe Jeff Stáj Manon
4. Remtová Z. Libero Laba - 2 JS Plundra
5. Alinče J. Bentley Equus Slatiňany

Pro diváky atraktivní terénní parkur viděli už jen ti nejodhodlanější, kteří vydrželi až dokonce. Na start se postavilo přes deset jezdců i za "snížené viditelnosti" ho dokončili všichni. Zvítězil domácí Martin Majvald s Arcadem.

Terenní parkur stupně"Z":

Umístění Jezdec Kůň Stáj
1. Majvald M. Arkado JK Polička
2. Šedivá I. Rokytka JK Jurášek
3. Majvald M. Kansonetta JK Polička
4. Kašková J. Mikuláš JK J+M Letohrad
5. Chválová M. Versajka JK Polička
Podobné články

Jen necelé dva týdny po zakončení parkurové Global Champions 2022 jsou známy termíny a místa konání dalšího ročníku. Ten nabídne jednu zbrusu novou…

iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…