„Help už není tolik opatrný,“ říká úřadující mistr ČR Jiří Papoušek

13. 7. 2010 Lucie Hladová

Mistrem ČR se po napínavém boji stal v roce 2009 v Ptýrově právě Jiří Papoušek v sedle koně Help, který jako jediný dokončil parkur bez chyby. Letos se MČR v parkurovém skákání přesunulo do Martinic, kde areál ještě před touto událostí stihli upravit. J. Papoušek si areál pochvaluje a na závody se těší. Jak ale sám říká, na to, jestli s Helpem úspěch z loňska zopakuje, si budeme muset ještě počkat.

Jiří Papoušek a HelpStejně jako lidé i koně se časem mění. Změna je patrná i u devítiletého Helpa: „Řekl bych, že už není tolik opatrný a není v takové formě, jako v loňském roce. Jinak se domnívám, že se trošku zklidnil v hlavě," komentoval Jiří Papoušek. Helpa, českého teplokrevníka po Papillion 59/446 z matky Heda po Karneol Jičínský, připravuje teprve druhým rokem. Většinu ze svých dvaceti koní připravuje Jiří Papoušek pouze přes sezónu.

Do pátečních zahajovacích soutěží zbývá už jen pár dní, Help naposledy skákal v pondělí. „Předtím trošku odpočíval a chodil do terénu," poodkryl trénink úřadující mistr. Do areálu s koňmi dorazí ve čtvrtek.

V loňském roce se J. Papouškovi dařilo v Ptýrově, a to nejen na MČR, ale před tím i na Velké ceně. Změny kolbiště se nebojí: „Areál na Ptýrově je výborný, ale i zde v Martinicích jsou, po úpravě kolbiště, podmínky pro MČR ideální. Díky novému opracovišti došlo ke zvětšení kolbiště. Celý areál to tak pozvedlo na velmi vysokou úroveň. Opracoviště je nyní dostačující, jak velikostí, tak povrchem," hodnotil J. Papoušek s nadšením.

Hodně diskutovanou záležitostí v Martinicích je však skokový materiál. Hodně debat proběhlo na téma háky, překážky atd. Háky jsou mělké a některé překážky lehké. „Myslím, že s háky by se na mistrovství mělo něco udělat, protože tady v Čechách nemáme tolik kvalitních koní, aby 2-3 dvojice šly všechna kola čistě, to zde není možné. Prostě to padá," a tak je J. Papoušek zastáncem hlubších háků, aby parkur nebyl tak težký.

A s jakým výsledkem bude úřadující mistr spokojen? „Nepočítám výsledek, chtěl bych být do pátého místa,"

Sehnat v dnešní době dobrého trenéra se zkušenostmi, který by měl čas, dá zabrat. Pro každého jsou výsledy rozhodujícím faktorem. Titul mistra republiky je tedy velkým lákadlem. Jiří Papoušek nám ale prozradil, že věnovat se pouze tréninku nehodlá, a tak se i nadále můžeme těšit na jeho výkony v sedle: „Nechci se zabývat pouze trénováním jezdců. Trénuju jen ty blízké lidi kolem sebe. Úplně živit se tím, alespoň prozatím, nechci."

Nové opracoviště v Martinicích

Podobné články
iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…

ČTK České noviny

Praha - Parkurovou Super Grand Prix v pražské O2 areně vyhrál Daniel Deusser s koněm Scuderia 1918 Tobago Z. Blízko k triumfu ve vrcholné…