Finále ČSP - Frenštát 2010

28. 9. 2010 Kateřina Návojová Autor fotek: Návojová Kateřina

Již potřetí se areál ve Frenštátu pod Radhoštěm zhostil role pořadatele při vyvrcholení Českého skokového poháru a DaJ Cupu. O finálových místech rozhodovalo ještě sobotní poslední kolo. Nedělní travnaté kolbiště se pro jezdce otevřelo již v pátek 24. 9. 2010. Až do neděle 26. 9. 2010 jezdci závodili na úrovni ZL-ST a bylo se na co po všechny tři dny dívat. I přesto, že celou neděli pršelo.

Alešovo zakončení ČSP 2010

Ludvík Jandourek, HelpMoravští jezdci byli tentokrát v přesile a využili možnosti startovat ve finále DaJ Cupu. Pro neúčast mnohých jezdců se do finále dostali i jezdci ze zadních pozic celoročního žebříčku. Toho využila například Tina Šálková, která skončila po pěkném výkonu na deváté pozici.

Letos se finále DaJ Cupu jelo jako dvoukolové s případným rozeskakováním. Celkem 20 jezdců stanulo na parkuru S, do druhého kola postoupilo 15 nejlepších. Nakonec to byli všichni ti, co dokončili kolo první. Z prvního kola si přineslo celkem sedm jezdců čisté konto. V kole druhém tento výsledek zopakovala jen Barbora Tomanová a Jakub Ludvík a právě tato dvojka se dále rozeskakovala. Barbora v sedle Clarka měla nevýhodnou první pozici v rozeskakování. Až do posledního skoku jela bezchybně, avšak riskantnější nájezd na poslední skok bohužel nevyšel dle představ. Těsně před odskokem to Clarkovi podklouzlo a skok skočili až na druhý pokus. Celkově nasbírali 12 tr. b. (8 na překážkách, 4 za čas) a Jakub Ludvík s Merrou měli celkem dobrou výchozí pozici. Po jedné chybě a 1 tr. b. za čas získali vítězství. Barboře připadlo pěkné druhé místo. Z třetího místa se radovala Miroslava Skřivanová v sedle klisny Kalisto. Ty dokončily druhé kolo za pouhý trestný bod za čas, který je připravil o souboj v rozeskakování. Vítěz frenštátského kola Jan Zwinger získal se Sisi po jedné chybě v druhém kole celkové páté místo. O něco lepší čas měl Ladislav Vachutka s Dárkem.

Barbora Tomanová, CarusoO finálové čtyřce v ČSP rozhodovalo ještě poslední kolo, které proběhlo v sobotu. Na start soutěže ST** stavitele Vladimíra Hrušky se postavilo 27 dvojic. Do druhého kola postoupilo celkem 10 jezdců. A přesně polovina dvojic měla nulu na kontě. Pouze dvě dvojice však zopakovaly bezchybné kolo i na druhém parkuru. Rychlejším časem získala vítězství Barbora Tomanová s Clarkem 12. Jeho však neměla jako pohárového koně a nezískala tak ani bodově zvýhodněný výsledek +5 bodů. Druhý bezchybný byl Josef Kincl ml., který v sedle Cascara získal 20 bodů a dostal se na deváté místo celkového pořadí. Po součtu bodů se do čela vyhoupl Aleš Opatrný, který skončil v posledním kole čtvrtý za Ludvíkem Jandourkem. Ten byl v celkovém hodnocení druhý. Do finálové čtyřky patřila ještě Petra Charvátová a Martin Šoupal. Petřina Vigora však na tom nebyla zdravotně nejlépe a Martin přenechal finále své trenérské svěřenkyni. Finále tak doplnil Jiří Papoušek a právě Barbora Tomanová. Ve finále se proto opět objevila žena, navíc ještě juniorka. Pozici však neměla vůbec lehkou. S sebou vzala dobře jezditelného Carefula FJ, kdežto na ni čekali daleko těžší koně v čele s Helpem Jiřího Papouška.

Finálovými koňmi tak byli Caruso 279, Careful FJ, Philadelfia Karsit a Help. Parkur do 140 cm čítal osm skoků a devět překážek. Jako nejlepší kůň byl vyhodnocen Careful FJ, naopak nejhorší bodový zisk měl na kontě Help. Avšak ten měl zatížení 20 trestných bodů navíc za pád jezdce, jinak by dopadl lépe než Philadelpia. Ani Caruso se nevyhnul 17 trestným bodům.

Aleš Opatrný, CartoucheVelmi dobře rozjeté finále měl tajný tip diváků Aleš Opatrný. Ten dobře zahájil s Carusem, kdy ho přes kurz parkuru převedl bezchybně. Stejně se mu dařilo s Carefulem FJ, s kterým neměl nikdo problémy. O něco těžší jízda na něj čekala v sedle Helpa, ale i toho dokázal provést parkurem jako první bezchybně, byť se štěstím. Měl náskok 13 trestných bodů před posledním koněm, Philadelfií. Zdálo se tak, že je rozhodnuto. Ale sám jezdec si připravil ještě perné chvilky. První zaváhání přišlo na druhém skoku, druhé pak na dvojskoku. Třetí chyba byla na předposledním skoku a bylo tak jasné, že pokud chce Aleš vyhrát s jistotou, nesmí chybovat. Philadelfie již působila unaveným dojmem, ale dvojici se podařil poslední skok překonat bezchybně, a tak se Aleš mohl ihned radovat z již čtvrtého vítězství v ČSP. Škoda, že za tak špatného počasí hlasatel nedokázal navodit atmosféru patřící k tak významnému finále.

Aleš Oopatrný, CarefulBezchybné kolo s Carefulem FJ přivedlo Jiřímu Papouškovi druhé místo. Celkem měl na kontě 13 trestných bodů. O jednu chybu horší (16 trestných bodů) měl Ludvík Jandourek při nástupu do posledního kola. Jeho obavy byly na místě, sedlal Helpa. Rozhodl se pro rychlejší tempo, tedy přesný opak oproti Alešovi, který držel Helpa více na otěži. Ludvík však měl důvod k radosti. K velkému úspěchu jeho bezchybné kolo zajisté patřilo.

Čtvrtá skončila Barbora Tomanová. Ta dojela se svým koněm čistě. Po vcelku dobře vypadající jízdě v sedle Helpa se však dvojice rozhodila na triplbaru a následný obrat a skočení dvojskoku nebylo ideální. Druhý skok dvojskoku Help překonal z místa velmi vysoko, a tak jezdkyně neměla přílišnou šanci se v sedle udržet. Statečně však pokračovala v soutěži dále. V sedle Philadelfie po klidné jízdě dojela se třemi chybami a v sedle Carusa dokončila pouze s jednou chybou a bodem za čas. Závěrečným vyhodnocením se tak ukončil další ročník ČSP, tentokrát již jubilejní desátý.

dekorováníV rámci závodů se představil ještě kůň Cartouche. V sedle s Janem Zwingerem po překonání dvou skoků ukončil svoji bohatou sportovní kariéru a nadále se bude věnovat pouze plemenitbě. Po odsedlání ho předvedl na ruce jeden z jeho bývalých jezdců Aleš Opatrný, který v jeho sedle jako jeden z jezdců slavil úspěchy v nejtěžších skokových soutěžích. Startoval s ním například i na CSIO v Praze 2007, kdy v GP dojel první kolo bezchybně a postoupil jako jediný Čech do rozeskakování.

Velkou škodou byla nepřízeň počasí, kdy celá finálová neděle probíhala za mlhavého a deštivého počasí. Diváků se na tento velmi zajímavý vrchol přesto přišlo několik podívat. Být však lepší počasí, jistě by byla atmosféra daleko povzbudivější. Závody jinak proběhly bez zádrhelů a parkury byly dobře postaveny, na odpovídající úrovni. O tom svědčí i výsledky jezdců v soutěžích.

finále ČSP 2010

Podobné články

Jen necelé dva týdny po zakončení parkurové Global Champions 2022 jsou známy termíny a místa konání dalšího ročníku. Ten nabídne jednu zbrusu novou…

iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…