Druhé kolo moravského šampionátu mladých koní 2008

24. 4. 2008 Vít Holý Autor fotek: Jiří Gebauer

Vydatný déšť způsobil nemalé starosti pořadateli 2. kola MŠMK v Ostravě. Ještě večer před závody nebylo jisté, zda bude kolbiště způsobilé k závodění a terén byl na hranici regulérnosti. Nakonec vše dobře dopadlo a tak mohlo na start vyrazit 125 přihlášených koní. Proti loňskému roku je to o celou čtvrtinu více a signalizuje to velký zájem o tento atraktivní seriál soutěží, který Svaz chovatelů CS předkládá jako reálnou variantu pro soutěže KMK v dalších letech.

- 23 % tvořili zástupci CS,
- 55 % ČT a
- 22 % koní bylo importovaných.

- 44 koní bylo 4letých,
- 51 5letých a
- 27 6letých.

I přes obtížné podmínky absolvovalo bezchybně parkur Z 17 koní, což svědčí o velmi dobré kvalitě ročníku. Pouze 3 dvojice nedokončily. Po dvou kolech je na špici 8 bezchybných dvojic.

V nejpočetnější kategorii 5letých viděli diváci rovněž velmi dobré výkony. Z 51 účastníků pouze 2 nedokončili a celých 23 koní šlo bez chyby. V rozeskakování na výšce 120 cm bylo 7 čistých parkurů. Nejrychlejší a nejobratnější byl J. Kincl (Horymas H. Město) s Laurou 12 (Autonom) před Z. Žílou (Stáj Mustang) s hřebcem Le Platon Jolanka (Le Patron) Č. Šrubaře. 3. místo získal R. Hlaušek ze Šilheřovic s Gaverem (Graf Czech), 4. opět Kincl - Polonie (Palisco) a 5. skončil dr. Holý s Gerdou 1 (Arras) Hřebčín Amona.

Josef Kincl - Cascar - JK Horymas Horní město
Josef Kincl na koni Cascar startující za JK Horymas Horní Město.

6letý ročník absolvoval parkur L. 12 bezchybných výkonů a žádné vyloučení dokresluje velmi dobrou úroveň zúčastněných. Domácí ostravský M. Hentšel předvedl obratnou a rychlou jízdu a ve vynikajícím čase zvítězil s Columbií Auto Sitta (Come On) oldenburského chovu. Výbornou formu potvrdil znovu Kincl s Cascarem (Cassini I) stejně jako precizní 3. Žíla s han. hřebcem Satisfaction II po Stakkato (Mustang sro.). Mladičká A. Kubová z Trojanovic v rozeskakován na 130 cm předvedla výborně svou Cadetku (Caletto III) a skončila těsně 4. Poslední placené místo získal J. Kubrický s Rolys (Ballast) SS Kubrický. Bezchybně absolvovalo rozeskakování celkem 9 koní.

Zdeněk Žíla - Satisfaction II - Stáj Mustang Lučina
Zdeněk Žíla na koni Satisfaction II startující za Stáj Mustang Lučina.

Bodovaná umístění si rozdělily tentokrát plemenné knihy takto:
29 x ČT,
9 x CS a
9 x importy.
Princip MŠMK zaujal i pořadatele v Čechách a zdá se, že se tato soutěž již letos rozšíří i do Čech. Zájem projevili i kolegové ze Slovenska a Svaz chovatelů CS usiluje o rozvoj další spolupráce. Milým překvapením o princip soutěže je i zájem z Polska. Metodicky je zpracováván plán na mezinárodní rozvoj šampionátu pro země střední Evropy. Takový projekt by byl nepopiratelným úspěchem českého chovu a sportu a byl by plně v souladu s požadavky Evropské unie na rozvoj mezinárodní spolupráce.

3. kolo MŠMK proběhne ve Frenštátě p. Radhoštěm 14. května. Všechny chovatele a sportovce srdečně zveme k napínavé podívané!

Podobné články
iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…

ČTK České noviny

Praha - Parkurovou Super Grand Prix v pražské O2 areně vyhrál Daniel Deusser s koněm Scuderia 1918 Tobago Z. Blízko k triumfu ve vrcholné…