Dětská reprezentace na ME v Belgii - AKTUÁLNĚ

22. 7. 2009 EQCH redakce Autor fotek: Archiv K. Návojové, L. Krulich

AKTUALIZACE: | 27.7. 16:30 - Rekapitulace aneb Český tým na mistrovství Evropy dětí 2009 | 26.7. 23:50 - Nejúspěšnější Švýcarka| 26. 7. 20:30 - Zákulisí evropského šampionátu | 25.7. 22:30 - Do finále ME se probojovala Lucie Krulichová | 25.7. 11:00 - PRVNÍ ČESKÁ HYMNA V MOORSELE! V belgickém Moorsele proběhlo Mistrovství Evropy v parkurovém ježdění dětí. Šampionát trval do neděle, 26. července a zároveň zde od pátku proběhlo CSI JYR. Přinášíme vám aktuální zprávy.

27. 7. 16:30 - Rekapitulace aneb Český tým na mistrovství Evropy dětí 2009

Lucie Krulichová a NikolaJak jsme již informovali, Lucie Krulichová s Nikolou skončila na mistrovství Evropy dětí 2009 (dále jen ME 2009) v belgickém Moorsele na 17. místě. Poprvé v novodobé historii parkurového sportu se ME dětí zúčastnil kompletní český tým. Michaela Krulichová se umístila na 4. místě na CSI - junioři.

Lucie Krulichová s Nikolou potvrdila, že oprávněně patří do dětské evropské špičky, kdy po loňském pátém místě z Athén obsadila ve velminabité startovní listině 17. místo. Česká dvojice dokončila soutěž s 20 trestnými body, když jednu velmi nešťastnou chybu udělala v 1. kole na první překážce. Druhé kolo zajela čistě, třetí s jednou chybou, čtvrté se dvěma chybami (z toho jedna chyba byla opravdu zbytečná - Lucie měla dojem, že zabloudila a slyšela zvonění, což zřejmě bylo součástí zvukové kulisy) a poslední kolo dokončila s jednou chybou.

Vítězství si nakonec v rozeskakování vybojovala švýcarská reprezentantka Larissa Notz na Sjarlotte před výborně jezdícím maďarský Barnou Burucsem na Mamma Mya. Na 3. místě skončil domácí belgický reprezentant Jos Verloy na Tia Maria, který dokončil celé mistrovství pouze s jedním trestným bodem za čas. Největší favoritka, úžasně technicky jezdící a s téměř dokonalým sedem, belgická naděje Vicky VandePoel, jejíž jméno je třeba si již teď dobře zapamatovat, se podělila se dvěma reprezentantkami Velké Britanie o 4. místo (všechny s jednou chybou ze všech pěti kol).

Celkově skončilo letošní mistrovství pro Lucii Krulichovou velkým osobním úspěchem, když ještě před měsícem a půl prodělala operaci, kdy ji byly vytaženy šrouby ze zlomeného palce u levé nohy. Pro Lucii to byl neuvěřitelně smolný začátek sezóny, když si již v lednu zlomila ve škole při tělocviku dva prsty na pravé noze a nemohla téměř šest týdnů trénovat. V té době ještě netušila, že ji čeká druhá - ještě komplikovanější - otevřená zlomenina palce po banálním zakopnutí. Před loňskými Athénami absolvovala Lucie v zimní přípravě jen na halových závodech kolem 70 parkurů a v jarní přípravné části absolvovala několik obtížných CSI a CSIO závodů v Evropě. Před letošním Moorsele Lucie odjela pouze jediné kvalitní CSIO v italském Abano Therme. Po dalším zranění a téměř dvou a půl měsíční pauze odjela ihned po propuštění z nemocnice i přes protesty rodičů na slovenskou Karpatii. Trenér Miroslav Půlpán vyhlásil tyto velmi dobře obsazené závody, jako poslední možnost, kdy se dá teoreticky uvažovat o startu Lucie s Nikolou na letošním ME dětí. Lucie prokázala, jak velkou je bojovnicí, protože během neskutečně komplikované přípravy-nepřípravy ani jednou nenechala nikoho na pochybách, že svůj sen o celkově již druhé účasti na ME si nenechá nikým vzít.

Vítězství Lucie Přikrylové v 1. kolePři hodnocení letošního výsledku Lucie je nutné uvést všechny souvislosti, protože pouze celý kontext průběhu letošní přípravy hovoří o hodnotě 17. místa na letošním ME dětí v parkurovém skákání. Lze ho považovat za velice cenné umístění mezi 29 hodnocenými finalisty, kde většinu míst obsadily téměř kompletní týmy jezdeckých velmocí, jako jsou domácí Belgie - 4 finalisté, Velká Britanie - 3, Itálie - 4 a Německo - 3. Turecko, Švýcarsko, Francie, Polsko a Maďarsko po 2 finalistech. Portugalsko, Irsko, Slovensko a Česká republika měli ve finále pouze jednoho zástupce. Pro srovnání je zajímavé uvést, že například ze sousedního Rakouska nedokončily tři dvojice již první kolo soutěže.
Z dalších členek kompletní čtyřčlenné české výpravy se nejlepším výsledkem prezentovala Lucie Přikrylová, která se po velmi nadějném vítězství v prvním kole nevyvarovala dvou chyb v již technicky náročnějším parkuru druhého kola, kde obdržela 8 trestných bodů, což zopakovala také ve třetím kole a finálová účast ji unikla pouze o 4 trestné body (pozn.autora - do finále postoupili všichni s dvanácti trestnými).

Velmi smutný průběh a konec nadějí pro první českou týmovou účast na ME dětí v parkurovém skákání měl závod pro další dvě účastnice ME. Tina Šalková nedokončila první dvě kola, protože nedokázala ani v jednom případě přetlačit svého tvrdohlavého „koníka" přes malou vodu pod jednou z překážek. Ve třetím kole parkur dokončili a tak dokázala svému „parťákovi", že její rozhodnutí účastnit se závodů na evropských kolbištích je definitivní a on ho bude nucen respektovat. Byla to škoda, protože se v Moorsele Tina prezentovala velmi pohlednou jízdou a její výkon mohl být spolehlivou součástí našeho týmového vystoupení v poháru národů.

Velkou smůlu měla letos talentovaná Adélka Půlpánová, která jako nejmladší účastnice přijela sbírat zkušenosti na zapůjčeném Concordovi od Veroniky Krátké. Adélka v zahajovací warm-up soutěži spadla a zřejmě prudký pohyb předních nohou Concorda způsobil později objevené natržení šlachy místním veterinářem. To se projevilo další den v prvním kole, ve kterém byla Adélka pro dvojí zastavení, způsobené evidentně bolestivým zraněním jindy spolehlivého Concorda, vyloučena. Vyloučením dvou členek týmu hned v prvním kole skončila šance pro dokončení týmové soutěže, a tak zbývala pouze naději pro individuálním hodnocení, kde zůstala stále otevřená možnost pro obě Lucie.

Zleva Lucie Přikrylová, Adéla Půlpánová, Lucie Krulichová a Tina Šalková.Při hodnocení naší týmové účasti je nutné zdůraznit, že kromě Lucie Krulichové, která příští rok přechází do juniorské kategorie, mají všechny tři členky letošního týmu možnost využít zkušenosti z Moorsele, protože ještě příští rok mohou soutěžit v kategorii dětí a vylepšit své evropské jezdecké renomé ve slunném Portugalsku 2010.

Dalším poznatkem je, že zázraky se nekonají a na štěstí v náročné pětikolové soutěži nelze spoléhat. Dětská evropská konkurence stoupá a v celkově již třetím pořádaném ročníku (pozn.autora - původně první ročník byl organizován pouze balkánskou částí a později akceptován a respektován celou Evropou) bylo patrné, že pro úspěch v horní polovině startovní listiny nebo k účasti ve finále je nutné především výborně jezdit, mít zkušenosti, zdravé sebevědomí, dobrého koně, který je "okoukaný" a nerozhodí ho ani větrem načechrávané květiny pestrobarevného parkuru plného profilů a bazénky plné vody, a pak teprve je možné použít pověstné štěstí, které tu a tam podrží lehce „nakoplé" bidlo ve stojanech.

Na letošní ME se sjela kompletní dětská Evropa. V loňském roce chyběla například německá výprava, kde pro velký počet uchazečů a nejasná kvalifikační kriteria vznikl konflikt mezi rodiči a Německá jezdecká federace se nakonec rozhodla účast v Athénách zrušit. Nedílnou součástí každého týmu je soudržnost, image, reprezentační oblečení a úroveň vystupování. Je příjemné konstatovat, že děvčata po celou dobu vystupovala vzorně, držela partu a jako jeden z mála týmů měl připravené společné představení s úklonou pro nástup národů. Navíc se opět projevilo, že česká děvčata jsou nejhezčí a všude svým šarmem a krásou budila pozornost, která neušla komentářům rozhodčích, diváků nebo například zvědavým pohledům kompletně pánské italské výpravy.

Michaela Krulichová - LorettaZávěrem nelze opomenout poděkování trenérům našich reprezentantek Mirkovi Půlpánovi, Marušce Chromčákové a paní Šalkové, vedoucímu výpravy Radovanu Šalkovi za vzornou organizaci české účasti a všem rodičům za nekonečnou trpělivost a podporu svých jezdeckých nadějí.

V soutěži juniorů CSI konaném souběžně s ME dětí, se umístila na 4. místě Michaela Krulichová v soutěži do 130 cm s klisnou Lorettou, čímž si zpestřila čekání na další víkend, kdy se koná v Moorsele evropské mistrovství pony. Michaelu, která se již podruhé zúčastní evropského šampionátu, naopak recipročně podpoří mladší sestra Lucie svojí účastí na souběžně pořádaném CSIP s osmiletým hřebcem Mars Star.

Text a foto: Ladislav Krulich (Jezdecký areál Zduchovice)

26.7. 23:50 - Nejúspěšnější Švýcarka

Naše reprezentantka Lucie Krulichová dojela na 17. místě a zlato putovalo díky Larisse Notz s Sjarlotte do Švýcarska.

Kompletní výsledkové listiny naleznete na http://www.zilverenspoor.com/Zomer_proeven.asp?taal=EN&startlijst=csiJapril2009&titel=CSI-PJYR+

26. 7. 20:30 - Zákulisí evropského šampionátu

O výsledcích naší reprezentace vás průběžně informujeme, ale jak vypadá areál, ve kterém probíhá mistrovský šampionát? Naše spolupracovnice Kristýna Stonjeková areál v sobotu navštívila a poodhalila nám zákulisí této akce nejen prostřednictví fotografií...

Krytá tribunaVelice pěkný jezdecký areál, ve kterém mistrovství a CSI probíhají, je vybaven odpovídajícím zázemím a zejména jezdci mají vyhrazen svůj osobní prostor pro trávení času v riders „clubu". Celému areálu dominuje velká, reprezentativní jezdecká hala, jakou v Česku bohužel nemáme. Vnitřní prostorné tribuny a výborný povrch z ní dělají to nejvhodnější místo pro pořádání vnitřních jezdeckých závodů na té nejvyšší úrovni. S prostorem pro diváka to v případě venkovního kolbiště tak ideální není. Najdeme tu pouze jednu menší tribunu, jinak se většina přítomných má možnost rozmístit pouze v prostoru kolem kolbiště, případě na terase restaurace přiléhající k hale.

Velkou belgickou oblibou je mít téměř vše označené pouze v místním jazyce, nikoliv v angličtině. Najít proto například WC může být skutečný oříšek. Největší zájem pořadatelů ale zcela zjevně ona laická jezdecká veřejnost nevyžaduje. Pravděpodobně proto, že naprostá většina přítomných lidí patří k zúčastněným ekipám - jezdci, rodiny, trenéři,... Návštěvníka, který by přišel jenom „na koníčky" tu jednoduše nespatříte. Mohu pouze hádat, zda je to způsobeno nedostatečnou reklamou a prezentací, nezájmem nebo jednoduše tím, že sobotní závody, které popisuji, nejsou tak atraktivní, i když se jede soutěž družstev.

informační tabuleVelké mínus vidím ve světelné tabuli, která je během naprosté většiny startů nefunkční.
Na druhou stranu je areál zasazen do hezkého prostředí okraje města Moorsele. Atmosféra, kterou dokážou některé z hlasitě povzbuzujících ekip vytvořit, je příkladná a překážkový materiál, stejně tak jako postavené parkury, dotvářejí příjemné prostředí pro závodníky.

Kurzy parkuru jsou postavené na poměrně vysoké úrovni: trojskok ke konci parkuru (10 A, B, C) v sobotní „dětské" stotřicítce dával některým koním zabrat. I tak je ale možné vidět pěkné výkony a některé z přítomných začínajících závodníků budeme mít jistě možnost spatřit v příštích letech i na juniorských evropských šampionátech.

A jak hodnotit výkony našich reprezentantek? Dá se říct, že jsou poměrně proměnlivé, stejně jako počasí několika předcházejících týdnů. To se i zde v Belgii projevuje častým střídáním povětrnostních podmínek a deštivé oblohy.

Nutno podotknout, že například obě jezdkyně - Lucie Krulichová a Lucie Přikrylová, podaly velice pěkné výkony. Důkazem toho je páteční česká hymna zásluhou Lucie Přikrylové. Uvidíme, jak se bude dařit dnes.

 

Nemůžeme ale tvrdit, že by náš tým zklamal. Jsme svědky prvního dětského mistrovství Evropy v I česká vlajka našla své místo na ME 2009...historii, kdy jsme nějaký skutečný „tým" vůbec vytvořili. K tomu mladší, ne tak úspěšná polovina našich zástupců, bude mít možnost reprezentovat naše stále se rozvíjející „české" jezdectví v této kategorii i v nadcházejících letech.

Dívky si jely zcela jistě především pro zkušenosti, avšak i stuha či dokonce pohár potěší...

 

Závěrem mohu pouze vyjádřit svoje osobní přesvědčení, že v porovnání s tímto dětským mistrovstvím Evropy, zejména pak z pohledu nezúčastněného diváka, si čeští pořadatelé s ME J/Y v minulém roce poradili naprosto skvěle a pevně věřím, že se k nám podobný podnik bude mít možnost brzy vrátit.

Text a foto: Kristina Stonjeková

 

 

25. 7. 22:30 - Do finále ME se probojovala Lucie Krulichová

Lucie Krulichová (Foto: archiv K. Návojové)Lucie Krulichová je ve finále mistrovství Evropy dětí v belgickém Moorsle, kam postoupila celkem s osmi trestnými body. Zítra bude startovat jako šestnáctá. Lucie Přikrylová nasbírala celkem 16 trestných bodů. Tině Šálkové bohužel štěstí opět nepřálo, a ačkoli mohla po včerejším vyloučení z důvodu pádu jezdkyně pokračovat v týmové soutěži, opět nedokončila a české družstvo se tak v podstatě rozpadlo. Zbývající dvě Lucie již bojovaly pouze o umístění v individuálním hodnocení. Lucie Krulichová nemá pro zítřejší finále se dvěma chybami úplně ideální pozici. Zejména nešťastná byla lehká chyba v prvním kole na první překážce. Nicméně Lucie je v dobré náladě a chce si zítřejší finále užít! Dnešní den byl úspěšný také pro její sestru Michaelu. Ta v soutěži CSI - J na 130 centimetrech zajela s Lorettou čistý parkur a skončila celkově na velmi pěkném 4. místě.

25. 7. 11:00 - První česká hymna v Moorsele!L. Přikrylová (Foto: archov K. Návojové)

Včerejší 1.kolo ME dětí skončilo překvapivým vítězstvím českých barev v podání Lucie Přikrylové. Gratulujeme! Členka týmu Jezdeckého areálu Zduchovice Lucie Krulichová chybovala na prvním skoku a skončila tak na 38. místě se 4 trestnými body.

Adélka Půlpánová ani Tina Šalková závod nedokončily, což je smutná zpráva pro dnešní pohár národů. Concord Adélky Půlpánové má natrženou šlachu a nemůže pokračovat. Tina měla problémy na malém bazénku, takže bude velmi obtížné k oběma Luciím doplnit družstvo do dnešních dvou kol poháru národů.

Věříme, že se Tině už podaří bazének překonat a bude slunečno!

Dnešní dvě kola poháru národů jsou započítávána do individuální soutěže jako 2. a 3. kolo.

česká reprezentace23.7. 10:00 - Ladislav Krulich nám přináší první zprávy z moorselského areálu

Na zahájení ME 2009 v parkurovém skákání dětí v belgickém Moorsele se sešli zástupci 17 národů a 15 týmů z celé Evropy. Včera v úvodní den proběhly veterinární prohlídky a zahajovací warm-up soutěž. Každá z dívek udělala drobnou chybu, kterou mohou napravit dnes v prvním již soutěžním kole, které se započítává do konečného součtu výsledkové listiny ME.

Slavnostní zahájení a tradiční průvod národů s vlajkami proběhl na hlavním kolbišti. Večer český tým ve složení Lucie Krulichová, Lucie Přikrylová, Adéla Půlpánová a Tina Šalková povečeřel špagety a zúčastnil se zahajovacího večera v Riders Clubu Moorselského areálu. Naše děvčata se prezentovala velmi slušivým reprezentačním oblečením a velmi dobrou náladou, kterou nezkazil ani dnešní ranní déšť...

22.7. 16:00 - První zprávy z místa činu

Lucie PřikrylováV dětské kategorii už máme pro tento rok jasno. Do belgického Moorsele dnes po dlouhé cestě bez přestávek právě TEĎ poprvé v historii dorazilo kompletní české družstvo, reprezentovat na mistrovství Evropy. Šampionát začíná již zítra 23. a bude trvat do neděle 26. července. Zároveň zde bude od pátku probíhat CSI JYR.

I přes vážné zranění se letos kvalifikovala, úspěšná na loňském ME dětí v Aténách (5.místo), Lucie Krulichová, která by s Nikolou 10 měla být oporou družstva. Prodělala otevřenou zlomeninu palce u nohy a proto také nestartovala na domácím kolbišti při CSI Saint Norbert ve Zduchovicích. Její sestra Michaela Krulichová se zúčastní CSI JYR s Loretou. Další z „dámského" dětského teamu bude 14-letá Lucie Přikrylová. Ta má za sebou starty v soutěžích až do stupně ST a reprezentovat nás bude s osmiletou Leonou. Mladší polovinu teamu, ale neméně silnou, tvoří Tina Šálková a Adélka Půlpánová. Obě dvě mají za sebou, i přes to, že je to Adélčina první na velkých koních, úspěšnou sezonu. Tině se velmi dařilo na CSI Ch ve Zduchovicích a také v Bratislavě. „Na ME jedu prvně, moc se těším, doufám, že nám to s Gold Winem dobře dopadne," komentovala před odjezdem Tina Šálková. Adélka zase podávala velmi vyrovnané a stabilně dobré výsledky, dařilo se jí zejména na CSI Ch v Lamprechtshausenu (AUT).

Lucie a Michaela si pobyt v moorselském areálu prodlouží o týden. Michaela s Night Feverem se zúčastní mistrovství
Evropy pony, které se koná na stejném místě o týden později. Pro Míšu je to v letošním roce poslední možnost startovat v rámci pony soutěží. Lucie nastoupí v rámci CSI s Mars Starem.

Kdo přiveze domů úspěch z ME? Bude to české družstvo ve své premiéře?

 

Budeme vás informovat a protože máme přímo v ekipě svého zpravodaje, těšte se na čerstvé zprávy ;o)

 

WWW stránky závodiště: http://www.zilverenspoor.com/index.htm

Podobné články

Jen necelé dva týdny po zakončení parkurové Global Champions 2022 jsou známy termíny a místa konání dalšího ročníku. Ten nabídne jednu zbrusu novou…

iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…