CSN Bentley Praha Parkur Cup 2010

20. 10. 2010 Kateřina Návojová Autor fotek: Návojová Kateřina

V Hradištku u Sadské se konalo ve dnech 15.-17. 10. 2010 třídenní klání CSN Bentley Praha Parkur Cup. V celkem 11 soutěžích se na náročnějších parkurech vystřídali jezdci z České a Slovenské republiky. Slováci do Čech zamířili především kvůli finále Středoevropského poháru mladých koní.

Stužky pro mladé koněPáteční den byl ve znamení zahajovacích soutěží. A první vítězství zůstalo doma, když zvítězil v dvoufázovém skákání 100/110 cm majitel areálu JŠ Equus Kinsky Petr Půlpán s Nugátem Kinským.

Následovalo ZL na čas, stupňovaná obtížnost do 120 cm a jako poslední se v pátek jela stupňovaná obtížnost do 130 cm. Tu ovládli jezdci stáje Schneider, Jan Štětina získal 1. a 2. místo, Jiří Luža ukořistil místo čtvrté. Pátek sloužil pro mnoho mladých koní coby sžití s areálem a kolbištěm, neboť na programu měli dvoukolovou soutěž v sobotu a neděli.

Natálie Crnková, Milky WayV sobotu zahajovali čtyřletí koně, kterých se na start soutěže ZL postavilo celkem 18. Z toho překonalo parkur 7 dvojic bezchybně. O rok starších koní se na startu soutěže L sešlo 17. Suverénně největší obsazení měla soutěž S* pro šesti- a sedmileté koně. 25 koní z celkového počtu 47 dvojic přešlo parkur bezchybně.

Den pokračoval opět otevřenými soutěžemi. Nejvyšší soutěž S* vyhrál po rozeskakování Ludvík Jandourek s Casio Karsit.

V neděli vrcholily soutěže Středoevropského šampionátu mladých koní. Ze čtyřletých dokázalo šest dvojic zopakovat svůj bezchybný výkon i v druhém kole a postupovaly do rozeskakování. V něm byl nejrychlejší Marek Klus s klisnou Víska.

Naprosto jiný scénář měla soutěž pětiletých. Zde bylo po dvou kolech rozhodnuto. Pouze Zdeněk Hruška s Čiki Čiki dokázal zajet obě kola bezchybně a tím zaslouženě zvítězil.

V kategorii 6- a 7letých koní jsme se dočkali opět více čistých výkonů, mnoho jezdců posléze litovalo prvního lehčího kola. V neděli stavitel parkuru jezdce a koně skutečně nešetřil. Z 25 startujících dvojic, které šly do druhého kola s čistým štítem, jich dokázalo výsledek zopakovat celkem 9. Ty se pak utkaly v rozeskakování. Mezi prvními zde startovala Nathalie Crnková s Milky Way. Po čistém výkonu i v rozeskakování musela čekat se svojí šestiletou klisnou na odpověď soupeřů - pouze další dva jezdci dojeli i rozeskakování bezchybně, oba s horším časem. Vítězství tak získala Nathalie Crnková.

Sergej Motygin, CoraggioV neděli byl na programu i vrchol otevřených soutěží - hlavně soutěže ST**. V ní nastoupilo celkem 33 dvojic. Trasa parkuru byla skutečně obtížná, jedním z omezujících faktorů byl i menší prostor haly. „Parkur je těžký. Předpokládám tam šest bezchybných výsledků. Těžší je třeba distance tří kolmých skoků na dlouhé stěně," prohlásil Aleš Opatrný před startem soutěže. Nakonec se do rozeskakování dostalo o jednoho jezdce méně. Snad největším sítem pro favority byl dvojskok v závěru trati. Byl postaven z kratšího nájezdu z krátké stěny do diagonály. Většina jezdců chybovala na první překážce - oxeru.

V rozeskakování se honil čas, nakonec nikdo nedojel bezchybně. Zvítězil Sergej Motygin na Zoe de Liebri, třetí byl s koněm Coraggio. Mezi něho se dostala poslední startující Kristýna Mikulková s Vigem, které se ke konci sezony skutečně dařilo.

Zajímavými dvojicemi v Hradištku byli především Barbora Tomanová v sedle klisny Kalisto, kterou jezdí Jiří Skřivan. Aleš Opatrný zde předvedl koně Timpex Cent, kterého jsme letos vídali s Jaroslavem Jindrou.

Kristýna Mikulková, VigoPřestože se závodů zúčastnilo mnoho jezdců a koní, původní počty hlásily účast vyšší. Především v soutěži ST bylo nahlášeno více dvojic. Většina z nich se odhlásila po zveřejnění, že závody budou definitivně v hale. Na základě předpovědi počasí pořadatelé rozhodli, že jistější bude uskutečnit závody v hale. Nakonec však bylo počasí pěkné, především v neděli bylo slunečno. Jezdci se těšili ven na větší prostor a kvalitnější povrch.

Škoda také je, že výborná myšlenka Středoevropského poháru má stále účastníky jen domácí a ze zahraničí osamocené slovenské. Byť se zúčastnili kvalitní koně, bylo by velmi zajímavé a podnětné porovnávat naše koně s koňmi ze zahraničí. Snad se tedy závody ujmou a na třetí ročník přijedou koně z více zemí.

Velkým plusem závodů byl zajisté stavitel Eduard Petrovič, který jezdcům nachystal opět trochu jiné kurzy. Některé také byly těžší, třeba jako soutěž ST**. Jestli vám jméno něco říká, je to stavitel právě na CSIO v Praze či letos byl autorem parkurů na CSIO Bratislava.

A ani diváci nepřišli z krátka, když se pořadatelé snažili opět vyplnit pauzy doprovodným programem. V neděli se představily dámy v sedlech a předvedly drezuru i skoky.

Zájemci o fotky mohou kontaktovat fotografku na emailu KatkaNavojova@seznam.cz.

Podobné články

eský skokový pohár spustí v sobotu zásadní novinku letošní série. Je jí Team League, ve které se pojede celkem o o 330.000 korun. Populární květnový…

Stupně vítězů nedělní Velké ceny Brna Českého skokového poháru patřily hlavně Janu Štětinovi, který zvítězil s Jumagem a s Lorenzem-S vybojoval třetí…