Bratislavské CSIO 2009 - stopy české reprezentace

13. 8. 2009 Kateřina Návojová Autor fotek: Kateřina Návojová

Ve dnech 6.-9.8.2009 vyrazila česká ekipa do sousední slovenské republiky. Bojovat o co nejlepší umístění na prestižní CISO vyjeli jezdci Zuzana Zelinková (Celino, Winston G), Aleš Opatrný (Lukas Ninja, Quorum G, Titan r. s), Jiří Papoušek (Help) a Jiří Luža (Sherlock Holmes-S, Ronaldo-S). Pro posledního zmiňovaného jezdce to byl vůbec první oficiální výjezd s účastí v poháru národů...

Zuzana ZelinkováNa českou ekipu jsem se přijela podívat v pátek - především na jejich výkony v poháru národů. Již v Čechách se spekulovalo o tom, že máme vcelku silný tým, který by mohl něco dokázat. To se však předpokládalo i u dětí na ME... V Bratislavě se však úspěch našich vcelku podařil.

Páteční den začal druhou kvalifikací do Malé ceny. Do parkuru o výšce 135 cm se přihlásilo 56 startovních dvojic, včetně dvou našich. Stavitelem parkuru byl nám známý Eduard Petrovič, který nezvolil příliš těžkou trasu - avšak jak jezdci sami zjistili, o lehké chyby nebyla nouze. Aleš Opatrný stanul na startu se dvěma koňmi - nejprve s Quorum G. Vzhledem k hodnocení soutěži na čas se Aleš pokoušel o dobrý a rychlý výsledek, avšak jedenkrát chyboval na oxeru. Se svým druhým koněm Lukas Ninja šel již pomaleji a stejně jako Zuzana Zelinková na koni Cavalino i on dokončil bezchybně. Výkon Zuzany stačil na 12. místo, Alešův na 13. a 23.

Hlavní soutěží dne byl Pohár národů. „Jen abyste nakonec nejeli ve třech," hodnotil Aleš svůj ranní stav Zuzaně Zelinkové. Stále totiž není úplně zdráv, i ve Strakonicích ho trápily horečky, na start se ale nakonec v Bratislavě naše družstvo postavilo v plném složení - Aleš startoval jako první. Soupeřili celkem proti dalším 12 družstvům, mezi kterými nechyběl obhájce titulu z loňského roku, Francie.

Ani v samotném Poháru stavitel parkuru nepřipravil příliš složité pasáže, snad jen distanci dvou kolmých skoků do lehčího oblouku. Dlouho se čekalo na první bezchybný výkon, který bohužel nezaznamenal Aleš Opatrný (8 trestných).

Jiří Luža a Ronaldo - SPrvním bezchybným jezdcem byl zástupce Švýcarska, Theo Muff. K veliké radosti Čechů ho následoval i Jiří Luža v sedle Ronalada-S! Předvedl tak vůbec nejlepší výkon z celého českého družstva v prvém kole. Jiří Papoušek chyboval 3x, přičemž chyba na posledním skoku byla prakticky zbytečná. Na pořadí však neměla žádný vliv. Zuzana Zelinková dokončila pouze s jednou chybou a naši se tak dostali do druhého kola - stejně jako družstva Francie, Rakouska, Švýcarska, Finska, Polska, Německa a Maďarska. Češi postoupili ze sedmého místa s 12 trestnými body, stejně jako Němci. Nejlepší Francouzi měli pouze 4 trestné body.

Ve druhém kole startovali pouze tři jezdci z každého družstva. Od nás se na start nepostavil Jiří Papoušek, jehož výsledek se nezapočítával. Aleš chyboval v prvním kole po vodním příkopu na kolmém skoku (na který byl však dostatečný nájezd). Bohužel v druhém kole neakceptoval Titan Alešovu pobídku na vodním příkopu vpřed a dvojice se ocitla uprostřed vodní překážky. Zmíněný kolmý skok však zvládli, do konce parkuru přidal Aleš jednu chybu a inkasoval tak opět 8 trestných bodů. Zuzana Zelinková získala celkem 10 trestných bodů, trestné body za čas získala při opětovném nájezdu do trojskoku, když ji to prvně nevyšlo zcela ideálně a Winston G zastavil. Jiří Luža se taktéž nevyvaroval chyby, ale opět skončil z našich nejlépe - s jednou chybou na kolmém skoku.

Po sečtení výsledků bylo jasné, že suverénní Francouzi si opět odnesou vítězství - a zcela zaslouženě. Ve druhém kole totiž dojeli všichni francouzští jezdci bez trestných bodů a na jejich jízdy bylo radost se dívat. Druzí skončili Finové, třetí příčka připadla Polsku. Češi si o příčku oproti prvnímu kolu polepšili a skončili na šestém místě - což ještě znamenalo dekorování. A to si naši jezdci náležitě užili :-). „Většinou objedou půlkruh a jdou domů. Teď jsem na Helpa a Jirku Papouška čekala déle, když si objeli kolbiště ještě jednou", řekla ošetřovatelka Helpa.

Naše družstvo v čestném kole.

Mezi českými jezdci panovala přátelská atmosféra, naplněna vzájemnou spoluprací. Navzájem si na opracovišti pomáhali stavět skoky, byla radost se dívat na celkové souznění týmu. Výbornou atmosféru si pochvalovali i vítězní Francouzi, kterým se v Bratislavě také velmi líbilo. Nejen jejich slovy jsou organizátoři velmi milí a snaží se ekipám maximálně vyjít vstříc.

Nutno též zmínit, že Češi měli silnou diváckou oporu, když se na ně v pátek přijelo podívat vskutku mnoho jezdců, trenérů a dalších lidí, pohybuji se kolem koní. Celkově byly tribuny zaplněny, diváci si museli nejlepší místa držet již od přestávky a fotografové se tak nemuseli namáhat hledáním pozice k focení, aby prázdné tribuny nebyly na snímcích do očí :-).

Aleš Opatrný a Titan r.s.Celé závody vyvrcholily nedělní Grand Prix - Velkou cenou na výškách 160 cm.

Všichni naši reprezentanti se postavili na start, do rozeskakování po bezchybném základním kole postoupil jen Aleš Opatrný na Lukas Ninja. Ten zariskoval, avšak poslední skok nevydržel a se 4 trestnými body obsadil čtvrtou pozici.

Stejně si vedl i v předchozí soutěži finále Střední túry (150cm), kde s Titanem r.s. taktéž chyboval na poslední překážce.

Podobné články
iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…

ČTK České noviny

Praha - Parkurovou Super Grand Prix v pražské O2 areně vyhrál Daniel Deusser s koněm Scuderia 1918 Tobago Z. Blízko k triumfu ve vrcholné…