A&Lexxride jezdecké závody pod Humprechtem

27. 4. 2011 Alena Brixí Autor fotek: Lenka Janatková, Gabriela Půlpánová

Na kolbišti pod Humprechtem v Sobotce se 23. dubna 2011 konaly jarní A&Lexxride jezdecké závody a „Cena velikonočního beránka“, neboť termín závodů spadal na velikonoční víkend.

Krásné počasí a vylepšený povrch kolbiště přilákal mnoho účastníků, takže se v sobotu se konalo 221 startů ve čtyřech soutěžích od výšky 90 cm do 120 cm.

Sedla od sponzoraHlavní sponzor závodů, firma A&Lexxride CZ z Turnova, věnovala do soutěží 6 sedel, což není běžné ani na mnohem slavnějších závodech. Každý jezdec mohl vyhrát jen jedno sedlo, tudíž pokud by tentýž jezdec vyhrál ve dvou soutěžích, sedlo by připadalo na dalšího v pořadí.

Nejnižší soutěž byla navíc rozdělena do tří oddělení, pro mladé jezdce, mladé koně a otevřenou soutěž, takže každý mohl závodit se sobě rovnými. Oddělení pro koně startující prvním a druhým rokem vyhrála Lucie Šimonová s Coronou startující za JS Vysoká a získala tak první ze šesti sedel věnovaných pro tento den. Druhé místo místo získala Bc. Barbora Kmochová z JK Větrný ranč Rychnov a bronzovou a zároveň i bramborovou medaili vybojovala Petra Kupcová ze stáje Kupec. V soutěži jistě svým atraktivním vzhledem zaujal i hřebec Bernstein – strakatý potomek Beethowena, licencovaný v zahraničí, kterého předvedl Jan Chýle.

V oddělení pro jezdce startující prvním a druhým rokem zvítězila Veronika Spálenská s Amicus K a druhé sedlo tedy putovalo do SJK Roudnička, druhý byl Marek Fassati s Vilou, kteří však sedlo v Sobotce vyhráli už vloni. Třetí místo získala Dominika Kettnerová s Catrey z JK Aliance Jičín. Tato stáj zaznamenala vítězství v následujícím otevřeném oddělení a sedlo vyhrála Dominika Slámová s Čiperou. Na tuto klisnu její jméno opravdu sedí, neboť kobylka byla opravdu velmi rychlá a tato dvojice jako jediná v rozeskakování docílila čas pod 20 sekund!

Denisa Pelechová a StanleyV soutěži stupně Z se sešlo 86 dvojic a soutěž se nakonec jela na limitovaný čas. Ten byl 73 sekund. Nejblíže se tomuto času přiblížila a další z věnovaných sedel vyhrála Denisa Pelechová s koněm Stanley z SS Chýle, když její odchylka byla 0,23 sekund. Druhý skončil Petr Vančura a Quido Š z JK Valdštejnská obora a bronzovou příčku vybojovala Zuzana Najmanová s Bolerem ze stáje Hejduk. Za zmínku určitě ještě stojí výkon Pavly Kořínkové s Viktorkou. Tato dvojice totiž dosáhla úplně přesně času 73 sekud. Bohužel ale dvě chyby na překážkách tuto dvojici odsunuly ke konci výsledkové listiny.

V klasické soutěži stupně ZL startovalo 53 dvojic. Pískem prosypaný povrch se dobře osvědčil a jako důkaz poslal do rozeskakování plnou polovinu startujících dvojic. V rozeskakování byla pak nejrychlejší MVDr. Zuzana Plundrová se Sterolem z JS Plundra před druhou Irenou Malou se Sinuhet z Malé jezdecké společnosti. Třetí skončila Alexandra Pejosová s Lady Sarah z TJ Krakonoš Trutnov.

Poslední soutěží dne byla soutěž L*. Nastoupilo k ní 19 dvojic. Šest jich absolvovalo základní kolo čistě. K vidění byla spousta krásných výkonů. Smolařem dne byla opět domácí Veronika Havířová, která po skvělém výkonu a prakticky vyhraném rozeskakování neprojela cílovou fotobuňkou. Chybu si však naštěstí téměř ihned uvědomila a napravila ji, i díky bouřlivé reakci přihlížejících. Ale ztráta času ji odsunula až na 3. místo. Sedlo a překvapení v podobě živého velikonočního beránka si tedy z této soutěže odvezla Irena Malá s koněm Sinuhet z Malé jezdecké společnosti z Přelouče, která se tak stala nejúspěšnějším závodníkem dne. Druhá byla opět MVDr. Zuzana Plundrová se Sterolem a i této dvojici se v Sobotce opravdu dařilo. I na ni čekal velikonoční beránek, i když tento byl již „jenom“ z třeného těsta.

Velikonoční beránek se sedlem

Každou soutěž nakonec vyhrál někdo jiný, takže pravidlo jednoho sedla denně nebylo nakonec třeba využít. I přes velký počet startujících závody probíhaly plynule a poslední soutěž skončila v 18 hodin, tudíž za zcela regulerních podmínek. Autorem všech tratí byl stavitel Rudolf Michl a nutno říci, že si jeho parkury jezdci opravdu pochvalovali. Takže, v Sobotce 30. července nashledanou.

Pod článkem přiloženy kompletní výsledkové listiny.

Podobné články
Idnes.cz

Už v šestnácti a patnácti letech nakukují do světa dospělého parkuru, před dvěma týdny soutěžily i na domácím Prague Playoffs. A sestry Kristina a…

Jen necelé dva týdny po zakončení parkurové Global Champions 2022 jsou známy termíny a místa konání dalšího ročníku. Ten nabídne jednu zbrusu novou…