Mistrovství ČR v paravoltiži 2022 s rekordní účastí

13. 10. 2022 Michaela Burdová Autor fotek: Pavel Mikuláštík

1. října odstartoval v kryté jízdárně VetUni Brno národní šampionát v paravoltiži. Výkony některých cvičenců po oba dny opět dokazovaly, jak při sportu dokáže mysl přemoci nedostatky těla.

60 cvičenců z 8 oddílů, 69 startů a rekordních 7 startů v kategorii skupiny – v oblasti čísel tato disciplína stále roste a s ní i konkurence. Boj o medaile v obsazenějších kategoriích už neměl zcela jasné favority.

Koně

Ovšem ve chvíli, kdy jsme se s našimi cvičenci a jejich rodinami sešli u haly, jsme nějakou konkurenci neřešili. Hlavně jsem chtěla vidět Merlinu, klisnu zapůjčenou od JK Voltiž Trojan pro naši zdatnější část týmu.

Klisna už byla ve stáji, vypadala v pohodě a našim holkám se líbila, i když by nejraději svého domácího parťáka, ale ten nebyl zrovna k dispozici. Ono vůbec bylo koní trochu méně na tolik účastníků a například epoňácká Besina (ČMB) alias „Královna paravoltiže“ měla na startce 14 startujících jen v jednotlivcích. TJ Orion Praha si pro svůj početný tým dovezl kromě Call me Grand i legendárního 23letého Lugana. Vypadal náramně na svůj věk tenhle „pan profesor“, který dovedl řadu jezdců k jezdeckým licencím, byl úspěšný v drezuře, jako voltižní kůň se zúčastnil mistrovství Evropy a paravoltižáci si na jeho hřbetě vybojovali řadu medailí. Jak se říká o takových školních koních, jen ho pozlatit. Dalšího paravoltižního koně letošního mistrovství nešlo přehlédnout. Říkají mu „Malinký“, ale je to velmi vysoký velkopolský kůň jménem Druh, na kterém cvičí tým Stáj Bonanza Trojanovice. Cvičencům JK Briliant Petrovice jako vždy spolehlivě posloužil dobrácký, mohutný Landras – Landík. „Zrzavé“ kobyly nemívají dobrou pověst, ale drásovská Valisca de la Vaulx – Valiska neudělá na kruhu špatný pohyb a další drásovská ryzka Dajana je taktéž spolehlivou partnerkou cvičenců. A pak jsem ještě obdivovala nového koně Estor z JK Voltiž Duha. Nováček, kterému nastavil vysokou laťku Hassan působící ve voltiži a paravoltiži JK Voltiž Duha dlouhé roky, než odešel tam, kam koně v určitém věku odcházejí. Tak to jsou koně, 9 statečných a spolehlivých partnerů. Jako na každém mistrovství museli všichni nejprve absolvovat veterinární přejímku a v 11 hodin už byli připraveni na plejádu povinných sestav.

Holky už byly pěkně učesané, v dresech. Vládla pohoda, čtyři cviky povinné sestavy jsou rychlá záležitost – ale kdo cvičil moc rychle, a ne na čtyři doby, ztrácel u rozhodčích body. Markéta Švábenská, Jakub Weingärtner (hlavní rozhodčí) a Vendula Titěrová – trio rozhodčích sledujících každý pohyb ze „svého“ to nemá snadné, navíc potřebuje pro hladký průběh práce pohotové zapisovatele. Co je jednou psáno – to je dáno. Nejlepší je, když účastník závodů vlastně tyhle věci ani nevnímá, protože to je známka, že všechno šlape. A tak tomu bylo.

Po sobotním obědě se žádná pauza neprotahovala a odpolední program zahájila přátelská soutěž na barelu pro cvičence, kteří buď ještě nemají věk na start na koni, nemají kvalifikaci na MČR nebo prostě začínají. Pouze tato soutěž byla vyhodnocena už v sobotu, což bylo dobře, protože děti jsou, mírně řečeno, nedočkavé. Musely však počkat, než absolvují první kolo volných sestav všichni jednotlivci. A nehodnotil se jen „barel“, ale také byl vyhlášen Talent roku 2022, Skokan roku 2022 a Pohár ČHS.

Přátelská soutěž

Tři nejmladší z osmi startujících obsadili bednu. Zvítězila precizní Karolínka Buřičová před bratrem Františkem Buřičem, oba ze Sdružení AMBRA, třetí místo získala s minimální ztrátou Kateřina Dudková z TJ LUCKY Drásov.

Talent roku

Tenhle cenný titul získal Jakub Jelínek ze Sdružení AMBRA (foto níže), který se loni ve výsledkových listinách pohyboval někde na konci a letos všechny velmi překvapil. Dost velkou zásluhu na tom má jeho maminka Magda, která s Kubou poctivě celé léto denně trénovala na rodinné klisně s poetickým jménem Fialka.

Jakub Jelínek – Talent roku 2022, Sdružení AMBRA

Skokan roku 2022

Příliš nepřekvapilo ani jméno Skokana roku, kterým se stal Jan Novák z JK Briliant Petrovice. Nešlo si nevšimnout jeho rostoucí výkonnosti v průběhu sezóny.

Jan Novák – Skokan roku – JK Briliant Petrovice

Paravoltižní pohár ČHS

  • Žebříček cvičenců podle dosažených bodů napříč všemi kategoriemi handicapu vede letos Nicole Košnářová (MP1) z JK Voltiž Trojan před Lucií Putnovou (TP1) z TJJ Lucky Drásov, a třetí místě Eliškou Andrysíkovou (MP2) z JK Fany Hostěnice. 
  • V kategorii oddílů je na 1. místě JK Fany Hostěnice, za ním JK Voltiž Trojan a na 3. místě JO TJ Orion Praha

V neděli ráno všichni včas na místech a druhé kolo volných sestav jednotlivců začalo míchat konečným pořadím. A už se cvičilo před televizní kamerou, což ovšem nikoho moc nestresovalo, spíš jsme se mohli těšit na televizní záznam mistrovství. Prostě jsme na ochozech jen obcházeli trpělivého kameramana. Vrcholem neděle byly soutěže sedmi skupin a čtyřech dvojic.

Skupiny

Nejlépe předvedla svou sestavu skupina cvičenců TJ Voltiž Trojan na Druhovi. Bylo v tom jisté zadostiučinění a úleva, protože Druh v průběhu závodů prošel lehkou indispozicí, naštěstí se nejednalo o nic vážného a veterináři doporučili pokračovat v závodě. Jaká to byla úleva pro dívky, které na něm měly cvičit. Měly o „Malého“ opravdu velkou starost. Zlato tedy získala skupina JK Voltiž Trojan, za ním s minimálním odstupem cinklo stříbro pro JK Fany Hostěnice a bronz pro Eponu Brno.  Překvapivě se nezadařilo zacvičit bez chyb silné skupině z TJJ LUCKY Drásov. „Avataři“, kteří válcovali svou sestavou ostatní v průběhu sezóny, tentokrát čelní místa neatakovali.

Dvojice

Nejlepší dvojice Anna Marie Koudelková a Dominika Pánková z JK Briliant Petrovice získaly zlatou medaili, na paty jim pomyslně šlapali Štěpán Švarc s Magdalénou Knížovou z TJ Orion Praha, kteří vybojovali stříbro, a bronz Barbora Ševčíková a Vanesa Folwarczna z JK Voltiž Trojan.

 

Kategorie ZO

Markéta Horníková svou gymnasticky čistou sestavou zvítězila před svou stájovou kolegyní Zuzanou Přikrylovou, obě ze Stáje Bonanza Trojanovice. Z bronzové medaile se radovala Dorota Kusá z TJJ LUCKY Drásov.

Kategorie LPP

Magdaléna Knížová zvítězila před Štěpánem Švarcem oba z JO TJ Orion Praha. Zástupkyně JK Voltiž Trojan, Vanesa Folwarzna, získala bronz se ztrátou pouhé jedné setiny na Švarce.

Kategorie LPT

Barbora Mikesková ze Stáje Bonanza Trojanovice celkem očekávaně a s větším náskokem zvítězila před Lenkou Rychteckou, která si odvezla stříbro a její sestra, Eliška Rychtecká, bronz, obě ze Sdružení AMBRA.

Kategorie MP1

Velmi vyrovnaná konkurence, propracované sestavy, tak bych popsala své dojmy. Nikole Košnářová přidala do medailového portfolia JK Voltiž Trojan další zlatou medaili a následovala další čtyři místa pro JK Fany Hostěnice. Stříbro patří Zuzaně Filoušové, bronz Haně Bartoňové. Jen setinové rozdíly na prvních místech vypovídají o vyrovnanosti výkonů a příště to může být jinak. Paravoltiž je v tomto ohledu čím dál zajímavější.

Kategorie MP2

První čtyři místa ovládlo Brno – Eliška Andrysíková z JK FANY Hostěnice zvítězila před cvičenkami z Epony – stříbrnou Petrou Mikuláštíkovou a bronzovou Annou Rotscheinovou.

Anna Rotscheinová, 3. místo MP2

Kategorie TP1

Barbora Ševčíková rozšířila sbírku medailí pro JK Voltiž Trojan – získala zlato, stříbro si vysloužila Lucie Putnová z TJ LUCKY Drásov a bronz Jan Novák z JK Briliant Petrovice.  

Kategorie TP2

S náskokem pouhé jedné setiny zvítězila Pavla Tetaurová z JO TJ Orion Praha před Marcelou Mikelovou z TJJ LUCKY Drásov a bronz patří Michalu Jančíkovi z JK FANY Hostěnice.

Michal Jančík – Besina, 3. místo TP2

Viděla jsem Michala cvičit před sedmi lety, když jsme my začínali – a vidět ho dnes je naprosto úžasné a motivující. Přesně v duchu kréda, že mysl dokáže přemoci nedostatky těla. Velmi jsem si jeho volnou sestavu užila – nejen tu stále se zlepšující techniku, ale i to samotné potěšení ze cvičení. A o tom je paravoltiž.

 Pavla Tetaurová, Marcela Mikelová a Michal Jančík, kategorie TP2

Podobné články
Paravoltižní závody v JO TJ Orion Praha

Třetí letošní závody v paravoltiži hostila 8. května Praha pod taktovkou JO TJ Orion. V sobotu se zde konaly voltižní závody a v neděli byla na řadě…

Huynhová Tereza, 1. místo MP2

A teď už „naostro“ na hřbetech koní! 23. dubna se v kryté jízdárně VFU Brno konaly paravoltižní závody a po odstartování sezóny na barelových…