Vánoční stromeček koním do výběhu?

5. 1. 2017 Monika Mechová

Po dnešním tříkrálovém dnu bude o víkendu většina rodin odstrojovat a bohužel vyhazovat vánoční stromek. Co takhle namísto odložení k popelnici ho odvézt koníkům na zabavení do výběhu? Je to dobrý nápad, nebo to může být nebezpečné? K tomu směřuje dnešní dotaz výživové poradkyni Monice Mechové. Nebojte, do budoucna se s poradnou tak často setkávat nebudete, ale tento dotaz byl natolik aktuální, že jsme ho museli zodpovědět a zveřejnit přednostně.

 Dotaz:

Můj dotaz se týká vánočních stromků a různých jehličnatých dekorativních větví. Kdysi jsem někde četla, že dát koním jedlové nebo borovicové větve do výběhu je potěší a zabaví. Že i v přírodě v zimě rádi okusují větve jehličnanů. Mohla bych poprosit o radu výživáře? Můžu vánoční stromek, v mém případě jedličku, odvézt koním do výběhu, nebo hrozí nějaká zdravotní rizika? Nebo je to pro ně naopak přínosné?

Odpověď:

Osobně bych dotaz rozdělila na dvě části - zkrmování větví jehličnanů jako takových a využití vysloužilých vánočních stromků jako zábavy do zimních výběhů.

Když vyloučíme toxické druhy jehličnanů, jako je např. tis, jehličnany rostoucí v naší krajině jsou pro koně obecně bezpečné. Je však důležité vědět, větve konkrétně jakého stromu koni dáváme. Smrk (ztepilý i pichlavý) a jedle jsou bezpečné, u borovice už trošku visí otazník. Borovic u nás rostou ponejvíce dva druhy - borovice lesní a borovice kleč. Ty jsou v pořádku, ovšem v uměle vysazených parcích a zahradách se může vyskytovat i borovice těžká (dříve žlutá), lat. Pinus ponderosa (hojně se nachází v lesích Severní Ameriky), která u březích krav může po sežrání většího množství vyvolat potrat. Obsahuje totiž kyselinu, která zvyšuje hladinu hormonu prostaglandinu. U klisen zatím nejsou relevantní data k dispozici. Někteří koně ovšem po požití této borovice vykazují alergické příznaky a zažívací potíže.

Borovice také často obsahují hodně pryskyřice, neboli smůly, kterou dostat z koňské srsti a především ze žíní hřívy a ocasu není vůbec snadné, takže je možné, že svého daru pak při čištění budete litovat. Smrk stříbrný nebo také modrý jsou jen jiné názvy pro smrk pichlavý, není problém ho tedy krmit, ale právě proto, že je hodně ostrý, mnoho koní ho odmítá.

Pokud bychom hledali nějaké benefity plynoucí ze zkrmování větví jehličnanů, pak můžeme zmínit zejména vysoký obsah vitamínu C, který funguje jako důležitý antioxidant, a také silice, které se v celostní medicíně často přidávají do esenciálních olejů a využívají k posílení imunity, léčbě chřipky a různých „zimních" virových onemocnění. Je ovšem otázkou, zda si koně tyto látky z čerstvého jehličí vůbec dokážou vytáhnout.Jako u čehokoli ostatního, i tady platí zásada všeho s mírou, tedy rozhodně nenechte koně sežrat za krátký čas stromků víc, ale použijte větve spíš jako zabavení a zpestření nudy v zimních výbězích bez trávy. Je třeba totiž mít na paměti, že koně sice ožírají stromy i v přírodě, ale mají k nim alternativu například v podobě stařiny a tu v holém výběhu (pokud nemají seno) zpravidla nemají.

Co se týká vánočních stromků, platí vše výše uvedené, ale pokud je chcete koním dát, musíte si být na 100 % jistí, že na stromcích nezůstaly žádné ozdoby, lamety a zejména háčky. Já osobně koním vánoční stromky nedávám právě z tohoto důvodu. Nikdy nevím, co mohu přehlédnout.

 Tolik k odpovědi odbornice, nás však zajímal i názor vás, chovatelů, proto jsme se zeptali ve facebookové diskuzi, jak to praktikujete vy. Ptali jsme se, jestli vůbec koním vánoční stromečky či větve jehličnanů dáváte, a když ano, jestli je okusují, žerou.

Ozvali se především ti, kteří koním stromečky či větve třeba i nezávisle na Vánocích dávají, například při prořezu z lesa. Většina koní si to užívá, především čerstvé větve, ovšem objevily se i komentáře, že někteří koníci ohrnují nos a nechtějí :-)

Padl také dotaz, jak předejít zapomenutým háčkům na ozdoby. Ukázalo se, že koňáci i jejich rodiny jsou vychovaní, ze stromečku důsledně sundávají ozdoby i s háčky, někdo je dokonce raději ani nepoužívá a váže ozdoby přímo na větvičky. Tak jako tak vždy ještě proběhne důsledná kontrola, aby koně dostali stromek opravdu čistý od všech potenciálně nebezpečných věcí.

 Moniku Mechovou koně provázejí životem již 20 let a před pár lety se jí staly profesí. Je nezávislou poradkyní pro krmení koní, nepreferuje výrobky žádné značky a bere v úvahu i ekonomickou stránku věci. Kromě ukončeného studia na Mendelově univerzitě (obor krmivářství) se dále vzdělává a drží krok s nejnovějšími trendy ve výživě koní. Absolvovala např. kurz pod záštitou University of Edinburgh v rámci projektu Coursera a navazující seminář „Advanced equine nutrition" pod vedením Dr. Jo-Ann Murray na University of Glasgow.

Prošla několika školami ježdění a horsemanshipu, navštívila mnoho stájí. I proto se její poradenství nezastavuje u krmení, ale díky prožitým zkušenostem ho dává do souvislostí s celkovou péčí o koně. Systém odchovu, ustájení, způsob ježdění i běžné ošetřování totiž mají na koně a jeho metabolismus velký vliv a nelze je proto při sestavování krmného plánu opomenout.

V poslední době se velmi věnuje koním s metabolickými poruchami, jako je inzulinová rezistence, Cushing syndrom, PSSM a jiné. U těchto koní je správná technika krmení a vyvážená krmná dávka základem jejich léčby. Web Moniky Mechové http://krmeni-koni.cz.

Podobné články

Pokud dojde na diskusi týkající se odměňování a chválení nervózních a vystrašených koní, pak se tábory ve svých názorech prakticky vždy zásadně…

Letošní léto nám i našim koním, co se týče teplot, dává zabrat. I v tomto horkém počasí je však potřeba koně převézt. Na otázku, jak koně snáší…