Tři koně uvízli pod ledem, dva hasiči zachránili - případů přibývá

20. 12. 2010 plk. Štefan Hrtús, Ing., HZS Zlínského kraje Autor fotek: HZS Zlínského kraje

V posledních týdnech se bohužel množí případy koní, spadlých do studní, vody, případně někde zaklíněných. Apelujeme spolu s hasiči na všechny majitele. ZABEZPEČTE IHNED SVÉ POZEMKY A KONĚ tak, aby se nemusely opakovat smutné a zbytečné situace...

Tři koně uvízli pod ledem, dva hasiči zachránili

Dne 19.12. 2010 ve 21:55 hod. bylo operační a informační středisko hasičů požádáno o pomoc při záchraně dvou koní z jímky v obci Poteč.

Na místo okamžitě vyrazila jednotka profesionálních hasičů z Valašských Klobouk a jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Poteč, které doplnil lezecký speciál a velící důstojník směny ze Zlína.

Tři koně uvízli pod ledemPrvotní hlášení obsahovalo informaci o tom, že došlo k propadnutí dvou koní do jímky o hloubce cca 3m. Hasiči byli na místě události za 11 min. od vyhlášení poplachu. Po příjezdu na místo bylo průzkumem zjištěno, že došlo k proboření celkem tří koní na dvou místech rybníka v blízkosti místní farmy. Příjezd vozidlem k rybníku nebyl vzhledem k vysokému sněhu možný a posledních 300 metrů museli záchranáři absolvovat pěšky.

Jeden z koní se nacházel již utopený pod ledem. Vzhledem k nízké teplotě a akutnímu ohrožení zvířat bylo nutné jednat velmi rychle. Velitel zásahu se rozhodl pro záchranu koní prostřednictvím záchranného lana.

Záchranářům se podařilo jednoho koně uvázat a následným taháním si zvíře prorazilo cestu ledem ven z rybníka. Druhý kůň ho sám následoval.

Tři koně uvízli pod ledemVe 22:26 hod. hlásí velitel zásahu záchranu obou koní z rybníku a ve 22:34 hod. byli koně umístěni zpět do stáje. Zvířata utrpěla šok, podchlazení a mírné oděrky od ledu. Vytažení těla mrtvého koně bude řešeno následně po domluvě majitele a správce rybníka.

plk. Štefan Hrtús, Ing.
HZS Zlínského kraje

pro Požáry.cz (původní článek zde)

 

Podobné články
Deník

Mohutný požár zachvátil v noci na pátek 20. ledna truhlárnu v obci Žďár. Když hasiči dorazili na místo, několikametrové plameny šlehaly ze střechy.…

Jedenáctá rezervace velkých kopytníků v Česku vzniká v těchto dnech v Krnově v Moravskoslezském kraji. V aklimatizační ohradě se tam nyní zabydlují…