Máte problémové dítě? Posaďte ho na koně!

Uklidňující tělesné teplo velkého zvířete, ušlechtilá hlava s heboučkými pysky, příjemné pohupování napomáhající koordinaci pohybu. To všechno nabízí hiporehabilitace – léčení s pomocí koní.

Rekreační jízda na koni je určena nejen zdravým dětem. Překvapivě účinně funguje také jako léčba u dětí handicapovaných. Napomáhá při léčbě mozkové obrny, roztroušené sklerózy, degenerativních nervových onemocnění, skoliózy, svalové disbalance, obezity i srdečně-cévních onemocnění.

„Koně jsou velkým pomocníkem při zmírňování příznaků a léčbě mnoha onemocnění. Hiporehabilitace zahrnuje fyzickou stránku, takzvanou hipoterapii, a stránku psychickou neboli psychoterapeutické ježdění," vysvětluje fyzioterapeutka Petra Zelmer.

Hiporehabilitace léčí

Hiporehabilitace má úžasné dopady na tělo i na duši: podporuje správné držení těla, krevní oběh i dýchání, ale také snižuje agresivitu a povzbuzuje sebedůvěru. Při jízdě v sedle se pohyb koňského hřbetu přenáší na tělo jezdce, který se mu podvědomě přizpůsobuje. Díky tomu se zlepšuje jeho koordinace pohybu i vnímání rovnováhy a dochází k narušení patologických pohybových stereotypů.

žena.czTeplo koně uvolňuje svaly a pohyb napomáhá podvědomé koordinaci a koncentraci těla. Zároveň však kůň nahrazuje chybějící přirozenou autoritu u problémových dětí. „Jízda na koni příznivě působí na hyperaktivní jedince i na ty, kteří trpí poruchami řeči, učení a chování nebo duševními chorobami jako neuróza, mánie, deprese či schizofrenie," říká Zoran Nerandžič, primář rehabilitačního oddělení městské nemocnice v Litoměřicích.

Celý článek vám přináší server ŽENA.cz a můžete si jej přečíst zde.

Podobné články

Ochrana spotřebitele spočívá i v tom, že se nepřihlíží k dohodám vylučujícím nebo omezujícím jeho práva na náhradu újmy, i když je spotřebitel…

HORSNÍ SLAVKOV – Mezi koleje a betonový nájezd se zaklínil v pondělí dopoledne kůň u Horního Slavkova na Sokolovsku. Událost se stala na železniční…