Kůň Převalského má překvapivě dlouhou evoluční minulost
Kůň Převalského, jehož volně žijící populaci v Mongolsku letos posílila i zvířata dovezená z pražské zoologické zahrady, má s domestikovaným koněm společného méně, než se zoologové domnívali. Prozradila to analýza jeho genů.
Dosud se mělo za to, že poslední společný předek "obyčejných" koní a koně Převalského žil někdy v době, kdy lidé koně domestikovali, tedy před šesti až deseti tisíci lety. Nyní se ukazuje, že k oddělení obou vývojových linií došlo mnohem dříve - před 160 tisíci lety. I poté se však oba druhy mezi sebou příležitostně křížily.
V časopise Genome Biology and Evolution o tom informují odborníci z americké Penn State University, kteří zkoumali mitochondriální DNA obou druhů. Zároveň zjistili, že genetická rozmanitost koní Převalského je překvapivě vysoká.
Ve volné přírodě a v rezervacích dnes žijí asi dva tisíce jedinců.Přitom to není tak dávno, kdy měl tento druh namále. Koncem padesátých let minulého století byl ve volné přírodě zcela vyhuben a v zajetí přežívalo posledních dvanáct jedinců...
Celý článek přinesl TÝDEN.cz: Kůň Převalského má překvapivě dlouhou evoluční minulost
Na největší koňské sousoší světa lze nově vyšplhat. Rozhled nabízí z tlamy
Sousoší The Kelpies patří k nejznámějším lákadlům Skotska. Nově ho však zájemci nemusejí obdivovat pouze ze země, ale mohou skrze jeho útroby…
Projížďka tajgou na islandských koních? Västerbotten ve Švédsku vám splní i ty nejdivočejší sny
Laponsko je často první destinací, která napadne cestovatele toužící po malebném zasněženém dobrodružství, ale pokud chcete poznat méně prozkoumanou…