Jede králka, jede král, nemá koní ani krav. Na Olomoucku se slavilo v krojích

8. 7. 2024 Tereza Staňková Zdroj: iDnes.cz URL zdroje: www.idnes.cz
Idnes.cz
Idnes.cz

Náves v Doloplazech na Olomoucku už se pomalu plní. Rozeznívají se první tóny hudby a před hospodou se chystá skupina tanečníků v krojích. Je neděle a doprovodný program zdejší už 43. jízdy králů je v plném proudu. Po představeních hostujících folklorních souborů přichází na řadu stěžejní akce.

Lidé se staví podél dlouhé ulice a vyhlížejí družinu. Jsou dvě hodiny odpoledne a jak je tradicí, skupina si nejdříve vyžádá krále – letos Štěpána Zelu – od jeho rodičů. „Je pro mě pocta, že můžu stejně jako dřív kamarádi jet jako král,“ svěřuje se hlavní postava.

Poté, co rodiče dají svolení, usedá oblečený v dívčím kroji na svého koně. Převlek má zajistit, aby jej nikdo nepoznal. Do úst si dává růži, která zase brání tomu, aby se prozradil hlasem. „Jede králka, jede král, nemá koní ani krav, panímámo, panímámo, déte kósek másla,“ zpívají vyvolávači, kteří vyrážejí v čele průvodu. Až za nimi se šikuje král a jeho pobočníci.

Celý článek přináší iDnes.cz: Jede králka, jede král, nemá koní ani krav. Na Olomoucku se slavilo v krojích

TN.cz
Podobné články
Deník

Otec Francouz, matka Japonka. Z Asie přes Irsko a hřebčín Napajedla zamířil prvotřídní kůň Pop Rock na statek do Němčic pod Kunětickou horou. Tam se…

iRozhlas

Policie odložila prověřování případu, kdy na pardubickém dostihovém závodišti vběhl kůň, který ztratil jezdce, do prostoru s diváky a několik jich…