Zastavte je! Zdivočelí koně vypouštějí skleníkové plyny a hnojí řašeniliště

9. 7. 2024 Zdena Martinová Zdroj: Ábíčko.cz URL zdroje: www.abicko.cz

Australští vědci odhalují souvislosti mezi klimatickou změnou a divokými koni. Zjistili, že zdivočelí koně hnojí a ničí vzácná rašeliniště, tím vypouštějí oxid uhličitý i další skleníkové plyny a zhoršují oteplování klimatu. Tak co teď?

Horská rašeliniště netvoří na Zemi příliš rozsáhlé plochy, většinou jde jen o malé ostrůvkovité ekosystémy. Přesto mají pro naši planetu mimořádný význam. Zadržují mnohem víc oxidu uhličitého – významného skleníkového plynu, který způsobuje oteplování planety – než kterýkoliv jiný suchozemský ekosystém.

Uhlík je v nich ukládán v rašeliníku a rašeliništních rostlinách, nejvíc ho ale obsahuje pomalu se rozkládající organická hmota v hlubších vrstvách rašeliniště. Tato „hlubinná úložiště“ uhlíku jsou často stará až několik milionů let.  

Australská rašeliniště

Nejvýznamnější australská rašeliniště se kromě horských oblastí Tasmánie nacházejí na jihovýchodě kontinentu v Novém Jižním Walesu v Národním parku Kosciuszko. Právě v tomto národním parku žije nejpočetnější populace australských divokých (zdivočelých) koní, které Australané nazývají brumby. Podle posledního sčítání jich jen v tomto parku žije 18 tisíc. A jejich počet každoročně vzroste o dalších 23 procent.

Celý článek přináší Ábíčko.cz: Zastavte je! Zdivočelí koně vypouštějí skleníkové plyny a hnojí řašeniliště

Podobné články
Deník

Otec Francouz, matka Japonka. Z Asie přes Irsko a hřebčín Napajedla zamířil prvotřídní kůň Pop Rock na statek do Němčic pod Kunětickou horou. Tam se…

iRozhlas

Policie odložila prověřování případu, kdy na pardubickém dostihovém závodišti vběhl kůň, který ztratil jezdce, do prostoru s diváky a několik jich…