Jízda králů: Zvláštní obřad, v němž hrají hlavní roli mladí muži a koně. Král má v ústech růži a mlčí. Jaký je jeho původ?

8. 6. 2023 Markéta Ševčíková Zdroj: Český rozhlas URL zdroje: region.rozhlas.cz
Český rozhlas
Český rozhlas

Vlčnov, Hluk, Kunovice, Skoronice u Kyjova – v těchto obcích moravského Slovácka se pravidelně kolem svátku Letnic koná Jízda králů, zvláštní obřad, v němž hrají hlavní roli mladí muži a koně.

Ústřední postavou je malý chlapec, takzvaný král, převlečený do ženského kroje. Po celou dobu jízdy musí zůstat němý, o to halasnější jsou mladíci tvořící jeho družinu. Ti jsou ve věku, kdy muži odcházeli na vojnu, a svého krále si předtím sami vybírají.

Všichni v letniční neděli objíždějí obec ve slavnostních krojích a na koních zdobených pentlemi a květinami. Zatímco král má v ústech růži a mlčí, mladíci čile komunikují s kolemjdoucími skrze krátké veršované „vyvolávky“. Rodina chlapce, který představuje krále, musí hostit chlapce z družiny, sousedy i hosty.

Celý článek přináší Český rozhlas: Jízda králů: Zvláštní obřad, v němž hrají hlavní roli mladí muži a koně. Král má v ústech růži a mlčí. Jaký je jeho původ?

TN.cz
Podobné články
Idnes.cz

Téměř sto let starý salonní vůz Karla Kludského je zpátky v Jirkově, odkud slavný cirkusový principál pocházel. Od zítřka bude 11 metrů dlouhý a asi…

Idnes.cz

Středeční velké bouřky si na Pardubicku kromě zpožděných vlaků a popadaných stromů vyžádaly také lidská zranění. V Časech blesk uhodil do dvou žen.…