Kladrubský hřebčín chce v září předvést jízdu s rekordním 24spřežím

5. 7. 2024 ČTK Zdroj: Ekolist.cz URL zdroje: ekolist.cz
Ekolist.cz
Ekolist.cz

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se chystá na podzim vytvořit nový český rekord. Vozataj Jiří Nesvačil chce předvést jízdu se čtyřiadvacetispřežím, což se v Česku zatím nikomu nepodařilo. Za sebou tak bude zapřaženo 12 párů koní, řekl ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek.

"Kočár táhne vlastně pár, který je přímo u oje, nejblíž kočáru. Dopředu se dávají nejspolehlivější koně, protože ti vedou spřežení, nesmějí se ničeho leknout a musí být naprosto spolehliví," uvedl Machek. Ostatní koně uvnitř spřežení se tak vlastně "vezou".

Na tak dlouhé spřežení si musel hřebčín dát u svých sedlářů vyrobit speciální opratě pro čelní dvojici koní, které měří 35 metrů. Ke každému páru vede levá a pravá oprať, všechny řemeny dohromady měří kolem 300 metrů a váží 52 kilogramů. Vozataji se během jízdy pronesou, i když v rukou bude držet jen část jejich váhy, další bude spočívat na koních.

Celý článek přináší Ekolist.cz: Kladrubský hřebčín chce v září předvést jízdu s rekordním 24spřežím

TN.cz
Podobné články

Vysočina je doslova protkaná turistickými a cyklistickými stezkami. Věděli jste ale, že je tu také několik set kilometrů značených stezek pro koně a…

Deník

/FOTO, VIDEO/ Touha po klidu v panenské přírodě a láska ke koním se skloubila na koňské Farmě Vysoká, kde se třetí červencovou sobotu konal 13.…