Národní hřebčín v Kladrubech slaví pět let na seznamu UNESCO

7. 7. 2024 Radio Prague International Zdroj: Český rozhlas URL zdroje: cesky.radio.cz
Český rozhlas
Český rozhlas

Hřebčín založil v Kladrubech v roce 1563 český král a římský císař Maxmilián II. V roce 1579 ho Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín. Stát ho převzal v roce 1918.

Důvodů k oslavám má vyhlášený hřebčín hned několik. Kromě zápisu na Seznam světového dědictví si připomíná 30 let od začátku spolupráce s dánskými královskými stájemi, 20 let spolupráce se Švédskou královskou jízdní gardou a 150 let od poslední návštěvy kladrubského hřebčína císařem Františkem Josefem I. a jeho manželkou Alžbětou Bavorskou.

Hřebčín chová starokladrubské koně, kteří byli vyšlechtěni pro ceremoniální účely panovnických rodů. Historie chovu sahá až do roku 1579. Mezi panovnickými rody má hřebčín klienty i v současnosti, letos byli bílé elegantní koně k vidění při slavnostním ceremoniálu jmenování nového dánského krále.

Celý článek přináší Český rozhlas: Národní hřebčín v Kladrubech slaví pět let na seznamu UNESCO

TN.cz
Podobné články

Vysočina je doslova protkaná turistickými a cyklistickými stezkami. Věděli jste ale, že je tu také několik set kilometrů značených stezek pro koně a…

Deník

/FOTO, VIDEO/ Touha po klidu v panenské přírodě a láska ke koním se skloubila na koňské Farmě Vysoká, kde se třetí červencovou sobotu konal 13.…