Hřebčín v Kladrubech pošle do Británie sperma darovaného hřebce

24. 5. 2011 čtk

Starokladrubského pětiletého hřebce Favory Alta XXI., kterého britským královským novomanželům princi Williamovi a jeho ženě Kate daroval český stát, bude do zámoří v nejbližších dnech předcházet jeho sperma. Specifický genetický materiál si vyžádala britská strana. Mohlo by to být dokladem zájmu o hřebcovo využití pro chovné účely, řekl dnes ČTK ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem Jan Höck.

"V tomto případě předpokládám, že koně si na základě údajů, které dostali, považují, a že nejspíš počítají s jeho využití ve vlastním chovu, v což jsme i tak trochu doufali," uvedl Höck. Podle dostupných informací však v Británii není žádná starokladrubská klisna.

Zatím je ještě třeba, aby britská strana upřesnila, zda chce zásilku v mraženém či jiném stavu, od čehož se odvíjí její obal.

Dar minulý týden schválila vláda. Hřebec zatím zůstává na žádost obdarovaných v hřebčíně v Kladrubech. Kůň má cenu 30.000 eur (asi 730.000 korun), pro převoz má již všechna potřebná veterinární osvědčení.

"Zaslání biologického materiálu nám nepůsobí žádný problém. Podobné zásilky jsme vypravovali zájemcům ve Spojených státech i jinde," uvedl Höck.

Celou zprávu vám přinesly České noviny zde.

Podobné články
Idnes.cz

Mistři opratí Jiří Nesvačil junior a Jakub Mack dnes poprvé zapřahali starokladrubské bělouše do saní. Pro hřebce a valachy je tento jiný druh…

Již tradičně přijede Mikuláš do Kladna na koni. Jeho cesta započne v 15.00 a v 15.30 dorazí se svou družinou na náměstí. Po něm vystoupí Yveta…