Divocí koně z Milovic pomůžou vrátit život cenným pastvinám v okolí Krásné

27. 11. 2023 Jitka Dolanská Zdroj: iDnes.cz URL zdroje: www.idnes.cz
Idnes.cz
Idnes.cz

Vykácet expanzivní topoly, vyčistit přerostlé keře a vdechnout život opuštěným pastvinám v příhraničí, které leží ladem. To je cílem projektu, do kterého se pustili lidé v Krásné u Aše. Pomoci jim v tom mají rovněž divocí exmoorští koně, kteří přicestovali z rezervace v Milovicích. Zatím tři klisny vypustili odborníci do oploceného areálu o rozloze přibližně deseti hektarů.

Lidé si pohled na tato jedinečná zvířata budou moci vychutnat z nově vybudovaných pozorovacích stanovišť. Kromě toho se na místě bývalé obce Štítary probudí starý ovocný sad a záhony s původními bylinami. Informační tabule, které tu návštěvníci najdou, budou vyprávět příběhy o bohaté minulosti nejzápadnějšího regionu.

„Nejprve jsme od státu získali rozlehlé pozemky, kde dříve stála obec Štítary. Spolu s odborníky z Univerzity Karlovy jsme se rozhodli, že sem zkusíme vrátit původní rostlinnou kulturu, která bez údržby téměř zanikla. S tím by mohli pomoci právě divocí koně,“ vysvětluje Luboš Pokorný, starosta Krásné, pod kterou někdejší obec Štítary patří.

Celý článek přináší iDnes.cz: Divocí koně z Milovic pomůžou vrátit život cenným pastvinám v okolí Krásné

TN.cz
Podobné články
Novinky.cz

Hned u dvou zranění po pádu z koně zasahovali během osmačtyřiceti hodin záchranáři ze severu Moravy a Slezska. V obou případech se zranily nezletilé…

Sport

Po více než čtyřiceti letech nemá žádného koně ve stáji. Trenér Čestmír Olehla, který připravil Železníka a Registanu k šesti triumfům ve Velké…