Černá, bílá. Život i smrt. Spřežení kladrubských běloušů a vraníků je ozdobou slavnostních ceremonií

Máme pro vás další letní prázdninový tip na výlet, a to do Kladrub nad Labem. Každý asi zná krásného, mohutného starokladrubského koně, ať už vraníka nebo bělouše. A tamní národní hřebčín patří k celosvětově nejstarším chovným zařízením. Chov koní tady má dlouholetou tradici. Připomeneme si ji s ředitelem kladrubského hřebčína, inženýrem Jiřím Machkem.
Kolik je to vlastně let, co se chová klasický starokladrubský kůň?
Starokladrubští koně se chovají přes půl tisíciletí. Protože v místech, kde stojí hřebčín, byly už ve středověku osady, které se jmenovaly Kobylníky nebo Kobylí pole. Kolem roku 1500 na tom místě založili Pernštejnové oboru, ve které chovali koně. Potom toto místo v roce 1560 získali Habsburkové. A důležitý je rok 1579, kdy Rudolf II. hřebčín, který už v Kladrubech existoval, povýšil na hřebčín dvorní. A dal mu za úkol produkovat koně pro císařský dvůr. Později se chovný cíl upřesnil na ceremoniální kočárové koně. To znamená koně pro slavnosti.
Celý rozhovor s inženýrem Jiřím Machkem přináší Český rozhlas: Černá, bílá. Život i smrt. Spřežení kladrubských běloušů a vraníků je ozdobou slavnostních ceremonií
Galerie

Pád z koně a operace: Budoucí královna je těžce zraněná, palác narychlo mění program

Budoucí nizozemská královna, princezna Catharina-Amalia, spadla z koně a poranila si ruku. Její zranění bylo natolik vážné, že musela podstoupit…

Na stáda dobytka mohou narazit lidé v nejvyšších partiích Jeseníků. Pod Petrovými kameny se od začátku června pase stádo ovcí, v neděli 8. června k…