Pólo? Pólo!!

6. 9. 2011 Katka Lipinská Autor fotek: Julie Šverčičová

Jednou z nejzajímavavějších podívaných na pardubických Koních v akci bylo bezesporu koňské pólo. Protože je tato disciplína u nás vcelku nová a věnuje se jí pouze jediná stáj, využila jsem příležitosti a Šárku Gill z Prague Polo Club trochu vyzpovídala. Takže si teď můžete přečíst jak informace o tomto zvláštním sportu, tak povídání, jak to vypadá v pólo stáji a jak to vlastně celé vzniklo.

poloKoňské pólo se poprvé objevilo ve sportovních záznamech historiků v roce 600 př. n. l. v Persii. Peršané také stanovili první pravidla, podle kterých se hraje i dnes. Z Persie se pólo dostalo do Indie, kde se ho učili britští důstojníci v době kolonizace. Britové přivezli pólo do Evropy a jejich zásluhou se dostalo i do Spojených států a s novými osadníky i do Argentiny. I když ani Velká Británie ani Argentina nejsou donovskou zemí tohoto sportu, jsou to země s největší popularitou a počtem hráčů. Velká Británie dala pólu jeho eleganci a společenskou úroveň a Argentina hráčské umění a to nejdůležitější - pólo koně. Dnes je koňské pólo rozšířeno ve 40 zemích světa a registrováno je téměř 600 pólo klubů. Od loňského října mezi ně patří i Stáj Ostrov v Chlumci nad Cidlinou.

Jste jediní u nás, kdo se věnuje pólu, jak vás to vůbec napadlo a jak jste začínali?
Úplně jednoduše. My jezdíme pólo celá rodina. Já jsem začínala na parkurech, poté, co jsem si udělala licenci. Syn začal jezdit v pěti letech a manžel hodně pracoval a jezdil jen rekreačně. Pak přišel s tím, že ho baví pólo a začal ho zkoušet. Jezdil do Španělska, Německa... tehdy jsme ještě neměli žádné pólo koně. Manžela to moc bavilo, ale já jsem měla, mám-li být upřímná trochu obavy. Nejsme nejmladší, je to rychlý sport.... ale zkusila jsem to. A pak jsme pořídili první čtyři koně a v Hradištku u Sadské v rámci Elite Tour jsme dělali první vystoupení.

Pro pólo jsou používáni speciální pólo poníci, kde jste je sháněli?
ponyJednu klisnu jsme importovali až z Argentiny, ale ukázalo se, že potřebuje delší dobu na aklimatizaci, takže jsme s ní netrénovali a nechali ji v klidu, aby si zvykla. Mezitím manžel dovezl z Anglie další čtyři pólo koně. Školní, vytrénované koně se zkušenostmi z „vysokého póla", vhodné i pro začátečníky. Ti tedy už všechno umějí.

Pro hraní póla je také potřebný velký prostor a my jsme hledali, kde zakotvit. Pak se nám podařilo se usídlit ve stáji Ostrov v Chlumci nad Cidlinou, kde jsme dostali velmi hezkou nabídku k pronájmu. K pólu totiž potřebujete veliký travnatý prostor, který se pořád musí sekat a upravovat, asi jako golfový trávník.:-) Když se toto povedlo, manžel dojel do Anglie a navezl další koně. Celkem teď máme k dispozici pro zájemce deset koní.

Takže si to u vás může zkusit každý?
V zásadě ano. Založili jsme klub, má deset členů a je možné se stát členem. Ale není to nutné, kdokoli má zájem, jen přijet a vyzkoušet, může se mi ozvat. Měli jsme i víkendový intenzivní kurz póla...

Na kolik běžného smrtelníka takový víkend přijde?
Tenhle stál 7 000 Kč na celý víkend se vším všudy, včetně ubytování, obědů, tréningů, teorie, DVD ukázek... teorie je velmi důležitá, je to skupinový sport, kde se musejí dodržovat pravidla. Ta jsou hlavně kvůli bezpečnosti, proto, aby byl chráněn kůň. Takže nemůžete hrát pólo bez znalosti pravidel.

tymPři pólo zápase proti sobě nastupují dva čtyřčlenné týmy, které bývají složené z hráčů obou pohlaví, různých věkových skupin a různé hráčské úrovně. Právě díky této charakteristice si pólo získalo takovu popularitu a není nic neobvyklého, když celý tým tvoří členové jedné rodiny. Cíl hry má pólo stejný jako většina míčových her - dopravit míč do branky soupeře. K tomu používají pólo hráči pálku, které se tradičně říká maleta. Po každém vstřeleném gólu se mění strany. Toto pravidlo zavedli již indičtí důstojníci, kteří hrávali pólo pozdě odpoledne a eleiminovali tak nevýhodu hry proti zapadajícímu slunci.Celý zápas je časově rozdělen na sedmiminutové úseky zvané chukka (čti „čaka"). Jeden celý zápas může mít 4 - 8 takových částí. Pólo je nejrychlejší z týmových jezdeckých sportů, proto se po každé chukkce během přestávky střídají koně. Žádný kůň nesmí jít více než jednu chukku a pak jednu odpočívá. Mimoto se mohou koně střídat i v průběhu jedné chukky.

Povězte mi prosím něco o tom, jak se lidé začínají učit? Může přijít i úplný začátečník?
Ano, může přijít kdokoli. Začátečníci se samozřejmě nejprve učí jezdit, naši koně jsou hodní a vhodní k výuce. Učí se ale jezdit rovnou s maletou. Do jedné ruky dostane maletu, aby rovnou věděl, že koně ovládá pouze jednou rukou. Výhodou je, že začátečník nemá žádné zlozvyky a není zvyklý na nic jiného. Pro mě, jako bývalého parkurového jezdce bylo docela obtížné si zvyknout jak na vodění jednou rukou, tak na to, že nemám žádné sedlové opěrky, že mě sedlo nedrží a že se můžu různě vyklánět. Sedla na pólo jsou totiž ta nejkontaktnější, bez opěrek, prtože musejí jezdci umožnit se různě vyklánět do stran a nedrží ho. Jezdec je vlastně velkou část doby nad koněm.

micProbíhají i tréningy ze země?
Určitě. K tomu slouží polomalety, které jsou kratší. Ty se učíte držet a můžete trénovat na zemi.A na Trojském ostrově máme postavený pólo trenažér. Což je obyčejný dřevěný kůň, na kterém se také trénují odpaly. Tak zajistíme, aby nezkušený člověk nějakým způsobem koni neubližoval.

Jaký je to pocit při pólu? Je to jiné než při běžném ježdění?
Musím říct, že pólo hra je docela adrenalin. Je to dramatický, rychlý sport. Zapomenete při ní na všechno. S koněm splynete tak, že prakticky zapomenete i že na něm sedíte.

O pólu jde povědomí, že je to drsný sport, kde se na koně moc ohledů nebere. Já bych k tomu ráda řekla, že se snažíme zacházet s koňmi velice jemně, koně jsou ovládáni hlavně váhou. Trénovaného koně baví hrát a umí to. Když někdo odpálí míček, rána je dobře slyšet, koně to slyší a sami už běží tam, kam letí. Takže ten hráč dost často nemá vůbec potřebu koně nějak „kočírovat". Ale pevné martingaly a další součásti koně z bezpečnostních důvodů mají, protože se pohybuje hodně koní na relativně malém prostoru.

Jací jsou vaši koně?
Pólo koně jsou nesmírně klidní a všestranní. Jsou, musejí být zvyklí na spousta věcí - na ruch, šum, pohyb. Ale nestačí trénovat jen na samotný pohyb. Musejí být zvyklí na pohyb ve skupině, je to kontaktní sport. Jedno z pravidel třeba říká, že je možné koně vytlačit druhým koněm z linie, kudy letí míček. Ale pouze koněm, což samozřejmě rozhodčí hlídají.

Jak často trénujete?
Kromě pondělka denně. Tréning nemusí být intenzivní, ale je důležité, aby kůň dobře reagoval na pokyny jezdce. Pak je potřeba trénovat s maletou. Nebo pokud se kůň něčeho leká, je potřeba ho navykat. Jinak s nimi nemáme problém s ničím, jezdíme i normálně do terénu. Tady v rámci výstavy byl i průvod městem a naši koně byli jedni z nejklidnějších. Jsou zkrátka všestranní.:-)

...Výraz pólo je odvozen od tibetského slova pulu, což je výraz pro „kořen". Právě z kořenů se díky tvrdosti dřeva vyráběly první míčky. Hřiště, které má rozměry 274m x 155m a odpovídá svou polochou rozloze téměř šesti fotbalových hřišť, je ohraničeno dřevěným, 10 centimetrů vysokým oplůtkem. Aby bylo možné dobře sledovat hru a její pravidla, pohybují se po hřišti na koních dva rozhodčí v typickém pruhovaném dresu a třetí rozhodčí sleduje hru z okraje hřiště.

Kvalita hráčů se obdobně jako v golfu označuje handicapem, hodnocení je však opačné - čím lepší hráč, tím vyšší handicap. Hadicap hráčů se pohybuje v rozmezí hodnot od -2 do +10. Hráč s handicapem +10 je takový Tiger Woods koňského póla a takových hráčů je v současné době 8.

Pokud vás zajímá více nebo byste si chtěli zkusit pólo zahrát, další informace a kontakt najdete na stránkách pólo klubu: http://www.praguepoloclub.cz/

Podobné články
V dámském sedu.

Sobota 21. května: v areálu JS Hobit Domašov u Jitky Bednářové Smíškové se třepetají vlajky s různými erby, pod rukama alchymisty to bublá, barevně…

I když ke kovbojovi mám hodně daleko, otestovat si schopnosti a důvěru svého koně v trochu extrémních podmínkách mě lákalo už dlouho a prázdniny k…