První žena v historií vítězí v soutěži Road to the Horse

17. 3. 2006 Svatopluk Tomíšek Autor fotek: archiv zdroje

25. - 26. února 2006 se uskutečnilo klání čtyř známých osobností, pracujících s koňmi jemnou cestou – Natural Horsemanship. Mezi zúčastněnými muži ve složení Martin Black, Craig Cameron a Van Hargis, se objevila první ženská konkurentka, Stacy Westfallová.

Na dvoudenním klání v hale Tennesse Miller Coliseum jsou aktéři vždy postaveni před úkol obsednout koně a následně s ním absolvovat zadané úkoly (projet vytyčený prostor, překonání jednoduché překážky, vlečení břemene apod.). K obsednutí měli jako vždy pouhé tři hodiny, které byly dále rozděleny na jednotlivé hodiny s náležitou přestávkou pro odpočinek koní.

Mladí koně, přivezeni rovnou z pastvin, na sobě nikdy neměli sedlo a z předvedeného stádečka byli vybráni sborem rozhodčích čtyři. Tyto koně si zúčastnění aktéři rozdělili mezi sebou losem.

Soutěž probíhala v mobilních kruhových ohradách, pod přísným dozorem sboru rozhodčích. Jelikož celá akce je zaměřena hlavně na jemné zacházení s koněm a propagaci této "cesty ke koním", bodovali rozhodčí přístup ke koni a způsob provedení, jak ovládnutí koně ze země, tak jeho následné obsednutí.

Vyprodaná hala explodovala, když diváci uslyšeli výsledek - Stacy Westfallová je vítězkou "Cesty ke koni 2006". Westfallová byla tímto oznámením ohromena. Z takového ohodnocení své tříhodinové práce v kruhovce a posouzení závěrečné jízdy byla velmi šťastna. "Bylo to úžasné," říká. "Nemohla jsem sledovat, co dělali ostatní, neboť jsem se musela soustředit na svou práci s koněm. Slyšela jsem jen, že Martin Black měl s vybraným koněm problémy. Já jsem v tomto ohledu měla štěstí a mým jediným cílem bylo dělat vše co nejbezpečněji, jak pro mě, tak pro koně."

"Tento ročník byl mimořádný", komentuje událost producentka Tootie Bland. "Koně extrémně vyzkoušeli každého ze zúčastněných. Také si myslím, že vítězství Stacy je ohromný krok vpřed. Potvrzení, že ženy mohou soutěžit jinak, ale na stejné úrovni jako muži."

Stacy Westfallová je očekávána, že bude soutěžit i v roce 2007. Jejím soupeřem by měl být dvojnásobný vítěz Clinton Anderson a jako další již potvrdil svou účast Chriu Coxa.

Podobné články

Join-Up - napojení, Follow-Up - následování, jazyk Equus ... to jsou termíny, s nimiž pracuje i u nás dobře zavedená metoda, jejímž otcem je…

Před nedávnem spatřila světlo světa kniha z pera Václava Bořánka „Strašidlo zvané Horsemanship“, která se pokusila obsáhnout vše od základů výcviku…