Klinika s Janem Boogartsem: Jinak než plánovaná, ale snad ještě lepší!

4. 4. 2010 Jitka Kynclová Autor fotek: Gabriela Šidláková

Kurs s Janem Boogartsem (NRHA/AQHA rozhodčí, úspěšný NRHA jezdec), který byl původně plánován na víkend 27.-28.3. na Q ranči, musel být ve svém původním rozsahu pro nedostatek účastníků zrušen. Odehrál se nakonec v menším rozsahu, ale s o to větším nadšením a úžasnou atmosférou na ranči Ježkův mlýn v Hoštce u Roudnice nad Labem.

Díky velké obětavosti a pomoci ze strany Veroniky Cejpové se sjeli jezdci z okolí a s celkovým počtem 8 koní proběhla naprosto jiná klinika, než jsme původně plánovali. Ale.... naprosto skvělá.

Jan BoogartsJezdci dostali velmi individuální trénink, o kterém si za cenu 1500 Kč na den při obdobných klinikách mohou jen nechat zdát. Sice byla většina účastníků spíše hobby jezdci než závodníci, ale Jan si s touto situací velmi profesionálně poradil, dle svých slov "oprášil znalosti o tréninku koní, které si myslel, že již dávno zapomněl" a každému se věnoval s maximálním nasazením. Přestože jsme neměli k dispozici halu, počasí nám přálo a skupina jezdců byla ve výborné náladě a s velkým nadšením vstřebávala na míru šitý trénink.

Jan Boogarts je opravdový profesionál, velmi rychle odhalil slabosti a silné stránky všech jezdců a koní a citlivým způsobem vedl jezdce k nápravě nedostatků. Tak odjížděl spokojen jak junior se svým novým koněm, který měl základní problém v respektování lidí, tak soutěžní all around jezdec.

Ostatně o tom nám poví samotná Varonika Cejpová:

"Mě osobně se na kurzu líbilo, že Jan řešil konktrétní problémy jednotlivých účastníků, které si každý přál řešit. Ukázal nám několik tipů a cviků, při kterých se zvyšuje koncentrovanost koně na jezdce (což je velmi důležité při závodech) a také cviky na lepší a jemnější poslušnost koně při reakci na otěže (neckreining)."

Veronika Cejpová"Já jsem si zlepšila se svou reiningovou klisnou spiny a ujasnila si správné korekce koně při cvalu na kruhu. S dalším koněm jsem dělala korekční cvičení při samovolném zrychlování koně ve cvalu a bylo až neobvykle zarážející, jak po asi 15ti minutovém práci s koněm při opakovaném a jasném vysvětlení začal sám kůn zpomalovat."

"Hlavní myšlenkou tréninkového programu Jana je přimět koně jednotlivými cvičeními k tomu, aby byl s vámi svojí myslí, tělo už bude jenom následovat. Což v podstatě ve výsledku znamenalo, že kůn se soustředil jen na vás a na veškeré pokyny reagoval mnohem přesněji. Co jiného si přát, a to hlavně při závodech."

"Kurz byl pro mě velikým zážitkem a i když si člověk myslí, že toho dost umí, tak ve výsledku zjistí, že je vlastně jen na začátku nekonečné cesty učení a zlepšování se. Největší pokrok ale udělal neposlušný koník Charlie mé klientky, který byl v sobotu jako divoký koník Ryn a v neděli se (mimo jiných věcí) nechal v klidu naložit do vleku, se kterým měl údajně před tím problémy. A na závěr neděle mi přišla od majitelky Charlieho po nedělním návratu do sousední vesnice po kopytě sms zpráva: ´Ten Charlie je úplně vyměněnej, ten Jan ho snad začaroval...´ Tak k tomu už snad není co dodat!"

Chtěla bych tímto moc poděkovat Veronice Cejpové za to, že během dvou dnů stihla sehnat tolik nadšených jezdců, připravit nám skvělé zázemí včetně občerstvení a zachránila tak akci, kterou bych jinak musela úplně zrušit. Také děkuji majiteli ranče, panu Bihárymu, za velkorysé poskytnutí areálu zdarma. Skvělé fotografie z kurzu zde zhlédnout na linku http://johanka2.rajce.idnes.cz/Westernovy_kurz_s_Janem_Boogaertsem/.

Podobné články
Portugalsko: český tým s hřebcem lusitano

Vybrané členky České hiporehabilitační společnosti se letos zúčastnily dvou mezinárodních setkání projektu ERASMUS+, zavítaly do Litvy a Portugalska…

ČJF

Ve vzdělávací platformě ČJF naleznete další nové on-line školení, tentokrát soustředěné na welfare koní.