„Jezděme jako dámy“, zvou mistryně ČR na seminář

9. 2. 2010 Karolína Fränkelová Autor fotek: Lucie Hladová

Na přání členek, příznivců fanoušků se o. s. Dámy sedle této disciplíny rozhodlo uspořádat víkendové soustředění pro ženy a dívky, které chtějí poprvé vyzkoušet jízdu v dámském sedle (DS), nebo v něm již jezdí a chtějí se dále vzdělávat...

Karolína Fränkelová při závěrečném dekorování na MČR 2009Soustředění tentokrát proběhne na Jízdárně Suchá u Litomyšle, která nabízí dokonalé zázemí pro koně i jezdce, včetně kryté haly v případě nepřízně počasí.

Víkendový kurz nazvaný "Jezděme jako dámy" nepřímo navazuje na úspěšné semináře pro úplné začátečnice "Pojďte jezdit jako dámy", které proběhly v loňském roce ve Věřicích u Benešova a předloni v Uhřicích u Slavkova. Soustředění je koncipováno tak, aby bylo přínosem jak pro úplné začátečnice, které se s tímto stylem jízdy chtějí seznámit, tak pro dámy v DS již jezdící, popř. účastnice předchozích seminářů. Soustředění lze také pojmout jako cílenou přípravu na letošní MČR DS, které proběhne v červenci na stejném místě.

Jednotlivé lekce (každá účastnice, ať začátečník či pokročilá, absolvuje během víkendu čtyři) budou zaměřeny na korektní ježdění v DS, případně se budeme snažit odstranit problémy, se kterými se při jízdě v DS může dáma setkat. Dle zájmu pokročilých jezdkyň se budeme věnovat i skákání v DS. Úplné začátečnice samozřejmě čeká nácvik sedlání, nasedání, sesedání. Na řadu přijdou oblíbené cviky s míčkem při lekci na lonži pro uvolnění sedu i samostatné vedení koně ve všech chodech.

Součástí dámského víkendu bude samozřejmě i teoretický seminář zabývající se historií DS, ústrojovou etikou koně i dámy a sportování v DS. V neposlední řadě bude možné sobotní večer prodiskutovat při videoprojekci jednotlivých lekcí.

Jana Vedralová s Pohodou - vítězka MČR parkur v DS pro rok 2009.Dáma se může zúčastnit s vlastním koněm i v případě, že ještě nevlastní DS, případně bez koně. Od toho se odvíjejí i cenové kategorie kurzovného, v němž je zahrnuto i ubytování s polopenzí přímo v místě konání. Podle zájmu bude zajištěn dostatečný počet školních koní včetně DS výstroje. Ačkoliv jsou naši koně spolehliví, je nutné, aby každá účastnice měla zkušenosti s jízdou na koni obkročmo, tedy zvládla samostatně koně v kroku, klusu i cvalu.

Lekce začátečníků i pokročilých povedou Karolína Fränkelová, úřadující mistryně ČR v drezuře DS a Jana Vedralová, úřadující mistryně ČR v DS skocích, teoretický seminář doplní Hanka Soukalová přednáškou o oděvu jezdkyň v průběhu vývoje DS a etice ústroje koně a dámy při veřejných akcích.

Pozvánky byly zaslány i našim slovenským kolegyním a doufáme, že soustředění proběhne, stejně jako v Uhřicích, s mezinárodní účastí.

Za o.s. Dámy v sedle K. Fränkelová

PROGRAM:

Pá 9. 4. 2010

 • do 17.00 příjezd, ubytování, ustájení koní
 • od 19.00 seminář a následná diskuze o problematice DS (jek vybrat vhodné sedlo, čeho se vyvarovat, ústrojová etika koně i dámy, DS specifika ve sportovních pravidlech)

So 10. 4. 2010

 • od 9.00 - 16.00 výcvikové lekce DS dle rozpisu (začátečníci, pokročilí), večer následuje video rozbor lekcí a diskuze

Ne 11. 4. 2010

 • od 9.00 - 16.00 výcvikové lekce DS dle rozpisu (začátečníci, pokročilí) - dle zájmu video rozbor lekcí a následné ukončení soustředění

Max. počet účastníků s vlastním koněm je 12, kapacita ubytování 24 lůžek.

Ceny soustředění dle kategorií:
1. účastnice s vlastním koněm i dámským sedlem ........................... 3 800,- Kč (*3 300,- Kč)
2. účastnice s vlastním koněm bez dámského sedla ....................... 4 300,- Kč (*3 800,- Kč)
3. účastnice bez vlastního koně i sedla ................................................ 4 800,- Kč (*4 300,- Kč)
4. divák (vč. ubytování) .............................................................................. 1 500,- Kč

Dámy při dekorování na MČR 2009Cena kurzovného zahrnuje:

 • 2x ubytování s polopenzí (začíná se páteční večeří, končí nedělní snídaní) v 2 - 4 lůžkových pokojích s vlastním soc. zařízením,
 • 4 lekce jízdy v DS, teoretický seminář,
 • pronájem jezdeckého zázemí (kolbiště, hala),
 • video dokumentace,
 • ustájení koně (var. 1),
 • zapůjčení dámského sedla (var. 2 a 3),
 • zapůjčení školního koně (var. 3).

*) Ceny v závorce jsou určeny pro stávající členky sdružení Dámy v sedle.

Přihlášky obsahující jméno, adresu, kontaktní tel. a variantu soustředění zasílejte na info@damyvsedle.cz, pokud nám zašlete několik slov o vás, budeme rády. Obratem vám bude zasláno přijetí přihlášky a pokyny k úhradě kurzovného. Kapacita ustájení i penzionu je omezená, přihlášky budou přijímány dle data doručení.

Podobné články
Portugalsko: český tým s hřebcem lusitano

Vybrané členky České hiporehabilitační společnosti se letos zúčastnily dvou mezinárodních setkání projektu ERASMUS+, zavítaly do Litvy a Portugalska…

ČJF

Ve vzdělávací platformě ČJF naleznete další nové on-line školení, tentokrát soustředěné na welfare koní.