Jak probíhal třetí kurz ježdění s profesorem Angelem Cidem
Spolupráce s profesorem Angelem Cidem probíhala i o prázdninách, jedno z dalších setkání účastníků kurzu s profesorem Angelem Cidem proběhlo ve dnech 13.- 14. července. Základna byla na Ranči Barevný sen v Hostěnicích u Brna, Podskalním Mlýně v Ostopovicích a na Farmě Bolka Polívky v Olšanech.
Účastníci představovali opět škálu dovedností od základního stupně až po nejvyšší. Převažovali již pravidelní účastníci, k nimž se přidali další zájemci toužící poznat tajemství jemného, ale důsledného trénování koní, uplatňovaného v Královské jezdecké škole v Jerez de la Frontera ve Španělsku. Počasí sice nebylo ideální, ale všichni jezdili se zápalem a velkým odhodláním posunout se dál a pokročit na své cestě za jezdeckým drezurním uměním.
Páteční den jsme začali již tradičně ráno v Olšanech s paní Miriam Pavlouškovou a jejím tmavě hnědým valachem. Paní Miriam dostala v předešlém kurzu domácí úkoly, na kterých pracovala a v tomto duchu se navázala páteční práce.
Po první lekci v Olšanech jsme se přesunuli na Ranč Barevný sen, kde již čekal další účastník kurzu. Magda Valentová se svým mladým valachem plemene appaloosa se přihlásili jako úplní nováčci na drezurním obdélníku, ale s velkou vůlí se vše správně naučit. Pan profesor si nechal dvojici prvně předvést a postupně zvyšoval nároky v drezurních prvcích. Dbal na správné provedení cviků a působení pomůcek jezdce.
Jako třetí nastoupila čtrnáctiletá Marie Zouharová na koni Ulita, která patří ke středně pokročilým začátečníkům, zdokonaluje práci na dvou stopách, kontracval a správnost působení pomůcek jezdce na koně.
Další lekce probíhaly se zástupci španělských koní. Rodina Sokolova přijela se svými mladými hřebci v procesu obsedání. S oběma se provedl první klus a cval pod jezdem na lonži. Byl to úžasný emocionální zážitek, který vyvrcholil odepnutím dvojice z lonže a vypuštěním do prostoru. Koně se chovali naprosto klidně, uvolněně a s důvěrou v člověka, což byl výsledek dvou předešlých kurzů a dobrého pochopení způsobu práce majitelů hřebců.
Dalším zástupcem plemene P.R.E. byl bílý hřebec paní Michaely Marešové. Hřebec velmi charakterní, ale o něco více temperamentnější. Se svou majitelkou si procvičovali zpomalení chodů a předvedení koně pod větší kontrolou. V závěru dvojice působila mnohem vyrovnaněji a souhra byla patrnější.
Poté se všichni účastníci a diváci přesunuli do Podskalního Mlýna, kde na nás čekaly dvě dvojice. Jako první jezdila Laura Staňková se svou klisnou slovenského teplokrevníka. Laura navázala na předcházející lekce s panem profesorem a postupně se zdokonaluje v pravidelnosti chodů s dobrým kmihem a kadencí, přičemž se velmi dbá na uvolněnost a prostupnost koně ve všech cvicích. V této lekci se zdokonaloval cval a kontracval na obě ruce a nácvik piruety ve cvalu.
Jako poslední se tento den představila paní Věra Konečná se svým plnokrevným valachem, přiježděným na velmi dobrou úroveň. Nejprve se správně sestavila páka a stihlo v hubě koně. Poté se začala práce na správném uvolnění s drezurní uzdečkou, správné sestavení koně. Náročnost cviků při zachování správného provedení se postupně zvyšovala až do piruet ve cvalu. Pan profesor také provedl první přípravu na piafu a tím první lekci s paní Věrou ukončil.
Druhý den ráno pokračoval u paní Miriam v Olšanech. V této lekci byl patrný velký pokrok při práci s koněm. Klus shromážděný a s pravidelnou kadencí, výborným kmihem. Zdokonalovala se práce na dvou stopách v nejrůznějších kombinacích za účelem zvýšení elasticity koně.
Z Olšan jsme se přesunuli do Podskalního Mlýna za paní Věrou Konečnou. Proti předchozímu dni byl kůň veden na uzdečce se stihlem, na kterou byl více zvyklý. Navázalo se na předešlou lekci a intenzivně se pracovalo na zdokonalení jednotlivých přeskoků a následně celé řady. Rovněž se zdokonaloval nástup na piruetu ve cvalu pomocí klusové práce, bylo obdivuhodné, s jakou lehkostí to kůň i jezdec pochopili.
Laura Staňková pracovala se svojí klisnou na práci na dvou stopách s postupným, stále větším shromážděním koně, které vedlo ke korektním přeskokům, přípravě na piruetu ve cvalu a k prvním krokům pasáže. Kůň i jezdec udělali velký pokrok a pro tuto dvojici významný posun vpřed.
Po společném obědě na Podskalním Mlýně jsme se přesunuli do Hostěnic na Ranč Barevný sen. Zde se již na jízdárně připravovala další dvojice, Veronika Srbová s Grandem. Tato dvojice si upevňuje práci na dvou stopách, přechody z krácení do prodloužení a kontracval. Udělala značný pokrok a těšíme se, že ji brzy uvidíme na drezurním obdélníku.
Mezi tím byli přichystáni P.R.E. hřebci od manželů Sokolových. Čekalo na ně další kolo samostatného ježdění s těmito mladými hřebci. Poprvé si zkusili klus i cval ve volnosti na jízdárně. Majitelé zjistili, že základem je dopředný pohyb, nikoliv řízení koně otěží. Tento zcela nový poznatek mají za úkol procvičovat u sebe doma na své krásné nové jízdárně.
Poté nám vjela na jízdárnu paní Magda Valentová se svojí appaloosou připravená na další velmi náročný trénink. Pan profesor měl pro jezdkyni připravenou náročnou škálu cviků na lonži ve všech chodech koně. Po skončení první části lekce paní Magda na svého koně začala působit mnohem uvolněnějšími a efektivnějšími pomůckami. Celá dvojice působila mnohem sebejistějším dojmem. Pan profesor ocenil jejich poctivý přístup k počátku práce na jízdárně.
Nejmladší účastnicí kurzu byla devítiletá Evička Vavříková se svým poníkem Codym. Pan profesor pracoval s dvojicí prvně na lonži s různou škálou cviků pro zdokonalení rovnováhy, posílení svalstva a nakonec přistoupili k samotnému ježdění na jízdárně, kde zdokonalovali základní jízdárenskou práci, vedení koně ve všech chodech, přechody a též zpomalení zrychlení v klusové práci. Evička Vavříková byla velice šikovná a zvládala s bravurou vše, co se po ní vyžadovalo. Nakonec pan profesor velmi ocenil její dobrou přípravu. Pro Evičku to byla nová zkušenost, která ji motivovala se více zdokonalovat v jezdeckém umění.
Dvoudenní kurz uzavírala Lenka Klubalová na půjčeném koni Ulita, se kterou si mohla vyzkoušet co znamená práce s drezurním koněm. Pan profesor si prvně jezdkyni nechal předvést a následně přizpůsobil pro ni práci. Jezdkyně se učila shromažďovat koně při zachování dopředného pohybu, zkrácení zpomalení ve všech chodech, hlavně zůstat uvolněná za jakékoliv situace. Pro slečnu Lenku to byla první zkušenost s tímto typem práce a pan profesor Lenku velice pochválil.
Celý víkend s námi sluníčko laškovalo a šikovně se schovávalo za mraky, občas i pršelo, ale na závěr panoval dobrý pocit z nových poznatků a účastníci i diváci byli motivováni do další práce, kterou nám pan profesor nastínil v jednotlivých lekcích. Všichni byli opět překvapeni citlivým přístupem ke koním i jezdcům a jeho velkou profesionalitou, pomocí které jednotliví účastníci postupují krok po kroku do dalších úrovní jezdeckého umění.
Galerie
Asociace chovatelů miniaturních koní pořádá v sobotu 27. dubna 2024 od 9:00 hodin vozatajský seminář s mistrem opratí Ladislavem Jirgalou.
Semináře Jak na přepravu a nakládání koní a Manipulace s koňmi v krizových situacích se budou konat ve dnech 13. – 14. ledna 2024 v areálu Q Ranch…