17. ročník Českého klusáckého derby a fotografická výstava - již tuto sobotu

Fotografická výstava "Klusáci – současný evropský fenomén" bude slavnostně otevřena na dostihovém závodišti ve Velké Chcuchli, krátce před zahájením dostihového dne 29. srpna 2009.

Tento dostihový den je vrcholem letošní klusácké sezony. Od 14 do 20 hodin je připraveno na 13 výborně obsazených dostihů... Proč nevyrazit tento víkend právě na klusáky? K vidění budou nejen sulky, ale také oblíbená disciplína monté - klusáci po sedlem.

Nejen 17. ročník Českého klusáckého derby

Kromě 17. ročníku Českého klusáckého derby, tedy nejdůležitějšího českého klusáckého dostihu vůbec, to budou zejména tyto dostihy:

  • Středoevropská cena jako další díl Zlatého okruhu JS Konsoricum 2009 pro absolutní špičku našich starších dostihových klusáků v podobě dvourozjížďkového premiérového heatu, v
  • ýznamná chovatelská zkouška tříletých klusáků Podzimní cena tříletých Grattis s. r. o.,
  • dostih klusáků pod sedlem - oblíbená disciplína monté,
  • Cena Kavo Vůjtek coby tradiční dostih Amazonek, tedy jezdkyň - žen,
  • a další díl seriálu Trotteur Francais, dostihů vyhrazených francouzským klusákům, tentokrát pro střední výkonnostní kategorii.

Ve dvou rozjížďkách Středoevropské ceny se na trati 1670 m utká kompletní špička starších klusáků, a tak není vyloučeno, že bude překonán český klusácký rekord. Ve startovním poli jsou i dva spoludržitelé českého klusáckého rekordu, Sandonora F (Jaromír Kotásek) a Grafik (Mykola Volf), který toho výkonu docílil opravdu nedávno - letos v červenci. V dostihu však nechybí ani loňský vítěz obou rozjížděk I Can Fly Diamant (am. Jiří Svoboda), a také jeho předloňský vítěz Tex Diamond (Monika Kalčíková). V posledních dvou startech dominoval letos ve Zlatém okruhu JS Konsorcium 2009 pod vedením rakouského jezdce Dietera Marze Sir Gill a dobrý výkon musí být očekáván také od Wine And Blues (Zdeněk Vávra). Ve vyrovnaném poli má vysoké ambice na úspěch i dvojice svěřenců trenéra Lomana, nejrychlejší klusák českého chovu Ocean Al (am. Alle Loman) a letošní čtyřnásobný vítěz Le Loir des Bordes (am. Alena Čemusová).

Návštěvníci se mohou zadarmo svézt v koňském sedle nebo přímo v sedátce sulky, a mohou si prostudovat způsob postrojování klusáka na modelu koně v životní velikosti zapřaženého do skutečné sulky.

Klusácké derby je dostih určený čtyřletým hřebcům, klisnám a valachům na trati 2 180 m, celková cena je 400. 000 Kč. Koně se do derby kvalifikovali v Rozjížďkách derby 13. srpna.

Fotografická výstava: Klusáci - současný evropský fenomén

Fotografickou výstavu uskutečnila Česká klusácká asociace díky partnerství s Magistrátem hlavního města Prahy. Jedná se o fotografickou výstavu složenou z 16 panelů, každý z nich obsahuje čtyři fotografie a doprovodný text.

Tři z panelů mapují českou klusáckou historii od roku 1900 do současnosti. Na dvou panelech je obsažená historie a současnost československého resp. českého klusáckého derby. Celkem osm panelů je věnováno světovému klusáckému sportu, mezinárodní organizaci UET (Union Européene du Trot - Evropská klusácká unie) a projektu Trotteur Francais. A dva panely jsou věnovány myšlence "klusák do každé rodiny", kterou má být názornou motivací pro nové majitele pořídit si klusáka, ať již pro dostihové nebo rekreační účely.
Pro výstavu se podařilo zajistit pěkné snímky nejen z domácích dostihů, ale i z klusáckých světových velmocí - USA, Francie, Švédska a Německa.

Výstavu si budete moci prohlédnout v 1. patře chuchelské tribuny od soboty 29. srpna až do 4. října.

Pořadatelé mají zájem, aby se výstava v následujících měsících představila také v jiných městech České republiky.

Podobné články

Nezvyklý případ z klusáckého dostihového prostředí začal tento týden rozplétat Okresní soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedl dvaačtyřicetiletý…

Česká klusácká dostihová sezóna 2014 je za námi a nastal čas rekapitulovat. Celkově bylo uspořádáno od 5. dubna do 15. listopadu 30 dostihových dnů v…