O mladých koních s Jiřím Kašpárkem a Nikolou Voborskou

16. 5. 2022 Gabriela Rotová Autor fotek: Archiv Jiřího Kašpárka a Nikol Voborské

Obsedání je v životě jezdeckého koně kapitola stěžejní a veledůležitá. A právě o ní si dnes budeme povídat s Jiřím Kašpárkem a jeho partnerkou Nikolou Voborskou, kteří se na obsedání, výcvik a nápravu nevhodně obsednutých koní specializují.

Jste jedním z nemnoha středisek, které se zaměřilo na obsedání, výcvik a revýcvik mladých koní. Logicky se tedy nabízí otázka, proč se věnujete právě práci s mladými koňmi? Poháry a kokardy za tohle neviditelné čarování nikdo nedostává! :)

My dva spolu pracujeme nějakých 6 let. Když jsme se poznali a začali spolu chodit, tak jsme pracovali každý v jiné stáji. Byli jsme od sebe ale poměrně daleko, a tak jsme se rozhodli, že bude lepší, když si najdeme práci společnou. A tím nám začala malinko krkolomná cesta za naším snem. :-)

Jiří: Já už se práci s mladými koňmi věnoval od začátku, jak v Čechách, tak i v Německu a věděl jsem, že to je směr, kterým bych se chtěl ubírat. Vždy mě bavily pokroky, které mladí koně dělají a vděk těch „problémových“. U obou případů rozvíjet jejich talent.

Nikol: No a já jsem do toho byla vyloženě hozena. V předešlé práci jsem ošetřovala a jezdila zajeté sportovní matadory a o tom, jak obsednout a připravit mladého koně do sportu, jsem neměla nejmenší ponětí. Jirka byl se mnou naštěstí trpělivý, a i já sama jsem se snažila hodně vzdělávat…

received-199722158661028.webp

Prošli jsme několik stájí po Čechách – obsedali, reobsedali, napravovali problémové/pokažené… Nemůžeme vyloženě říct, že to bylo v některé z nich špatné. Troufáme si říct, že jsme měli možnost dělat opravdu s těmi nejkvalitnějšími koňmi co jsou, ale některé věci jsme si prostě chtěli dělat po svém. S podporou našich rodin jsme tedy před 3 lety, kdy se nám narodil náš syn Matyášek, rozhoupali. Začali jsme u bratra Davida, který má malou farmu. Tam jsme měli pár koní, které jsme dostali přes známé. Začal být ale větší a větší zájem, a tak jsme byli donuceni hledat větší prostory. No a od té doby jsme na Hřebčíne Ostrov, který je v majetku hraběte Kinského. Máme zde k dispozici krytou kruhovku, velmi prostornou halu a jízdárnu. A snad nejúžasnější je potok, který je okolo 50 cm hluboký a dá se v něm i klusat tam a zpět nějakých 800 m. Obvykle máme v tréninku po celý rok 15 koní. Zhruba 10 „stálařů“ a ostatní se průběžně točí.

received-668521117533365.jpeg

Co by měl mladý kůň, kterého přijímáte do výcviku, umět? Bývá někdy už tady problém?

Samozřejmě, že ideální je, když kůň umí chodit na vodítku, zná kartáčování a zvedá nohy. Ale dostáváme i koně od chovatelů, kteří mají tak velká stáda, že koně přijdou jen zřídka do kontaktu s člověkem. V té chvíli přichází ta pravá sranda je všemu naučit. Rozmazlují se a ve většině případů to jde dobře a člověku začnou velmi rychle důvěřovat, pokud je k nim spravedlivý a má trpělivost. Takže pokud nám dá majitel dostatek času, je nám to vlastně jedno, jestli je kůň vychovaný, nebo je to mustang.

Máte pocit, že majitelé podceňují základní výcvik hříbat nebo je většina koní, které k vám přijdou, dobře „vychovaná“?

Základní výcvik je určitě dobrý. Co se týče veterinární péče a korektur kopyt, zvířeti i majiteli to ušetří spoustu stresových situací. Na druhou stranu se ale občas setkáme s mlaďáky, kteří doma vše zvládali, ale jiné prostředí a jiní lidé kolem nich v nich vyvolá takový tlak nebo spíše stres, že obsedací práce je s nimi mnohem složitější. Paradoxně u takových koní trvá výcvik často déle.

IMG-20210429-130601-1CS.jpg

V kolika letech je podle vás vhodné mladé koně obsedat?

Na tuto otázku je dost složité odpovědět. Ve většině případů k nám chodí koně po třetím roce. Občas dostaneme koně i starší pěti, šesti let a tam už to upřímně není moc sranda. Koně už jsou zvyklí na to, že nepracují a najednou, když se z tohoto režimu vytrhnou, je pro ně těžké pochopit změnu, tak i projít fází přestavování svalů. I regenerace je pro ně dost obtížná a je na nich opravdu vidět únava a občas i stres... Proto se snažíme každému koni, kterého ve stáji máme, nastavit opravdu individuální plán, aby byl v psychické i fyzické pohodě. 

Kolik času obvykle potřebujete, než svěřence s klidným svědomím pošlete domů? Jsou majitelé trpěliví?

Když majitelé chtějí pouze "základ" tj. krok, klus, cval na jízdárně + vyjížďka bez vedoucího koně, tak pokud jde vše tak, jak má, tak 3-4 měsíce. Pokud něco více, je to zas hodně individuální. U žádného koně nelze házet časem, každý z nich se učí jinak a nemělo by se nic zbytečně uspěchat. Pro nás je důležité, aby byl kůň v naprosté pohodě. Myslíme si, že spousta lidí základní výcvik podceňuje, ale když při obsednutí něco pokazíte, tak se to taky může s koněm táhnout celý jeho život a je pak dost problém to odnaučit.

No a jestli jsou majitelé trpěliví? Když je zima, tak ano. :-)

IMG-20210512-080328-170.jpg

Existují problémoví koně? Je to o genetice nebo především o nás, o lidech?

Pokaždé, když k nám přijde nový kůň, tak koukáme na jeho rodiče. Dost nám to napoví. U většiny původů už tak nějak víme, co můžeme čekat, koukáme na jejich videa – jak jsou jezditelní a tak. Jsou původy, kdy už dopředu víme, že práce může být složitější a jsme více obezřetní, aby se nic nepokazilo. Takoví koně vlastně mohou jen mile překvapit. Pak jsou tu taky koně, na kterých se člověk opravdu podepsal a v některých případech to nelze zcela odstranit. K takovým dáváme "manuál" a už je jen pouze na majiteli, jestli se jím bude řídit. S majitelem se vždy snažíme komunikovat, abychom přišli na společnou cestu a jemu i koni pomohli. Nikdy neodsuzujeme, protože vytvořený problém může vzniknout i tam, kde si prostě už člověk neví rady...

A co problémoví majitelé, existují?

Problémoví bychom úplně neřekli, spíš možná majitelé s velkými nároky, které kůň a ani my v dané chvíli nejsme schopni s čistým svědomím splnit. Všichni přece chceme, aby naši koně byli v hlavě a i po zdravotní stránce v pohodě. 

IMG-20210926-064850-831.jpg

Věnujete se i reobsedání. Co je nejčastější příčina toho, že koně mají problém?

Spěch a často také špatný management. Důležitá je pravidelnost. Pokud nenastavíme pravidelnou a vyváženou práci, tak ve většině případů přichází stres, do kterého se koně dostávají opravdu lehce a ne vždy to na nich může být na první pohled vidět. Může se jednat jen o malé náznaky, kdy jdou koně proti. Jenomže majitel to v té chvíli může vzít jinak. Může mít dojem, že vlastně kůň jen nechce spolupracovat, tak mu v té chvíli tu práci ještě zintenzivní. Další trénink se pak často zaměří pouze na tu stresující část a to je chvíle, kdy může vzniknout opravdu problém (vyhazování, útěk, stavění na zadní atd.). Problém může být i to, že majitelé ne vždy mají takové podmínky, aby s koněm mohli opravdu pravidelně pracovat a jsou "řízeni" počasím. Jenže kůň je jako sportovec a bez pravidelného tréninku prostě nedokáže podávat výkony. A to ani ti koně, co jsou rekreační. Svaly je při nepravidelnosti po práci bolí stejně jako nás. A dobrou přípravou tomu lze předcházet. Je důležité si uvědomit, jestli neochota koně k požadované práci není vlastně jen kvůli nám, a ne kvůli tomu, že kůň je "magor".

Ještě bychom chtěli upozornit na žaludeční vředy, které se právě ze stresu lehce vytvoří. Je to věc, která se velmi těžko léčí a je stále hodně málo v podvědomí koňáků. Někteří koně na tento zdravotní problém reagují opravdu velmi intenzivně...

Jak s mladými koňmi začínáte? Někdo rád koně dlouho a hodně lonžuje, jiný preferuje sedlo. Jaký postup máte vy?

Vždy začínáme důslednou prací ze země, která je důležitá jak pro osvalení, tak i pro ovladatelnost koně. Dále pokračujeme prací ze země, ale tu už prokládáme chvilkovým nesením jezdce. Ve většině případů už koně následně nemají problém s jezdcem fungovat po celé jízdárně, kdy se jim opravdu pomalu zvyšuje intenzita a důraz na ovladatelnost pod sedlem, aby se mohlo přejít do terénu. Terén je pro mladého koně vlastně nejdůležitější, jak z hlediska rovnováhy, tak i kondice, nasvalení a dobré psychiky.

FB-IMG-1621359784070-2.jpg

Jací jsou dnešní teplokrevní koně? Myslíte, že jsou náročnější než generace jejich babiček a dědečků?

Za nějakých šest let, co spolu pracujeme, jsme se jen zřídka setkali s koněm, který by byl připravován pouze pro hobby sport. Většina chovatelů se snaží o stále modernější a výkonnější zvířata. Důležité je si ale uvědomit, jestli běžný "uživatel" takové koně vůbec zvládne a dokáže jim nabídnout takové podmínky, aby se z nich ti problémoví koně nestali. Chovatelé se snaží o potomky, kteří budou co nejvíce výkonní a pro sport zajímaví, ale takoví koně potřebují právě ten maximálně precizní management, aby to klapalo.

received-1198280954020725-2.jpeg

Rada na závěr?

Pokud si s koněm neví člověk rady, je opravdu dobré se raději obrátit na někoho, kdo už má nějaké zkušenosti a ví, jak si poradit v dané situaci, ať už při obsedání či při nějakém problému, který se zrovna u koně vyskytl. Jsou věci, které člověk nemůže vyčíst z knih nebo zhlédnout na videu a pak hned bezchybně v praxi aplikovat. Co ale může každý se svým koněm trénovat, je dané mínus/problematickou věc s trpělivostí opakovat a vždy tím trénink nenápadně prokládat, aby se z toho mínusu přirozeně stala rutina. A ještě jedna rada - netlačte nikdy na pilu, pokud nejste na 100 % přesvědčení, že víte, co děláte a kůň vám rozumí. Naši moderní koně jsou sice šlechtěni k poslušnosti, ale jejich přirozeně zakódované pudy jsou "před predátorem prchej, nebo bojuj". Tak se snažme do role predátora nikdy nedostat.

Doufám, že vám nadšení pro mlaďase vydrží! Ale přece jen… není toho všeho někdy až příliš?

Jsme snad ještě mladý pár lidí, co žije pro koně, své psy a tři roky i pro našeho milovaného syna Matyáška, který je s námi každý den u všeho dění. Skloubit to ale není až tak těžké, jak se zdá, protože když jdete za svým cílem, jdou i věci "nemožné"... tím jsou pro nás spokojení majitelé se spokojenými koňmi a šťastný syn.

received-4289051031156995.jpeg

Podobné články

Charlotte Dujardin není jen jedničkou v drezurním ježdění, ale má zjevně i trenérský dar. Zápisky z její kliniky v Austrálii jsou jednoznačně jedny z…

„Existují různé způsoby, jak začít pracovat s mladým koněm. Někteří lidé rádi koně hodně lonžují, aby získali rovnováhu, než na nich začnou jezdit,…