Mountain Trail: Horsemanship na „horské stezce“
Historie této jezdecké disciplíny se začala psát v roce 2009. Tehdy ale ještě termín Mountain Trail neexistoval. Původní název všech soutěží tohoto typu byl Extreme Trail. V průběhu času ale začaly v USA vznikat různé rančerské modifikace Extreme Trailu, kterým ale bylo společné zaměření především na rychlost zdolání daných trailů. A právě rychlost v Mountain Trailu až tak moc důležitá není. Cílem Mountain Trailu jsou totiž minimalistické pomůcky, harmonie, soulad a jasně viditelná schopnost spolupráce dvojice člověk & kůň. V Mountain Trailu se tedy překonávají překážky nejen v plném cvalu, ale i v kroku a důraz je na kvalitě předvedeného horsemanshipu.
Historie této stále ještě tak trochu nové jezdecké disciplíny se začala psát v roce 2009. Tehdy ale ještě termín Mountain Trail neexistoval. Původní název všech soutěží tohoto typu byl Extreme Trail. V průběhu času ale začaly v USA vznikat různé rančerské modifikace Extreme Trailu, kterým ale bylo společné zaměření především na rychlost zdolání daných trailů.
A právě rychlost v Mountain Trailu až tak moc důležitá není. Cílem Mountain Trailu jsou totiž minimalistické pomůcky, harmonie, soulad a jasně viditelná schopnost spolupráce dvojice člověk & kůň. V Mountain Trailu se tedy překonávají překážky nejen v plném cvalu, ale i v kroku a důraz je na kvalitě předvedeného horsemanshipu.
Historie v kostce
První evropský Extreme Trail Park byl otevřen v sousedním Německu v roce 2011. V témže roce byla v Německu založena i dnes již evropská asociace Extreme Trailu (EETA). Nový sport se následovně začal lavinovitě šířit i do ostatních evropských zemí a záhy se dostal i k nám, do České republiky. Jak Extreme Trail, tak i Mountain Trail jsou disciplíny neodmyslitelně spjaté se jménem profesionálního jezdce AQHA, trenéra, propagátora a několikanásobného šampiona USA Marka Bolendera. Proto je dnes jméno Mark Bolender prakticky vzato synonymem celého tohoto moderního a bouřlivě se rozvíjejícího sportovního odvětví, které každým rokem získává větší a větší popularitu.
Co je Mountain Trail
Mountain Trail je o úspěšném zdolání kursu trasy, která obsahuje uměle vytvořené extreme – trailové překážky přírodního charakteru. Jezdcům a koním v Mountain Trailu stojí v cestě lávky, bludiště, dřevěné houpačky, lanové mosty, brody, rybníčky či uměle vybudované vodní překážky, ale i klády, stupně, náspy, příkopy či soutěsky, které má dvojice za cíl překonat s rozvahou a klidem co nejpřesněji a v nejlepším čase.
Povrch trasy Mountain Trailu by měl být tak různorodý a členitý, aby dokonale imitoval všechny nástrahy, s nimiž se jezdec a kůň ve volné přírodě setkávají. Jde tedy o trávu, písek, štěrk, kameny, ale i dřevěné štěpky, hlubokou orbu anebo bahno. To vše má prověřit soulad a schopnosti dvojice, která se na trasu trailu vydala. Cílem výcviku je kůň, který je schopen svobodného projevu a samostatného rozhodování. Kůň, který je klidný, sebevědomý, který důvěřuje sobě i svému vodiči či jezdci, a je proto dokonale adaptován na různorodé terénní nástrahy, s nimiž se kůň a jezdec mohou setkat při vyjížďkách ve volné přírodě.
Mountain Trail tedy nabízí možnost, jak dobře vedeným výcvikem získat koně, který o nástrahách terénu přemýšlí, je schopen každou situaci adekvátně vyhodnotit a proto i bezpečně překonat. Při hodnocení soutěží proto není nejvýše hodnocena rychlost zdolání trasy trailu, ale horsemanship.
Kůň by proto nikdy neměl působit dojmem, že je ovládán silou, jde o jemnost pomůcek, absenci síly a harmonii. Mountain Trail má probudit v jezdcích zájem o partnerství s koněm a touhu získávat nové a nové zkušeností.
Soutěže Mountain Trailu mají mnoho kategorií. Prakticky všechny soutěže ale lze absolvovat jak na ruce, tak i ze sedla a jsou otevřeny všem jezdeckým stylům a plemenům koní, oslů i jejich kříženců. A i to je samozřejmě další velký bonus, „rasismus“ nemá v Mountain Trailu své místo a nemusíte se bát přihlásit na trailovou trasu žádného z lichokopytníků! :)
Mountain Trail nezapomíná ani na to, že každé plemeno pony a koní má svou specifickou stavbu těla, mechaniku pohybu i dynamiku a při posuzování výkonů jsou všechna tato individuální specifika zohledněna.
Výcvik na ruce – alfa a omega horské stezky
Pro úspěšné zdolání trasy Mountain Trailu má prioritní význam práce s koněm ze země. Kůň musí samozřejmě mít výborně zvládnuté základy. Musí umět zastavit, stát a respektovat prostor vodiče. V Mountain Trailu se ale kůň učí nejen ovladatelnosti, ale i samostatnému myšlení, protože při soutěžích na ruce je na překážku vždy vyslaný či navedený na dlouhém vodítku a vodič stojí mimo ni. Je tedy na koni, aby aktuální situaci správně vyhodnotil, našel optimální řešení a překážku korektně a bezpečně překonal. Právě proto, že je základním stavebním kamenem Mountain Trailu výcvik ze země, otevírá se v rámci soutěží dostatek kategorií na ruce. A to nabízí úžasnou příležitost nejen nejmenším plemenům pony, koním mladým a ještě neježděným, ale i zkušeným či méně zkušeným vodičům. Kdo si tedy chce zasoutěžit, nasbírat zkušenosti a porovnat své síly s ostatními, tu pravou kategorii si v rámci soutěží v Mountain Trailu vždycky najde. A co víc si můžeme přát? :)
V České republice převzal záštitu nad touto sportovní disciplínou spolek Czech Mountain Trail. Pokud vás tedy „horská stezka“ zaujala, navštivte webové stránky spolku anebo některý z našich Mountain Trail parků či soutěží, které se v rámci České republiky anebo Evropy konají. Nudit se určitě nebudete a třeba najdete své srdcové eso v rámci jezdeckého sportu.
Galerie
S ohledem na oficiální vyjádření ČJF zveřejněné dne 1. 11. 2024 a vzhledem ke skutečnosti, že pořadatel doposud nepředložil požadovaný harmonogram…
Czech Appaloosa Show 2024
Tradiční Appaloosa show bude v letošním roce netradičně spojená se soutěžemi Western Riding Clubu! Akce se koná ve dnech 7. - 8. září na Galloway…