Setkání na Hubertu v Mrači

13. 10. 2010 Kateřina Návojová Autor fotek: Kateřina Návojová

Ve vesnici nedaleko Čerčan se letos poprvé uskutečnil „Hubert". Datum bylo stanoveno na 9. 10. 2010, tedy den před Velkou pardubickou. „Pořádáme ho v Mrači poprvé, neboť jsme se tam letos přestěhovali. Dříve jsme měli koně ustájené v Čerčanech," zaznělo z úst hlavní organizátorky Hanky Filingerové.

Hubert v MračiSetkání na „Hubertu" v Mrači

Ve vesnici nedaleko Čerčan se letos poprvé uskutečnil „Hubert". Datum bylo stanoveno na 9. 10. 2010, tedy den před Velkou pardubickou.

„Pořádáme ho v Mrači poprvé, neboť jsme se tam letos přestěhovali. Dříve jsme měli koně ustájené v Čerčanech," zaznělo z úst hlavní organizátorky Hanky Filingerové. V její nynější stáji jsou zatím její dva koně a vše teprve dostavují.

Na „Huberta" se sjelo celkem 24 koní, což byl příjemný počet pro všechny. Již od rána svítilo sluníčko, a tak pečlivé přípravě nezkřížilo plány ani počasí. Pořadatelé si tak velmi oddychli a po pilném studiu předpovědí byli velmi spokojeni.

Koně a jezdci byli rozděleni do dvou lotů. Jednomu velela sama Hanka a byl pro ty jezdce, kteří skákali „všechno", byť povinné nebylo nic. Druhý lot vedla stájová kolegyňka Hanky Petra Petráňová. Ta měla na starost jezdce, kteří skákali především menší skoky, později se toto oddělení vymezilo především pro poníky. Rozdělení bylo třeba, aby nenastal přílišný zmatek.

Hubert v Mrači

Na jezdce čekala projížďka, skoky a na závěr hon na liščí ocas. Překážky byly rozestaveny na pěti loukách, což šlo uspořádat i díky ochotě majitelů daných louk. Na jezdce čekaly skoky do 90 cm, ale většina z nich byla nižších. Byly rozmanitých tvarů, skákalo se jak přes klády, tak přes balík či pytel nebo pneumatiky. U vyšších skoků byla vždy i nižší varianta. Skoky byly postaveny po obvodu jednotlivých luk a jezdci jednotlivě za sebou skoky překonávali. Každá louka se obvykle objela 2-4x.

Hubert v MračiSoučástí „hubertovské" projížďky byli i diváci. Bylo tak třeba skloubit dostupnost pro diváky s příjemně dlouhou cestu pro koně s dobrým povrchem. To vše bylo omezeno počtem luk, které se nacházely v okolí. Nakonec se našla cesta, která vedla okruhem kolem stájí.

V půlce vyjížďky bylo na jezdce a jejich doprovod připraveno občerstvení v podobě polévky, párků a sekané. Mnoho lidí bylo překvapených, když včetně čaje či kávy nebo sladkostí bylo vše volně k výběru i přes levné startovné.

Spokojenost jezdců byla veliká, pěkně si zaskákali a i díky pěknému sluníčku si neměli na co stěžovat. Na poslední louce se zavěsil liščí ohon a po určených skupinkách o něj jezdci bojovali. Poté na ně čekal již závěr a večer akce pokračovala a skončila soudem s následnou diskotékou.

A jak viděla akci sama Hanka Filingerová? „Počasí stálo na naší straně, což byl největší úspěch. Jezdci byli spokojeni, diváci také. Sešlo se 24 koní a poměrně dost diváků. Na začátku bylo sice maličké zdržení při odchytu koně, jehož jezdkyně nedobrovolně opustila sedlo a koník se vydal na cestu k domovu, ale pak již vše běželo podle plánu. Celá jízda se obešla naštěstí bez zranění, i když nějaké pády se objevily. Dojmy mám jen ty nejlepší, lidi se bavili a moc chválili, takže jako pořadatel jsem nadmíru spokojená. Všechno skutečně probíhalo podle mé představy. Při večerním soudu byli všichni za své prohřešky odsouzeni a následně se bavili až do ranních hodin. Takže se na všechny těším zase za rok!"

Hubert v Mrači

Podobné články

V sobotu 29. října 2022 proběhla v Kladrubech nad Labem tradiční Hubertova jízda pro zaměstnance národního hřebčína.

Deník

V pátek 21. října se uskutečnila Hubertova jízda, kterou pořádala Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice, a to v areálu školního statku. Sešla se…