Roska týden na starokladrubských koních

12. 8. 2007 redakce Jezdectví

Na úvod nám dovolte pár řádků z průvodního dopisu autora příspěvku: „Již mnoho let vedu hiporehabilitaci pro postižené roztroušenou sklerózou, kterou mám já sám. Domnívám se, že by bylo velice užitečné, kdybyste mohli své čtenáře informovat i o této problematice. Je pravda, že se většinou setkávám s pochopením u lidí „od koní", ale na druhé straně je též pravda, že ne mnoho z nich úplně ví, o co vlastně jde. A o specifice naší nemoci už skoro vůbec. I když se občas nestačím divit, kdo co ví, ale to je jiná kapitola, spíše výjimka potvrzující pravidlo.“

Období od 30. 7. do 5. 8. 2006 jsme prožívali na starokladrubských koních v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Byl to pro nás týden s tradičně neopakovatelným zážitkem (jezdíme tam již 13 let).


Již v den příjezdu odpoledne nás - devatenáct účastníků hiporekondice z několika českých i moravských „Rosek“ čekala první hiporehabilitační lekce v amfiteátru nádherných přírodních scenérií okolí hřebčína. Ze hřbetů běloušů NHK a při příjemném pohupování jejich dlouhého kroku vnímáme okolí o to intenzivněji.


Naše hipoterapie je letos pojatá o něco odlišněji než jindy. Nastupujeme samozřejmě z rampy, a to na otevřené „skokové“ jízdárně. Jedeme po velké louce lemované vysokými stromy s částí „drezurního“ obdélníku. Nezůstáváme zde. Pod vedením naší letošní hiporehabilitační pracovnice Bc. Vandy Caskové, s hipoložkou Bohunkou Rosůlkovou a s vodiči z NHK se vydáváme do okolí. Mění se trasy. Pastviny střídají aleje staletých či ovocných stromů, přecházíme potok, silnici. Vanda s námi průběžně konzultuje sedy, držení těla, opravuje, připomíná atd. Po jejím výběru mohou zdatnější z nás (sedm) jezdit v sedle. Někteří cvičí i samostatnější vedení koní na obdélníku (o něco větším než drezurním), či lonžování. Zvláštní péče je pak věnována zcela imobilnímu vozíčkáři (např. výběrem madel). V druhé polovině pobytu však pršelo, a proto jsme častěji zůstávali kryti korunami mohutných stromů, lemujících přístupové cesty k hřebčínu. Jezdíme denně od 9.30 hod. a to i poslední den pobytu.


Náš nedělní příjezd byl zahájen obědem v jídelně budovy, nazývané Parlament, kde se pak stravujeme 3x denně. V budově jsme též ubytováni v jedno až dvoulůžkových pokojích. Je zde i společenský sál, který využíváme k přednáškám a videopromítání filmů s hiporehabilitační a hipologickou tematikou. Při tom nás zaujaly nové filmy z NHK. O jeho dalších úspěších ve světě koní - výsledku náročné práce, kterou denně vidíme a denně obdivujeme.


Každý den začíná rozcvičkou a cvičení pokračuje odpoledne v prostorách prvního patra příjemné schodišťové haly. Cvičitelka Eva Fiedlerová to zkrátka umí. Je čas i na procházky a prohlídky s odborným výkladem průvodců. Prohlížíme si tak rozsáhlý areál NHK v Kladrubech - stáje s bělostnými klisnami a tmavými hříbátky, remonty i plemeníky, expozici císařského zámku i historické kočárovny. V NHK Slatiňanech máme prohlídku opět i s výkladem průvodkyně, vedle historických budov se stájemi vraných plemeníků a klisen jsme viděli na vzdálenějších pastvinách stáje s hipologickými expozicemi. Zde nás zaujalo i skvělé předvádění drezury, ale i Hipologické muzeum na krásném zámku s expozicí, jejíž součástí byl koncert. Viděli jsme také koně Převalského v zámeckém parku.


Stihli jsme toho mnohem víc, než mohu popsat. Např. koupání v úžasně čisté vodě „písáku“ lemovaného lesy, nebo návštěvu blízkého jezdeckého areálu v Kolesách. Odjížděli jsme opět plni nových dojmů a fyzicky posílení. Příkladem úspěšnosti hipoterapie je pak i napravený kyčel jedné z účastnic, který ji léta bolel a po Vandině terapii na koni se srovnal tak, že od té doby netrápí.


Již tomu je rok.  Na příští HIPOREKONDICI ROSKY PRAHA se všichni moc těší. A je tolik nových zájemců!


Bude se konat v termínu 19. – 25. 8. 2007  Nechcete se také přijet podívat?


Autor textu: Miloslav Mlčkovský

Foto archiv autora

Podobné články
Portugalsko: český tým s hřebcem lusitano

Vybrané členky České hiporehabilitační společnosti se letos zúčastnily dvou mezinárodních setkání projektu ERASMUS+, zavítaly do Litvy a Portugalska…

Ekolist.cz

Jediné hiporehabilitační středisko s akreditací ministerstva zdravotnictví v České republice sídlí v Bohuslavicích na Jihlavsku. Akreditace opravňuje…