Dětské hobby závody v Hipocentru Pá-Ja

5. 9. 2011 Marcela Klingorová Autor fotek: Marcela Klingorová

Je mnoho způsobů, jak zlepšit zdravotní stav. Někdy pomohou léky, jindy užívání vitamínů nebo homeopatických přípravků. K účinným metodám, které léčí tělo i duši zároveň, můžeme zařadit hipoterapii, tedy léčbu pomocí koně.

V našich končinách se počátky hipoterapie datují do 70. let minulého století. Její podstatou je využití trojrozměrného pohybu kráčejícího koně, který je přenášen na pacienta a ovlivňuje jeho reakce. Pohyb koňského hřbetu se podobá lidské chůzi. Kůň je tedy složkou aktivní a klient, jenž propůjčený pohyb od koně přijímá, složkou pasivní.

Je více než potěšitelné, že v tomto oboru koně dosud žádný přístroj nepřekonal. Není žádným velkým tajemstvím, že kvalitních středisek nabízejících hipoterapii je u nás stále jako šafránu. Mezi zavedená střediska, opírající se o zkušený a proškolený personál a dobře připravené a zdravé koně, patří stanovické Hipocentrum Pá-Ja. Tým specializovaných pracovníků a terapeutů se zabývá hiporehabilitací dětí od věku od 6 týdnů i dospělých klientů do 90 kg. V karlovarské oblasti tato léčebná metoda pomocí koní zatím příliš rozšířená není. V praxi totiž nefungují přesná kritéria ani podmínky, za jakých ji lze provádět. Nejbližší specializovaná střediska najdeme až na Plzeňsku.

Snažili se úplně všichni

Do Stanovic pravidelně dojíždí klienti až z Mariánských Lázní nebo Chebu. Původně se v malebném areálu, pozvolna přecházejícím do sousedství nekonečných luk a lesů, péče soustředila výhradně na tělesně postižené děti. Zájem o terapii neustále narůstal. Hlásili se další zájemci s mentálně postiženými i kombinovanými vadami. V současné době poskytuje Hipocentrum Pá-Ja všechny složky hipoterapie - hiporehabilitaci, pedagogicko-psychologické ježdění a v menším rozsahu také sport postižených. Hipoterapie samozřejmě nezaručí zázraky. Významně ovšem přispívá k úplnému vyléčení nebo k maximálnímu zmírnění následků nemoci pohybového systému u klientů s poruchou držení těla a s poruchou řízení pohybu. Fyzické útrapy nejsou jedinou oblastí, kvůli které do Stanovic více jak stovka zájemců jezdí.

Do smíchu bylo nejen lidemKůň svou přirozenou autoritou a reakcemi evokuje a koriguje psychické a fyzické symptomy vyvolané duševními chorobami. Je využíván k nápravě chování a sociálních vztahů dětských a dospělých klientů. Dospělé mentálně retardované osoby s ukončeným vývojem kůň motivuje k větší psychické, motorické a emocionální aktivitě. Jízda na koni předchází civilizačním chorobám. Z tohoto důvodu v Hipocentru najdete také jezdeckou školičku přístupnou dětem od 3 let s individuálním přístupem ke každému jezdci. Koně a poníci pomáhají svým mladým jezdcům pochopit krásu a důležitost vzájemného partnerství. Přirozenou cestou. Získáním důvěry i respektu na obou stranách.

Takový je smysl práce s dětmi v Hipocentru. Přesvědčil se o tom každý návštěvník, který v sluncem zalitou první zářijovou sobotu přišel fandit třicítce soutěžících při hobby závodech. Stezku odvahy protkanou spoustou záludných úkolů nejlépe zvládla v kategorii malých jezdců Sandra Rybáková na kobylce Lucy a mezi většími dětmi Helena Halámková se Stripem. Velký potlesk i obdiv diváků si vysloužila nejmladší účastnice, teprve šestnáctiměsíční Barborka Volencová, již do cíle spolehlivě dovezl strakatý poník Neon.

Zkušenější jezdci překonávali parkur. Po jeho bezchybném absolvování a v nejrychlejším čase zvítězila Pavlína Uhlířová v sedle Magnuma. Rozdávaly se i další ceny. Titul „Skokan roku" pro jezdce, který prokázal největší výkonnostní vzestup, putoval Klárce Procházkové. „Běhnou roku", čili nejlepšího, nejvýkonnějšího a nejvytrvalejšího vodiče závodících koní, porota ohodnotila Jiřího Štefla.

Na trati

V doprovodném programu nechybělo vystoupení orientálních tanečnic pod vedením lektorky Jany Zelené, prohlídka místní minizoo a výstavka fotografií s koňskou tematikou. Vydařená zábavně-sportovní akce se uskutečnila za přispění Karlovarského krajského úřadu. Všem účastníkům věnovaly pěkné dárečky Nemocnice Ostrov, Jana Horse a Obecní úřad Stanovice.

Více fotografií najdete na Rajčeti Marcely Klingorové - www.laurena.rajce.net

Podobné články
Portugalsko: český tým s hřebcem lusitano

Vybrané členky České hiporehabilitační společnosti se letos zúčastnily dvou mezinárodních setkání projektu ERASMUS+, zavítaly do Litvy a Portugalska…

Ekolist.cz

Jediné hiporehabilitační středisko s akreditací ministerstva zdravotnictví v České republice sídlí v Bohuslavicích na Jihlavsku. Akreditace opravňuje…