Změny v drezurních kvalifikacích pro mezinárodní závody

29. 3. 2011 Katka Lipinská

Drezurní komise zavedla nový bodový systém v kvalifikacích na mezinárodní drezurní závody CDI. Projednávala i podmínky kvalifikace na Mistrovství světa mladých koní ve Verdenu a závody, kde je možné kvalifikaci získat. Obě témata se setkala v drezurních kruzích se souhlasem, ale i nesouhlasem, proto jsme se rozhodli vás informovat o novinkách a poprosit o vyjádření manažerku Drezurní komise ČJF.

logoV kvalifikacích na mezinárodní závody CDI byl zaveden nový bodový systém. V čem spočívá? Na první závody CDI (do tří hvězd včetně) můžete vyjet dle vlastního výběru. Dle vašeho výsledku se Vám potom začnou počítat body. V případě výsledku nad 60 % to budou body kladné, dosáhnete-li méně než 58 %, pak záporné. V případě dosažení dvou záporných bodů bude nutné se rekvalifikovat v závodech CDN na dané úrovni s výsledkem nad 63 %. Dosáhnete-li tří záporných bodů (tedy v případě, že váš výkon bude jednorázově horší než 53,9 % nebo opakovaně pod 58 %), už si v dané sezóně na závodech CDI nezazávodíte. Pouze v případě GP budete moci startovat o úroveň níž.

Důvodem zavedení této změny je zvýšení úrovně našich závodníků na mezinárodních závodech. Nemělo by takto dojít k situaci, že v zahraničí nás budou reprezentovat málo připravení jezdci s opakovaně nízkým hodnocením. Systém je nastaven poměrně přísně, pro závodníky, kteří se do těchto kritérií „nevejdou" nebo vlivem nešťastných okolností přijdou o možnost startovat v závodech CDI a přesto chtějí startovat na mezinárodních závodech, je zde naštěstí ještě možnost závodů CDN. Na této úrovni ještě sbírat body nemusejí.

 

Poněkud nešťastná situace nastala ohledně kvalifikace na Mistrovství světa mladých koní ve Verdenu. Jediné dva domácí závody, na nichž se mladí koně na tuto akci mohou kvalifikovat, probíhají totiž dva víkendy po sobě. Třetí možností je zajet si vyzávodit kvalifikaci do Rakouska. Jelikož se jedná o pěti- a šestileté koně, dvoje náročné dvoudenní závody, mezi nimiž je pouze týden, považujeme spolu s našimi čtenáři za poměrně nešikovné řešení a poprosili jsme MUDr. Helenu Žižkovou, manažerku Drezurní komise, o vyjádření, proč k této situaci došlo a zda ji bude drezurní komise ČJF řešit.

MUDr. Žižková nám sdělila toto:
Kvalifikaci pro MS YH Verden je možno získat na třech závodech:
28.-29.5.    Hradištko
 4.- 5.6.     Žižka Praha
28.-29.6     Himberg-Gutendorf Rakousko. Sichtung pro mladé koně.

Podmínky pro získání kvalifikace a seznam závodů je uveřejněn na stránkách ČJF - "STP a kvalifikace 2011".
Byly vytvořeny v loňském roce po schůzce jezdců, kterých se to týkalo, se členy DK.
Nominace musí být provedena do konce června, proto jsou tyto závody tak nahuštěny.
Koně narození v daném ročníku na podzim nebo v zimě v polovině roku nejsou ještě ani pěti-, potažmo šestiletí. Proto je pro ně výhodné plnit kvalifikaci co nejpozději. Pro připraveného koně dvoje závody po sobě nejsou zátěž.

Způsob kvalifikace včetně závodů v zahraničí navrhli sami jezdci, kteří mladé koně jezdí a v této kategorii se v posledních letech umísťovali na předních místech. V loňském roce jsme tyto jezdce přizvali k jednání DK na toto téma - viz zápis.

V případě dotazů je možno předsedkyni drezurní komise kontaktovat na telefonním čísle, uvedeném na stránkách federace.

Další podrobnosti ke kvalifikacím na mezinárodní závody naleznete zde: http://www.cjf.cz/kvalifikace-stp.aspx
Kvalifikace pro Verden je skryta v dokumentu Sportovně-technické podmínky ČJF MČR 2011.

Podobné články

Také jste – alespoň někde a někdy – zaznamenali rozpor v tom, v jaké pozici nosí hlavu někteří úspěšní drezuráci a jak by ji podle všeho nosit měli?…

Vitalis

Je módním trendem mluvit o tom, jak si bohaté paničky koupily svoji cestu na vrchol mezinárodních drezurních závodů. Pravdou je, že to téměř vždy…