WEG Aachen 2006 - drezurní zpravodajství

26.8.06 Sobotní finále se jelo pozdě večer při zcela zaplněném stadiónu (50.000 lidí). Před nástupem poslední pětice vedla Kyra Kyrklund s černým Maxem (Finsko). Andreas Helgstrand zahájil kür odvážně, s dvojitými piruetami na střední čáře a přeskoky 1-1. Za svůj kür si odnesl výsledek 81,500% a průběžně první místo. Jako další nastoupila Anky van Grunsven. Otázkou bylo - zvládne to Salinero psychicky, poté, co ve středu v panice utekl ze předávacího ceremoniálu?

Když se rozezněly první tóny küru, bylo to jasné. Celá hudba, celá jízda, byla dech beroucí. Salinero prováděl prvky přesně, uvolněně, s týlem jako nejvyšším bodem a aktivní zádí. Při srovnání s Anky všichni ostatní jeli kür nikoli na hudbu, ale na pozadí hudby … Anky předvedla něco neuvěřitelného. 8x předtím posunula hranice světového rekordu. A na WEG Aachen znovu, ikdyž to nikdo nečekal po tom, co se Keltec Salinero psychicky sesypal. Výsledkem bylo rekordních 86,100% a ovace na stadionu. Až na tiskové konferenci Anky oznámila, že je opět v jiném stavu a pro těhotenství se nebude účastnit Finále světového poháru.
Isabell Werth, která jela bezprostředně po Anky, si z Cách odvezla bronzovou medaili .

25.8.06 Úloha Grand Prix Speciál byla kvalifikací do sobotního finále. Postupovalo 15 nejlepších dvojic. Už ve čtvrtek oznámila Debbie Mc Donnald (USA), v GP na devátém místě, že si Brentina při úloze zašlápla spěnku a nemůže pokračovat v soutěži. Do GPS tedy nastoupilo 31 dvojic. Všeobecně se očekávalo, že medaile si rozeberou čtyři nejlepší ze soutěže GP.
Andreas Helgstrand začal velmi dobře, avšak klisna v prodlouženém klusu nacválala nebo cviky provedla před pobídkou jezdce. Přesto se dvojice umístila na třetím místě s výsledkem 76,560%. Keltec Salinero se téměř vzpamatoval z středečního šoku - kdy se lekl a prchal ze stadiónu. Tým kolem Anky van Grunsven těžce pracoval na tom, aby se kůň netřásl pokaždé, když opustí svůj box. Během úlohy bylo viditelné, jak kůň střídavě tuhne, leká se nebo utíká, kdy Anky opravovala skoro každý krok. Dvojice nakonec skončila druhá (77,800%) za Isabell Werth s uvolněným a pozorným Satchmem (79,480%).

22. a 23.8.06 Úloha Grand Prix byla soutěží týmů a zároveň kvalifikací do úlohy Grand Prix Special. Do GPS se mohlo kvalifikovat 30 nejlepších dvojic. Pravidlo, že postupují pouze 3 jezdci za jednu zemi, se týkalo až finálové 15tky. Soutěž se pro množství startů jela ve dvou dnech. V úloze přesvědčivě zvítězil Andreas Helgstrand s teprve devítiletou Blue Horse Matine (Dánsko), která všechny udivovala neuvěřitelnou lehkostí v pasáži a piafě (76,333%). Druhá se umístila Heike Kemmer (Něm.) s koněm Bonaparte (Bon Bonaparte / Consul) a výsledkem 75.792%, na třetím místě skončily Isabela Werth a Anky van Grunsven (shodně 75,000%). Na startu se objevila i dvojice Francoise Hologne-Joux (Bel.) s českým teplokrevníkem Born (Biskaj liberecký / Hubertus Humburský) a výsledkem Grand Prix 59,708%. Při slavnostním předávání medailí došlo k nepříjemné situaci, kdy se Keltec Salinero vyděsil a začal v panice prchat pryč ze stadiónu. Koně zastavila až jízdní policie, která pohotově zatarasila koni únikovou cestu.

Podobné články

Také jste – alespoň někde a někdy – zaznamenali rozpor v tom, v jaké pozici nosí hlavu někteří úspěšní drezuráci a jak by ji podle všeho nosit měli?…

Vitalis

Je módním trendem mluvit o tom, jak si bohaté paničky koupily svoji cestu na vrchol mezinárodních drezurních závodů. Pravdou je, že to téměř vždy…